Vienotais pieraksts: +371 67000610

Četri galvenie operāciju veidi

Iemesli, kāpēc var būt nepieciešama ginekoloģiska operācija, ir dažādi, taču medicīniski lielās ginekoloģiskās operācijas iedala četrās kategorijās.

 • Laparoskopija – tā ir endoskopiska operāciju, kad ārsts vēdera sienā izdara četrus nelielus griezienus, vēdera dobumu piepilda ar oglekļa dioksīdu (it kā uzpūš vēderu) un caur griezieniem vēdera dobumā ievada speciālu aparatūru ar kameru, kas projicē attēlu uz monitora. Šādas operācijas veic: ja jāizoperē dzemdes mioma, ja nepieciešama olnīcu cistu izlobīšana; ja jāizoperē endometrioze; ja ir grūtības ieņemt bērniņu, lai precizētu diagnozi.
 • Histerorezektoskopija – arī endoskopiska manipulācija, tikai šajā gadījumā optiskās ierīces, kas projicē attēlu monitorā, dzemdes dobumā tiek ievadītas caur dzemdes kaklu. Šo metodi lieto, ja nepieciešams izņemt patoloģiskus veidojumus dzemdes dobumā, piemēram, lai noņemtu dzemdes polipu vai izoperētu dzemdes miomu, lai noņemtu dzemdes gļotādas biezo slānīti, izgrieztu dzemdes starpsienu, pārdalītu dzemdes dobuma saaugumus, izņemtu dzemdes spirāli sarežģītos gadījumos.
 • Vaļēja jeb konvencionāla operācija – klasiska operācija, kad tiek veikts grieziens vēdera priekšējā sienā. Izmanto, ja jāizņem liela mioma (lielāka par 1 kilogramu), lielas cistas, dzemde, bieži arī onkoloģisku slimību gadījumos un situācijās, kad nevar veikt endoskopisku operāciju, jo, piemēram, sievietes veselības stāvoklis neļauj izvēlēties laparoskopiju.
 • Vaginālās operācijas jeb operācijas, kas notiek caur maksti. Šādu operāciju laikā var izoperēt dzemdes noslīdējumu, miomu, kā arī veikt maksts plastiskās operācijas.

To, ar kuru metodi operēt, ārsti izvēlas, vadoties gan pēc risināmās problēmas veida, sarežģītības, gan arī pēc pacientes vēlmēm – to izvēlas sarunā ar ārstu, izvērtējot komplikāciju iespējamību.

Informatīvi materiāli par ginekoloģiskajām operācijām

Abdomināla histerektomija

Maksts priekšējās sienas sašūšana (Colporrhaphia anterior)

Kas ir histeroskopija (HS) un histerorezektoskopija (HR)?

Mākslīga grūtniecības pārtraukšana

Kas ir histerektomija (HE)?

Pacientes informēta piekrišana nenotikuša aborta (missed abortion) atrisināšanai ar Cytotec (mizoprostolu)

Laparaskopiska – adneksectomija, salpingektomija, oofarektomija, cistas enakluācija

Kas ir histerektomija (HE)?


Svarīgi!

Pat, ja jūsu ginekologs, kurš pats neveic operācijas, uzskata, ka problēmu labāk risināt ķirurģiski, vispirms jāpierakstās uz konsultāciju pie ārsta, kurš veiks operāciju, pie kura nosūtījumu izsniedz ģimenes ārsts vai ginekologs, kurš ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu. Ārstam, kurš operēs, ir svarīgi pašam konsultēt pirms operācijas veikšanas.

Uz vizīti pie operējošā ginekologa var pieteikties, zvanot pa konsultatīvo tālruni, bet jāņem vērā, ka ne visiem speciālistiem ir pieejamas valsts apmaksātas konsultācijas, var būt ārsti, kuriem ir tikai maksas konsultācijas.

Uz vizīti līdzi jāņem visu iepriekš veikto izmeklējumu rezultāti un ārstu slēdzieni. Ja, konsultācijas laikā un veicot izmeklējumus konstatēs, ka tiešām nepieciešama operācija, ārsts izstāstīs par visiem iespējamajiem operāciju veidiem, pieteiks rindā vai norādīs, kur pieteikties.


Kā pieteikties?

Jāzvana pa tālruni 27831821 (darba dienās) Ginekoloģijas klīnikas administratorei.

Lai saņemtu valsts apmaksātu operāciju (šajā gadījumā jāmaksā būs tikai cenrādī noteiktais pacienta līdzmaksājums), iestājoties slimnīcā operācijas dienā, nepieciešams ārsta nosūtījums. To var izsniegt ģimenes ārsts vai ginekologs, kam ir līgumattiecības ar Nacionālo Veselības dienestu.


Analīzes un pārbaudes

 • Asinsgrupa, rēzus faktors un antieritrocitopās antivielas – jāzina, gadījumā, ja nepieciešama asins pārliešana.
 • Pilna asinsaina. Tas ir svarīgi, lai izvērtētu, vai organismā nav akūta iekaisuma, vai ir pietiekams hemoglobīns, savukārt trombocītu skaita noteikšana palīdz izvērtēt asins recēšanu.
 • Bioķīmisko rādītāju noteikšana asinīs. Proti, bilirubīns liecina par aknu un žultsceļu darbību, un tā paaugstināšanās var norādīt uz sarkano asinsšūnu jeb eritrocītu pārmērīgu noārdīšanos; ALAT un ASAT parāda, kā strādā aknas; kreatīns stāsta par nieru darbību, un glikozes līmenis asinīs – lai saprastu, vai nav cukura diabēta riska vai, ja diabēts jau ir, vai tas tiek atbilstoši ārstēts.
 • Protrombīna indekss un APTL – šie radītāji informē par asins recēšanu.
 • Elektrolīti – nātrijs, kālijs, kalcijs. Nātrijs ir atbildīgs par ūdens sadalīšanos organismā. Kālijam ir būtiska loma šūnu uzbudinājumā un muskuļu kontrakcijās, tajā skaitā sirds ritma regulācijā. Savukārt kalcijam ir liela nozīme asinsrecē un regulāras sirdsdarbības uzturēšanā.
 • Urīna analīze – lai pārliecinātos, ka nav urīnceļu infekcijas, jo, iespējams, operācijas un pēcoperācijas laikā būs jāizmanto urīna katetrs.
 • RPR – rādītājs, ar kura palīdzību nosaka, vai nav sifilisa.
 • HBSAg un HCV – rādītāji, kas parāda, vai pacients nav inficējies ar hepatītiem B un C.
 • HIVAv un HIVAg – lai pārliecinātos, ka nav HIV infekcijas.
 • Kardiogramma – vajadzīga, ja ir vairāk par 40 gadiem, vai, ja bijušas vai ir sirds slimības. Līdzi jāņem gan izmeklējuma aprakstu, gan pašu kardiogrammas lenti.
 • Fluorogrāfija – lai būtu pārliecība, ka nav kādas plaušu kaites, piemēram, tuberkulozes. Mediķiem jābūt informētiem par elpceļu stāvokli arī tāpēc, ka operācijas laikā tiks izmantota anestēzija un elpošana tiks uzturēta mākslīgi.
 • Uztriepe no maksts – tā informēs, vai nav iekaisuma un infekciju.
 • Dzemdes kakla citoloģiskā izmeklējuma rezultāts – tas informē par to, vai dzemdes kaklā nav šūnu, kas varētu liecināt par ļaundabīgu procesu. Izmeklējums derīgs trīs gadus, ja rezultāts nav mainījies.
 • Histoloģiskais vai citoloģiskais izmeklējums no dzemdes dobuma – par to, vai šis izmeklējums jūsu gadījumā vajadzīgs, informēs operējošais ginekologs.

Uzmanību!

Analīžu un pārbaužu atbildes derīgas vienu mēnesi, īpašos gadījumos – 14 dienas, bet tad jūs par to brīdinās.


IZŅĒMUMA SITUĀCIJA!

Ja jāveic histerorezektoskopija, no analīzēm un pārbaudēm, (ja ārsts nav noteicis citādi), nepieciešami tikai šādi izmeklējumi:

 • Asinsaina un trombocītu skaits;
 • Elektrolīti (nātrijs, kalcijs, kālijs);
 • Kardiogramma ar aprakstu;
 • Uztriepe no maksts.

Ja prognozē sarežģījumus, būs jāveic arī visas pārejās analīzes.


Konsultācijas pie citiem speciālistiem

Visām pacientēm 7-14 dienas pirms plānotās operācijas vajadzīga anesteziologa konsultācija, uz kuru jāņem līdzi visu iepriekš nosaukto izmeklējumu rezultāti. Noteikti anesteziologam jāizstāsta, kādas zāles lieto ikdienā (piemēram, asins šķidrinošos preparātus, kontracepcijas tabletes, hormonaizvietojošu terapiju, antidepresantus, asinsspiedienu pazeminošās zāles, cukura līmeni pazeminošos preparātus). Jādodas pie sev tuvākā anesteziologa, bet labāk to darīt vietā, kur plānots veikt operāciju.

Ja ir kādas hroniskas kaites, piemēram, sirds slimība vai cukura diabēts, pirms operācijas jākonsultējas ar savu kardiologu, endokrinologu vai citu speciālistu.

Pie anesteziologa jāpierakstās pa vienoto pieraksta tālruni 67000610


Dokumenti, kas jāņem līdzi

 • Nosūtījums, apdrošināšanas polise un pase vai ID karte, (ja tāda ir);
 • Izmeklējumu rezultātu oriģinālus vai kopijas;
 • Jauno un iepriekš veikto rentgenu, ultrasonogrāfiju un citu izmeklējumu attēlus un aprakstus.

Uzmanību! Izmeklējuma rezultātiem jābūt drukātā veidā!


Svarīgi!

 • Ja ārsts būs ieteicis, uz operāciju jāņem līdzi I klases garās vai pusgarās kompresijas zeķes – tās var būt nepieciešamas, lai mazinātu trombu veidošanās risku kāju vēnās.
 • Ja jūs lietojat asins šķidrinošu preparātu (piemēram, aspirīnu, orfarīnu, rivaroksabānu vai citu), to lietošana pirms operācijas jāsaskaņo ar anesteziologu vai ārstējošo ārstu
 • Arī, ja regulāri lietojat kādus citus medikamentus, konsultācijas laikā ar ginekologu vai anesteziologu vienojoties par to, kā lietot zāles operācijas periodā.
 • Pirms plānotās operācijas mājās neskuj intīmo zonu. To, ja būs nepieciešams, izdarīs slimnīcā. Ja veicat bikini vaksāciju, to drīksti darīt, tikai nedēļu pirms operācijas, lai nerastos ādas kairinājums.
 • Dodoties uz operāciju, drīkst būt lakoti nagi.

Noderēs arī personiskās higiēnas lietas, ērts istabas apģērbs un apavi. Mājās jāatstāj dārglietas un citas vērtīgas mantas, piemēram, planšete, portatīvais dators, ja būs nepieciešams, tuvinieki varēs atnest nepieciešamās lietas, kad atmodīsieties pēc operācijas, savukārt mobilo tālruni un naudas maku uz operācijas brīdi varēsiet nodot glabāšanās nodaļas seifā.


Kā notiks operācija?

 • Slimnīcā jāiestājas operācijas dienas rītā. Precīzi kurā vietā jāierodas norādīs administrators.
 • Jābūt tukšā dūšā, arī lietot šķidrumu nedrīkst. Iepriekšējā dienā drīkst paēst brokastis, vieglas pusdienas un vieglas vakariņas un līdz pat gulētiešanai dzert ūdeni. Ja jāiedzer zāles, operācijas rītā var iedzert malciņu ūdens norīšanai. Drīkst iztīrīt arī zobus un izskalot muti ar ūdeni.
 • Neuztraucieties, klizmu pirms operācijās mūsdienās vairs neveic. Ja moka aizcietējumi, iepriekšējā dienā mājās var uztaisīt aptiekā nopērkamo Microlax klizmu. Ja paredzēta operācija caur maksti, slimnīcā pirms operācijas būs jāveic zarnu attīrīšana ar preparātu Clisma-Lax vai kādu citu preparātu.
 • Esot palātā, būs jānovelk drēbes (arī apakšveļa un zeķes) un jāuzvelk slimnīcas krekls, ja nepieciešams, kājās jābūt profilaktiskajām vēnu zeķēm. Neilgi pirms plānotā operācijas laika medicīnas māsa vēnā ievadīs katetru, injicēs nomierinošas zāles, lai nebūtu uztraukums, un ievadīs profilaktisko antibiotiku devu. Uz operāciju zāli aizvedīs ar visu gultu.
 • Operāciju zālē sagaidīs anesteziologs un anestēzijas māsa. Tas, kāda veida anestēzija tiks izmantota, atkarīgs no operācijas veida. Laparoskopiskās un vaļējās konvencionālās operācijas tiek veiktas vispārējā endotraheālajā anestēzijā, kad zāļu ievadīšana notiek caur speciālu caurulīti trahejā. Histerorezektoskopija notiek vispārējā intravenozā anestēzijā – iemidzināšana notiks, ievadot zāles vēnā. Vaginālo ekstirpāciju mēdz veikt gan endotraheālajā anestēzijā, gan spinālajā, kad atsāpināšana tiek veikta, ievadot zāles mugurā, gan arī izmantojot īslaicīgu intravenozu anestēziju.
 • Pirms operācijas vai operācijas laikā ievadīs arī urīna katetru (urīna katetru neliek vienīgi pirms histerorezektoskopijas).
 • Uz operācijas galda būs jāguļ uz muguras. Ja tiks veikta operācija caur maksti, poza būs kā uz ginekoloģiskā krēsla. Taisnām, izstieptām kājām, ja operācija tiks veikta caur maksti.
 • Ja ir vaļēja konvencionāla operācija, parasti grieziens tiek veikts horizontāli virs simfīzes jeb kaunuma kaula vai vertikāli pa vēdera priekšējās sienas viduslīniju.

Operācijas laikā izņemtie patoloģiskie veidojumi vienmēr tiek sūtīti uz laboratoriju histoloģiskai pārbaudei, lai precizētu diagnozi un pēc tam lemtu par tālāko ārstēšanu. Atbilde parasti ir gatava pēc 10 – 14 dienām.

Lai netērētu jūsu laiku lūdzam vispirms piezvanīt uz Ginekoloģijas klīniku (t. 67042594), lai noskaidrotu vai ir saņemta atbilde.

Tas, cik ilgi notiks operācija, atkarīgs gan no problēmas veida, gan specifikas. Vidēji nesarežģīta dzemdes miomas operācija ilgst aptuveni stundu, bet dažkārt, sarežģītākos gadījumos, ginekoloģiskās operācijas var aizņemt pat četras stundas un vairāk.


Svarīgi! Pēc operācijas!

 • Kad operācija būs galā, jūs nogādās uz speciālu atmošanās telpu. Kad atmodīsieties pavisam, jūs aizvedīs uz nodaļu un līdz nākamajai dienai novēros intensīvās terapijas palātā.
 • Pēc histerorezektoskopijas, visticamāk jau tās pašas dienas vakarā drīkstēsiet doties mājās – ar noteikumu, ka kāds atbrauc pakaļ. Pēc pārējām operācijām jāpaliek slimnīcā atkarībā no operācijas un tās sarežģītības.
 • Nebaidieties no sāpēm, jo jums tiks dotas atsāpinošas zāles! Tās parasti nepieciešamas, tikai esot slimnīcā, taču, ja sāpēs stipri, vēlāk ārsts izrakstīs arī medikamentus, ko lietot mājās.
 • Ja pēc anestēzijas nereibs galva, iespējams, jau vakarā izņems urīna katetru, un ar medicīnas māsas palīdzību varēsiet piecelties un pati iet uz labierīcībām. Var gadīties, ka no anestēzijas medikamentiem jums būs slikta dūša, tad nekautrējieties to teikt medicīnas māsai un viņa injicēs zāles pret nelabumu.
 • Jau pēc atmošanās jāsāk dzert ūdeni. Ja pēc operācijas vakarā jūtams izsalkums, drīksti ēst vieglas vakariņas. Savas ikdienā lietojamās zāles drīkst lietot (izņemot asinis šķīdinošos preparātus, kurus jāatsāk lietot ar ārsta ziņu pēc speciālas shēmas).
 • Nākamajā rītā jūs pārvedīs uz parasto palātu, un drīkstēsiet ēst un dzert, kā ierasts.
 • Pēc laparoskopijas un vaļējās konvencionālās operācijas uz vēdera būs šuves. Tās var būt tādas, kas nav jāizņem, bet, ja šuves tomēr jāizņem, aptuveni septītajā dienā pēc operācijas, jums būs jādodas uz tuvākās poliklīnikas procedūru kabinetu plāksterus un šuves noņemt. Pēc operācijām, kuras veic caur maksti, par šuvju noņemšanu konsultēs ārsts.
 • Pēc vaginālām operācijām atkarībā no operācijas veida aptuveni no divām nedēļām līdz pusotram mēnesim no maksts var būt asiņaini izdalījumi. Tamponus šajā situācijā lietot NEDRĪKST, jo tas paaugstina infekcijas risku. Jāizmanto higiēniskās paketes un regulāri tās jāmaina.
 • Kamēr ir izdalījumi, nekarsējieties pirtī, neejiet vannā vai baseinā. Mazgājieties dušā!
 • Kamēr no maksts ir asiņaini izdalījumi, atturieties no mīlēšanās. Ja esat auglīgajā vecumā un operācijas laikā saglabāta dzemde un olnīcas, atsākot dzimumdzīvi, parūpējieties par drošu kontracepciju.
 • Vismaz mēnesi izvairies no fiziskas slodzes, neceliet smagumus. Pēc nedēļas vai divām – kad pašsajūta uzlabosies – drīkst atsākt savas ikdienas gaitas.

Bez lielajām ginekoloģiskajām operācijām ir tā saucamās mazās ginekoloģiskās operācijas, piemēram, grūtniecības pārtraukšana, dzemdes dobuma abrāzijas un citas, uz kurām iepriekš jāpierakstās pa tālruni 6074 2594.

Pa šo tālruni izskaidros, visus jautājumus par operācijas gaitu, laiku un pierakstu.

Ginekoloģijas klīnikā ir trīs hospitalizācijas veidi

Mīļas sievietes! Esat laipni gaidītas mūsu klīnikā!

Cieņā, Ginekoloģijas klīnikas vadītāja asoc. prof. Jana Žodžika