Vienotais pieraksts: +371 67000610

Uztura dienasgrāmata


Kas ir malnutrīcija

Malnutrīcija rodas, ja pacients nepietiekami uzņem uzturvielas, kas rada ķermeņa uzbūves izmaiņas, tajā skaitā – samazinās muskuļu un orgānu masa.

Malnutrīcija ir slimība. Slimības kodi: E 44.0; E 43.0.

Plašāk…


Ko ēst, ja ir malnutrīcija

Pirmais solis malnutrīcijas mazināšanā ir uztura uzlabošana, tikai tad seko medicīniskā papilduztura lietošana.

Plašāk…


Noskaties šo video un uzzini vairāk, kas īsti ir malnutrīcija

Video veidojuši Rīgas Stradiņa universitātes mācībspēki. Par malnutrīciju un tās riskiem stāsta RSU asociētā profesore LAILA MEIJA, kura vada arī RAKUS Uztura un dietoloģijas centru.


Gastrostomas (PEG) lietošana un aprūpe

PEG ir perkutāna endoskopiska gastrostoma – neliela plastikāta caurulīte, kas ievietota Jūsu kuņģī. Tā ir paredzēta, lai ilgtermiņā nodrošinātu Jums nepieciešamo barošanu, ievadot speciālu uzturu un šķidrumu tieši kuņģī. Gastrostomu var izveidot arī ķirurģiski. Ikdienā tā jākopj, lai nerastos kairinājums un neveidotos infekcija stomas apvidū.

Plašāk…


Uztura ieteikumi pēc gastrektomijas (kuņģa izņemšanas)

Kuņģis ir barības rezervuārs starp barības vadu un tievo zarnu. Gastrektomija atkarībā no konkrētās slimības ir pilnīga vai daļēja kuņģa izņemšana. Pēc gastrektomijas ēdiens ātrāk nonāk zarnās, gremošanas procesi paātrinās un daļa uzturvielu nespēj uzsūkties, kam var sekot svara zudums, uzturvielu deficīts.

Plašāk…


Uztura ieteikumi pacientiem ar ileostomu un kolostomu

Stoma ir ķirurģiskas operācijas laikā mākslīgi izveidota tievās vai resnās zarnas atvere uz vēdera virsmas, kas veidota pēc zarnu daļas izgriešanas. Pēc stomas izveides pacients nespēj kontrolēt vēdera izeju un zarnu darbību, un izkārnījumi caur stomu tiek izvadīti īpašā savācējmaisiņā. Atkarībā no stomas veida un atrašanās vietas zarnu traktā, mainās izkārnījumu konsistence un vēdera izejas biežums.

Ileostoma – plašāk…

Kolostoma – plašāk


Uztura ieteikumi pēc tievās zarnas operācijas

Tievā zarna sākas no vārtnieka (kuņģa slēdzējmuskuļa) tieši zem kuņģa un beidzas pie aklās zarnas. Tai ir trīs daļas – divpadsmitpirkstu (duodenum), tukšā (jejunum) un līkumainā (ileum) zarna. Pieaugušam cilvēkam tievā zarna ir aptuveni 6,5 m gara, bet tās diametrs ir tikai 2,5 cm. Tievajā zarnā uzsūcas uzturvielas – ogļhidrāti, olbaltumvielas, tauki, vitamīni un minerālvielas. Katrai zarnas daļai ir sava funkcija un nozīme uzturvielu, minerālvielu un vitamīnu uzsūkšanā.

Plašāk…


Uztura ieteikumi pacientiem pēc resnās zarnas operācijas

Sākotnēji, 4–6 nedēļas pēc operācijas ieteicama diēta ar samazinātu šķiedrvielu daudzumu, lai samazinātu uztura atlieku daudzumu un nepatīkamo simptomu (piemēram, vēdera pūšanās un caurejas) biežumu, tādējādi veicinot zarnas gļotādas atveseļošanos.

Pēc tam pakāpeniski jāatsāk uzņemt pilnvērtīgu uzturu, palielinot šķiedrvielu daudzumu. Lielākajai daļai pacientu sūdzības izzūd dažu nedēļu laikā.

Plašāk…