Vienotais pieraksts: +371 67000610

Tuberkuloze (TB) ir viena no vecākajām, cilvēcei pazīstamām infekcijas slimībām. To pazina jau senajā Ēģiptē. Kopš seniem laikiem pasaule vairākkārt ir piedzīvojusi smagas tuberkulozes epidēmijas.

1882. gada 24. martā vācu zinātnieks R. Kohs atklāja tuberkulozes bacili – tuberkulozes nūjiņu – Mycobacterium tuberculosis. 1945. gadā Vaksmans ieviesa streptomicīnu tuberkulozes ārstēšanā. Vēlāk tika atklāti citi prettuberkulozes līdzekļi, kurus tuberkulozes ārstēšanā efektīvi izmanto arī šodien.

1993.gadā Pasaules Veselības Organizācija paziņoja tuberkulozes epidēmijas situāciju pasaulē. Gada laikā ar tuberkulozi saslimst 8 miljoni, no ārstējamas slimības nomirst 3 miljoni cilvēku visā pasaulē — vairāk nekā laikā, kad R. Kohs atklāja tuberkulozes izsaucēju, kad zāļu tuberkulozes ārstēšanai vēl nebija.

Tuberkuloze ir infekciju slimība, kura visbiežāk skar plaušas – plaušu tuberkuloze, bet tuberkulozes nūjiņa pa asins straumi un limfātisko sistēmu var izplatīties visā organismā un bojāt jebkuru orgānu vai sistēmu – mugurkaulu, gūžas kaulus, nieres, dzimumorgānus, galvas smadzenes u.c. – ārpusplaušu tuberkuloze.

Kā izplatās tuberkuloze?

Tuberkulozi nepārnēsā kukaiņi, ar to nevar inficēties ar asinīm, līdzīgi kā AIDS, vai lietojot ūdeni. Līdzīgi iesnām, tā izplatās pa gaisu ikdienas kontaktos ar slimo cilvēku, kurš izdala tuberkulozes nūjiņas.

Slimais cilvēks klepojot, šķaudot, runājot, dziedot vai atkrēpojoties kopā ar ļoti sīkiem siekalu pilieniem jeb kodoliņiem, kuri satur tuberkulozes baciļus, apkārtējā vidē izdala baciļus. Veidojas tā sauktie infekciozie aerosoli, kas paliek suspendēti gaisā vairākas stundas. Infekciozie kodoliņi, kuri satur tuberkulozes mikobaktērijas, nosēžas uz virsmām un izžūstot iet bojā vai vairs necirkulē gaisā.

Kā inficējas ar tuberkulozi?

Jebkurš cilvēks var inficēties tikai ieelpojot infekciozos kodoliņus. Retos gadījumos var inficēties, lietojot ar tuberkulozi nepasterizētu slimas govs pienu. Tad slimības izraisītājs ir Mycobactenum bovis – bovīnā jeb govju tipa nūjiņa, kas izraisa tuberkulozi govīm, kamieļiem, ēzeļiem.

Ar tuberkulozi, neatkarīgi no vecuma, var inficēties visu mūžu, pat vienu reizi ieelpojot baktēriju, bet parasti nepieciešams ilgstošs kontakts un daudzkārtīga TB baktēriju ieelpošana.

Vislielākais risks inficēties ir ģimenes locekļiem, darbabiedriem, draugiem un tiem cilvēkiem, kuriem ir tiešs un ilgstošs kontakts ar TB pacientiem.

Ja slimais cilvēks neārstējas, viņš gadā var inficēt 10 – 15 cilvēku.

Ne vienmēr ieelpojot infekciozos aerosolus, inficējas. Organisms ir spējīgs aizsargāties no infekcijas. Lielākas aerosola daļiņas tiek aizturētas augšējos elpceļos un pēc tam izklepotas. Tos pilieniņus, kas nosēžas uz bronhu sieniņām, arī izvada ārā. Tikai ļoti neliela daļa tuberkulozes nūjiņu nokļūst plaušās. Šeit speciālas aizsargšūnas satver nūjiņu un to sagremo, bet tās, kuras izdzīvo, izraisa inficēšanos ar tuberkulozi.

Tikai apmēram 30% cilvēku, kuri nokļuvuši kontaktā ar tuberkulozi, ar to inficējas, bet 5% no tiem saslimst ar tuberkulozi. Pārējiem veidojas latenta tuberkulozes infekcija.