Toksikoloģijas un sepses nodaļa
Toksikoloģijas un sepses nodaļa ir vienīgā Latvijā, kura specializējusies akūtu toksikoloģisku un sepses pacientu ārstēšanā, kalpo par mācību bāzi toksikoloģijā un intensīvajā terapijā jaunajiem medicīnas speciālistiem un sniedz diennakts konsultatīvo palīdzību mediķiem un iedzīvotājiem. Gadā šeit tiek ārstēti vairāk nekā 1000 pacientu.
Kas ir sepse?
Akūts toksikoloģisks vai saindējies pacients – ja organismam svešas ķīmiskas vielas nonākušas organismā, izraisot dažādas pakāpes organisma audu vai orgānu sistēmu ķīmisku bojājumu. Sepse, kuru iepriekšējos gadsimtos tautā pazina ar apzīmējumu „asins saindēšanās”, bet mūsdienās tiek diagnosticēta un atpazīta, ja organisma atbildes reakcija uz iekaisumu kombinējas ar pierādītu infekciju (strutainu komplikāciju, mikroorganismu cirkulāciju asinīs).
Toksikoloģijas un sepses nodaļā ārstē pacientus, kuriem ir smaga sepse – dzīvību apdraudošs sarežģījums daudzām slimībām un traumām, kuru pamatā visbiežāk ir mikroorganismu un to toksīnu ģenerelizēta izplatīšanās organismā ar dzīvībai svarīgu orgānu sistēmu bojājumu. Mūsdienās sepse kļuvusi par vienu no visbiežākajiem nāves iemesliem visā pasaulē. Tāpēc, lai aktualizētu sepses problēmu, tās izpēti, izplatību, ārstēšanu un profilaksi, katru gadu 13.septembrī tiek atzīmēta Vispasaules sepses diena, rīkojot konferences, simpozijus u.c. aktivitātes lielās klīnikās. Intensīvās terapijas klīnika Globālās sepses alianses ierosinājumam pievienojās 2012.gadā.
Toksikoloģijas un sepses nodaļā ir:
- 16 intensīvās terapijas gultas;
- 12 klīniskās toksikoloģijas gultas;
Pacienti Toksikoloģijas un sepses nodaļā tiek izvietoti 3 atsevišķos telpu blokos, lai maksimāli izvairītos no intrahospitālās infekcijas pārnēsāšanas un izplatīšanas. Klīnikā tiek nodrošināta iespēja toksikoloģiskos pacientus koncentrēt vienotā blokā, kur tos savukārt var izvietot pēc klīniskā stāvokļa smaguma un nepieciešamā ārstniecisko pasākumu un monitorēšanas apjoma.
Klīniskās toksikoloģijas blokā ir 4 intensīvās terapijas gultas pacientiem, kuri ir bezsamaņā un nepieciešama orgānu sistēmu aizvietošana, pielietojot sarežģītu aparatūru, un 12 klīniskās toksikoloģijas gultas pacientiem ar saindēšanos, bet kuriem saglabāta patstāvīga motorā aktivitāte un spējīgi līdzdarboties ārstēšanas procesā.
Ik gadu Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Toksikoloģijas un sepses nodaļā ārstējas līdz 1500 pacientiem, kuri stacionēti saindēšanās dēļ no Rīgas, Rīgas rajona, kā arī smagākie pacienti no visas Latvijas. Visbiežākais saindēšanās iemesls ir etilspirts (vairāk nekā 50% pacientu). Otrajā vietā biežuma ziņā ir hipnotiski-sedatīvas vielas (miega līdzekļi). Tālāk seko citi medikamenti, narkotiskās vielas, korozīvas vielas, degšanas produkti u.c.
Toksikoloģisko pacientu ārstēšanā tiek izmantotas pasaules standartiem atbilstošas diagnostikas un ārstēšanas metodes. To nodrošināšanai ir cieša sadarbība ar dažādām slimnīcas struktūrvienībām: laboratoriju, radioloģijas nodaļu, endoskopiju nodaļu, ekstrakorporālās detoksikācijas nodaļām utt. Visu diennakti ir pieejami dažādu specialitāšu konsultanti (neirologi, neiroķirurgi, ķirurgi, mikroķirurgi, nefrologi, kardiologi, ginekologi, traumatologi u.c.).
Ārstniecisko procesu klīniskās toksikoloģijas blokā ievietotajiem pacientiem nodrošina anesteziologi-reanimatologi, kuri padziļināti izglītojušies klīniskajā toksikoloģijā, kā arī atbildīgs, precīzs, izglītots vidējais un jaunākais medicīnas personāls.
Lai nodrošinātu kvalitatīvu diagnostiku, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir noslēgusi līgumu ar Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centru par toksikoloģisko analīžu veikšanu tiesu ķīmijas un toksikoloģijas laboratorijā darba dienas laikā un atsevišķos gadījumos arī izejamās dienās un nakts laikā.
Atsevišķā blokā tiek ievietoti un ārstēti pacienti, kuru ārstēšanā iesaistīti slimnīcas internisti, kardiologi vai neirologi un pēc stāvokļa stabilizēšanas un terapijas atregulēšanas, pacienti tiek pārvesti uz atbilstošām specializētām internās medicīnas klīnikām. Tie ir pacienti ar smagām pneimonijām, strutainiem meningītiem, nieru un urīnceļu saslimšanām un citām patoloģijām, kuras komplicējušās ar sepsi. Internās medicīnas blokā ir 6 intensīvās terapijas gultas, kuras atrodas atsevišķos boksos pa trim slimniekiem un katram no tiem ir atsevišķs personāls.
Ķirurģiskā profila pacienti ar sepsi tiek koncentrēti atsevišķā blokā, kurā ir 6 intensīvās terapijas gultas, ar iespēju pacientus grupēt atbilstoši infekcijas izraisītājam. Pacientus var izvietot vienvietīgās un divvietīgās palātās ar labu diennakts elpošanas un kardiovaskulārās sistēmas monitoringu un personāla pārraudzību.
Kopā ar nodaļas vadītāju un dežūrējošiem intensīvās terapijas ārstiem ik rītu, uzsākot darbu, notiek augsti profesionālu speciālistu un atbilstoša profila klīniku vadītāju un ārstējošo ārstu vizīte profesoru vadībā. Šajā vizītē tiek izvērtēts pacienta veselības stāvoklis, apspriesti klīniskie, laboratorie, radioloģiskie u.c. izmeklējumi, precizēta diagnoze un pieņemts lēmums par turpmāko ārstēšanas taktiku. Vizītē piedalās arī jaunie medicīnas speciālisti, jo nodaļa kalpo arī par pēcdiploma apmācības bāzi, kurā strādā 10 augsti kvalificēti apmācīttiesīgi ārsti.
Toksikoloģijas un sepses nodaļā strādā 120 darbinieki. No tiem 21 ārsts anesteziologs un reanimatologs, ārsts psihiatrs, fizioterapeits, 21 ārsta palīgs, 39 medicīnas māsas, 11 māsu palīgi un 24 sanitāri/slimnieku kopēji, saimniecības māsa, atbalsta personāls. Nodaļas augsti kvalificētais medicīniskais personāls pacientiem nodrošina progresīvu un mūsdienīgu ārstēšanas metožu pielietojumu. Personāls apguvis jaunākās tehnoloģijas. Regulāra personāla tālākizglītība nodrošina veiksmīgus ārstnieciskos pasākumus.
Kolektīvs
Toksikoloģijas un sepses nodaļas vadītāja dr. Zanda Šmatčenko
Vrsārsts toksikoloģijā dr. Ilze Jagmane
Virsārsts sepses intensīvā terapijā dr. Elīna Kurloviča
Virsmāsa Lidija Ozoliņa
- Saindēšanās un zāļu informācijas centrs (+371) 67042473
- Hiperbārās oksigenācijas kabinets (+371) 67042908