Epilepsijas vienība
Stacionārā “Gaiļezers” darbojas vienīgais specializētais epilepsijas centrs valstī – Epilepsijas vienība. Pacientiem tiek nodrošināta augsta līmeņa izmeklēšana un ārstēšana: diagnozes uzstādīšana, stacionāra izmeklēšana, ambulatora kontrole, konsīliju rīkošana, epilepsijas diagnozes pārskatīšana, precizēšana vai atcelšana. Epilepsijas vienībā strādā neirologi un elektroencefalogrāfijas speciālisti.
Speciālisti
- Epilepsijas vienības vadītāja dr. Santa Ašmane
- Dr. Māra Gintere
- Dr. Normunds Sūna
Epilepsijas vienībā tiek veikta arī pacientu izglītošana, tai skaitā lēkmju dienasgrāmatu aizpildīšanas apmācība. Ne mazāk svarīgi ir tas, ka vispārējās prakses ārstiem un neirologiem ir iespēja konsultēties par sev neskaidriem pacientiem, lai nodrošinātu viņiem savlaicīgu un atbilstošu ārstēšanu.
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnika kā pirmā Latvijā uzsākusi pielietot citās valstīs plaši izplatīto diagnostikas metodi – ilgtermiņa video-elektroencefalogrāfijas monitorēšanu (video-EEG monitorēšana). Viens no biežākajiem iemesliem video-EEG veikšanai, ir nepieciešamība atšķirt epilepsijas lēkmes no cita veida lēkmēm līdzīgiem stāvokļiem. Pētījumu dati liecina, ka pacientiem, kas tiek nosūtīti uz specializētajiem epilepsijas centriem dēļ lēkmēm, kas nepadodas pretepilepsijas terapijai, 30% gadījumu iepriekš ārstētās „lēkmes” nemaz nav epilepsija. Bērnu populācijā šis rādītājs ir pat 40%. Līdz ar to video-EEG monitorēšanai var būt izšķirošā nozīme diagnozes precizēšanā.
Video-EEG monitorēšanas laikā pacientam pie galvas ādas tiek piestiprināti elektrodi, ar kuru palīdzību pieraksta galvas smadzeņu darbības aktivitāti. Šāds pieraksts tiek veikts nepārtraukti, visu diennakti vairākas dienas pēc kārtas ar mērķi iegūt lēkmes pierakstu. Pacients atrodas pastāvīgā medicīnas personāla uzraudzībā. No pārējiem aspektiem tiek nodrošināts viss, lai pacients justos komfortabli visu izmeklēšanas laiku. Aparatūras iegūtos datus izanalizē epilepsijas ārstēšanā specializēti ārsti – epileptologi, kas, pamatojoties uz šo informāciju, nosaka, kāda ārstēšana pacientam būtu vispiemērotākā. Bez video-EEG monitorēšanas, ārstēšanu izvēlas atbilstoši pacienta vai aculiecinieku stāstītajam par lēkmi, kas ne vienmēr ir precīzi, bet parastās, jeb rutīnas elektroencefalogrāfijas izmeklējums, ko veic poliklīnikā un kas ilgst tikai 30-40 minūtes, var nesniegt visu nepieciešamo informāciju.
Vidēji ilgtermiņa video-EEG monitorēšanu veic 4-5 diennaktis, bet gadījumos, ja atkārtojas vairākas lēkmes vienas dienas laikā, var pietikt ar 1-2 diennakšu izmeklējumu.
Par nepieciešamību vai lietderību veikt ilgtermiņa video-EEG monitorēšanu var lemt ārsts, kas specializējies veikt šo izmeklējumu. Pārējos gadījumos, ārsts, kas ārstē pacientu ar epilepsiju vai neskaidrām bezsamaņas epizodēm, var nosūtīt slimnieku pie neirologa, kas specializējies epilepsijā uz pieņemšanu Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Epilepsijas kabinetā.
Lai pieteiktos ambulatorajai speciālista konsultācijai, zvaniet darba dienās no plkst. 8:00 līdz 18:00 pa tālruni: 67000610 vai aizpildiet e-pieraksta formu.