Vienotais pieraksts: +371 67000610


Pacientu akadēmija

Portālā  “Pacientu akadēmija” apkopots svarīgākais par vēža diagnozi un ar to saistītais. Saturu palīdzējuši veidot gan vēža pacienti, gan ārsti, tostarp mūsu slimnīcas speciālisti Krista Arcimoviča, Maija Kārkliņa, Rihards Mikilps-Mikgelbs, Simona Doniņa, Viktors Novikovs, Iveta Kudaba, Laila Meija, Ieva Ozola Vidmane, Ilva Banka Okorie, Juris Jansons, Zanda Barinska, Žanete Zvirbule.


Priekšdziedzera vēzis


Dr. Māris Jakubovskis par priekšdziedzera vēža diagnostiku un ārstēšanu.

Priekšdziedzera vēža attīstības iespējamība ir augstāka vīriešim vecumā virs 50 gadiem. Taču būtiski ņemt vērā vēža pārmantojamības faktoru, jo tas paaugstina iespējamību saslimt arī agrāk.
“Priekšdziedzera vēzim agrīnā stadijā simptomu nav. Tie parādās tad, kad jau ir ielaistas formas. Var būt urinācijas traucējumi, apgrūtināta urinācija. Vēlinākās stadijās priekšdziedzera vēzis izplatās pa asinsriti, limfātisko sistēmu, var parādīties tā saucamās metastāzes kaulu sistēmā,” skaidro mūsu slimnīcas Uroloģijas un onkoloģiskās uroloģijas klīnikas virsārsts onkoloģiskajā uroloģijā Māris Jakubovskis.
Ja parādās sāpes mugurā vīriešiem vecumā virs 50 gadiem, urologs iesaka veikt priekšdziedzera specifiskā antigēna (PSA) testu, lai pārliecinātos, ka kaulu sistēmā nav izveidojušās metastāzes.
Atcerieties – savlaicīgi atklātu priekšdziedzera vēzi ir iespējams veiksmīgi izārstēt.

Ceļvedis pacientiem

“Kas ir priekšdziedzera vēzis? Ļaujiet mums to paskaidrot!”

Tulkojuma adaptācija laviešu valodā:
Asoc.prof. Gunta Purkalne Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Onkoloģijas klīnikas vadītāja
Asoc.prof. Vilnis Lietuvietis Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas un Onkoloģiskās uroloģijas klīnikas vadītājs


 

Mieloma

Mieloma ir ļaundabīga asins sistēmas saslimšana, kurai raksturīgas izmaiņas kaulu smadzenēs, asinīs, kā arī kaulu sistēmā. Slimība ir tipiska vecuma grupai pēc 70 gadiem. Mielomas precīzs cēlonis nav zināms, bet kā onkoloģiskai slimībai galvenie riska faktori ir toksisku ķīmisku vielu ietekme, radiācija, imūnās sistēmas traucējumi. Izglītojošajā bukletā  apkopota informācija par to, kas ir mieloma, kādas ir šīs slimības izpausmes, diagnostikas un ārstēšanas metodes.

Buklets tapis sadarbībā ar onkoloģisko pacientu atbalsta biedrību “Dzīvības koks”.

Skatīt bukletu “Mieloma”


Distances staru terapija

Staru terapija ir radioaktīvā starojuma (fotonu, elektronu, protonu) izmantošana, ko pielieto ļaundabīgo vēža šūnu iznīcināšanai. Nereti tā tiek pielietota kopā ar citām ārstēšanas metodēm – operāciju, ķīmijterapiju, mērķterapiju, imūnterapiju vai kā vienīgā metode. Informatīvi izglītojošajā materiālā ir apkopota visa svarīgākā informācija par staru terapijas veidiem, norisi, blaknēm, kā arī nosacījumi, kas pacientam un viņu tuviniekiem jāievēro terapijas laikā, nekaitējot savai veselībai.

Buklets tapis sadarbībā ar onkoloģisko pacientu atbalsta biedrību “Dzīvības koks”.

Skatīt bukletu “Distances staru terapija”


Ķīmijterapija

Ķīmijterapija ir viens no izplatītākajiem vēža ārstēšanas veidiem. Preparāti tiek ievadīti asinsritē, tapēc medikamenti caur asinīm sasniedz gandrīz visas ķermeņa daļas. Tie iznīcina un bojā vēža šūnas, lai tās nevarētu dalīties un augt. Ķīmijterapija kā ārstniecības metode palīdz apturēt un ierobežot šo nekontrolēto šūnu augšanu un vairošanos. Bukletā apkopota informācija par ķīmijterapiju, tās norisi, ieteikumi, kā vislabāk sadzīvot ar blaknēm un kādus jautājumus uzdot ārstam.

Buklets tapis sadarbībā ar onkoloģisko pacientu atbalsta biedrību “Dzīvības koks”.

Skatīt bukletu “Ķīmijterapija”


Krūts vēzis

Krūts vēzis ir biežākais ļaundabīgais audzējs sievietēm Latvijā. Risks saslimt ar krūts vēzi ir katrai devītajai sievietei valstī. Saslimšana ar vēzi sākas, kad piena dziedzera šūnas dažādu iemeslu dēļ sāk strauji un nepareizi dalīties, ieaugot blakusesošajos audos un izplatoties ķermenī. Labdabīga audzēja gadījumā arī notiek šūnu vairošanās, bet process ir lokāls, neizplatās uz apkārtējiem audiem, neveido jaunus audzēja perēkļus, metastāzes cilvēka organismā. Labdabīga audzēja augšana parasti notiek lēni. Ir ļoti svarīgi atklāt krūts vēzi savlaicīgi – diagnosticējot to agrīnā stadijā, 90% gadījumu ir iespējams saglabāt krūts dziedzeri un dzīves kvalitāti.

Buklets tapis sadarbībā ar Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrību “Dzīvības koks”.

Skatīt bukletu “Krūts vēzis”


Krūts vēža atklāšanā liela nozīme regulārām pārbaudēm

Bieži vien cilvēki cer uz jaunu, daudz efektīvāku līdzekļu radīšanu ļaundabīgo audzēju ārstēšanai. Bet nav un nez vai arī tuvākajā laikā būs kāds medikaments, kāda ārstēšanas metode, kas dzīves ilguma pagarināšanā pēc ārstēšanas un mirstības samazināšanā būtu efektīvāka par ļaundabīgo audzēju profilaksi un diagnostiku agrīnās stadijās. Sevišķi tas attiecas uz krūts vēzi, jo šo slimību, ja sieviete domā par savu veselību un regulāri profilaktiski pārbauda krūtis, gandrīz vienmēr izdodas atklāt I vai II stadijā, kad izredzes uz pilnīgu izveseļošanos ir ļoti lielas, kā arī ārstēšanā ir iespējams izmantot krūti saudzējošas operācijas un nenoņemt visu krūti, kas, protams, ir svarīgi katrai sievietei.

Kas būtu jāzina un jāievēro sievietei?

Pirmkārt jau, krūtis ir regulāri jāpārbauda. Ļoti efektīva metode ir krūšu pašizmeklēšana, ar savām rokām regulāri iztaustot krūts audus. Uzmanība jāpievērš audu sacietējumiem un sabiezinājumiem, cietākiem un blīvākiem veidojumiem krūtīs, kas izceļas uz apkārtējā fona.

Plašāk lasiet šeit


Brošūra “Saki vēzim nē! Praktiski padomi”.

Tēmas:

  • “Kā nenokavēt vēža diagnozi” autors prof. Dace Baltiņa
  • “Uzturs aizsardzībai pret vēzi” autors Rīgas Stradiņa universitātes Sporta un uztura katedras docente Laila Meija

Brošūra ir praktisks ceļvedis ikvienam, kurš vēlas sevi pasargāt no vēža, gan ievērojot veselīgu uzturu, gan rūpīgi sekojot līdzi savam veselības stāvoklim. Tajā vienkāršā un saprotamā valodā izstāstīts, kas ir vēzis, kā atpazīt tā simptomus un kā rīkoties gadījumos, kad ir aizdomas par onkoloģisku slimību. Brošūra izdota sadarbībā ar Latvijas Ārstu biedrību un Roche Latvija SIA.

Brošūras elektroniskā versija skatāma ŠEIT


Prof. Daces Baltiņas grāmata “Jums ir krūts vēzis? Parunāsim par to!”


Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Uztura un dietoloģijas centra vadītājas asoc. prof. Lailas Meijas un Zinātnes daļas akadēmisko pētījumu speciālistes diētas ārstes Daigas Šantares grāmata “Uztura ieteikumi onkoloģijas pacientiem ārstēšanas laikā”. Grāmatā tiek detalizēti iztirzāti veselīga uztura aspekti un sniegtas profesionālas rekomendācijas.

“Uztura ieteikumi onkoloģijas pacientiem ārstēšanas laikā”


Melanoma

Melanomas pacientu biedrība sagatavojusi izglītojošu materiālu Ādas melanomas pacienta ABCCeļvedis slimības ārstēšanā un profilaksē. Tajā apkopota aktuālākā informācija, kas palīdz izprast slimību un izvēlēties labāko pieejamo diagnostiku, ārstēšanu un aprūpi atbilstoši audzēja veidam un stadijai.

Buklets Ādas melanomas pacienta ABCCeļvedis slimības ārstēšanā un profilaksē


Svarīgākais, kas jāzina par valsts apmaksātu vēža skrīningu