Vienotais pieraksts: +371 67000610

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas klīnikās ieviestas jaunas, uzlabotas diētas, kas jau pašlaik tiek piedāvātas pacientiem. Pārmaiņas saistītas ar vēlmi uzlabot ēdināšanas pakalpojumus visu stacionāru slimniekiem, lai viņi saņemtu uzturu, kas vislabāk atbilst viņu enerģētiskajām un medicīniskajām vajadzībām.

Mērķis ir pavisam vienkāršs: paēdināt pacientus labāk un pilnvērtīgāk, lai samazinātu nepietiekama uztura veidošanās riskus un līdz ar to arī dažādu komplikāciju iespējamību, veicinātu ātrāku izveseļošanos.

Jauno diētu ieviešana notikusi RAKUS Uztura un dietoloģijas centra vadītājas asoc. prof. Lailas Meijas pārraudzībā, līdzdarbojoties centra uztura speciālistiem un uztura terapijas māsām. Ēdināšanas pakalpojumus pašlaik visās RAKUS klīnikās nodrošina SIA CNC.

Izveidotas desmit dažādas diētas: pamatdiēta, olbaltumvielu diēta, cukura diabēta diēta, šķidrā diēta, pusšķidrā diēta, maigas konsistences diēta, zarnu diēta, bezglutēna diēta celiakijas pacientiem, veģetārā diēta (bez gaļas, zivīm un jūras produktiem, bet iekļaujot olas un piena produktus) un bērnu diēta (bērniem līdz 7 gadu vecumam).

Tāpat tiek paredzēta iespēja gatavot dažādas kombinētās un individuālās diētas pacientiem ar īpašām vajadzībām, piemēram, orgānu un cilmes šūnu transplantācijas, nieru mazspējas, kairinātās zarnas sindroma pacientiem, laktozes intolerances, elektrolītu disbalansa, kā arī citu klīniskos gadījumos.

Līdztekus pamatdiētai klīnikās bieži tiek izvēlēta olbaltumvielu diēta, kas satur paaugstinātu olbaltumvielu daudzumu (90–130 g/dn). Šī diēta visbiežāk tiek piemērota tiem pacientiem, kam ir augsts malnutrīcijas risks, onkoloģisko slimību, politraumu, imūnsupresijas, apdegumu gadījumos, pēc operācijām. Kritiski slimiem pacientiem palielināts olbaltumvielu daudzums uzturā ir īpaši svarīgs, jo veicina brūču dzīšanu, imunitātes normālu funkcionēšanu, palīdz uzturēt muskuļu masu u. c. Olbaltumvielu diēta tiek pielāgota arī cukura diabēta slimniekiem.

Īpaši senioriem izveidota maigas konsistences diēta gadījumiem. Tā būs piemērota arī citiem, ja ir problēmas mutes dobumā (ieskaitot grūtības sakošļāt ēdienu), rīklē, barības vadā. Pacientiem pēc kuņģa un zarnu trakta operācijām, arī neiroloģisku slimību un citās situācijās, kad novēro rīšanas traucējumus, tiek piedāvāta šķidrā vai pusšķidrā diēta. Zarnu diēta paredzēta pacientiem ar caureju, iekaisīgu zarnu slimību, akūta pankreatīta gadījumā.

RAKUS klīnikās pacientu ēdienu gatavošanā tiek izmantota tikai tvaicēšana, vārīšana, konvekcijas metode. Neizmanto cepšanu uz pannas eļļā. Pamatdiētā tiek nodrošinātas četras ēdienreizes (brokastis, pusdienas, vakariņas un otrās vakariņas). Lai būtu skaidrība: otrās vakariņas tiek piegādātas kopā ar pirmajām vakariņām.

Individuāla diēta tiek izstrādāta arī tiem, kas ēdiena izvēlē vadās pēc kādiem reliģiskiem apsvērumiem (piemēram, nelieto uzturā cūkgaļu), arī tad, ja pacientam ir individuāla pārtikas alerģija vai nepanesamība.

Iestājoties stacionārā, ārstējošais ārsts izvēlēsies katram pēc klīniskās situācijas atbilstošāko diētu. Protams, iespēju robežās tiks ņemtas vērā arī pacienta paša vēlmes. Ja nepieciešama individuāla diēta (piemēram, ir vēlme ēst veģetāru ēdienu, novēro kādu pārtikas nepanesamību, laktozes intoleranci vai ir citas indikācijas), par to jāinformē ārstējošais ārsts un konkrētās nodaļas personāls.

Atrodoties RAKUS stacionāros – Gaiļezers, Latvijas Onkoloģijas centrs, centrs Biķernieki – pieejama arī uztura speciālista konsultācija par slimības diagnozei ieteicamākajiem uztura terapijas principiem.

RAKUS Uztura un dietoloģijas centra tālrunis: +371 29121947.

Īsi par katru diētu

  • Tiek nodrošināts sabalansēts, pilnvērtīgs ēdiens, ar pietiekamu olbaltumvielu, tauku un ogļhidrātu daudzumu. Pamatdiētā iekļauti arī šķiedrvielām bagāti produkti, lai nodrošinātu dienā rekomendēto šķiedrvielu daudzumu. Netiek pārsniegts dienā rekomendētais sāls daudzums – līdz 5 gramiem vārāmā sāls dienā. Tiek izmantots saudzējošs ēdienu gatavošanas veids.
  • Satur palielinātu daudzumu olbaltumvielu, vienam slimniekam dienā 90–130 grami pilnvērtīgu olbaltumvielu. Piemērota lielākajai daļai onkoloģisko pacientu, arī citiem pacientiem ar augstu vielmaiņas katabolismu (imūnsupresija, apdegumi, sepse, politrauma, tuberkuloze u. c.), kā arī malnutrīcijas riska gadījumā.
  • Diēta ar samazinātu vienkāršo cukuru un ātro ogļhidrātu daudzumu, ar pārdomātām ogļhidrātu, tauku un olbaltumvielu kombinācijām ēdienos. Diēta paredzēta cukura diabēta slimniekiem, prediabēta gadījumā un slimniekiem, kam, piemēram, medikamentozās terapijas dēļ ir augsts hiperglikēmijas un cukura diabēta attīstības risks.
  • Diētā ir samazināts šķiedrvielu, kopējo tauku un cukuru daudzums. Samazināts arī kopējais laktozes daudzums. Piemērota pacientiem ar dažādu iemeslu izraisītām caurejām, iekaisīgu zarnu slimību, akūta pankreatīta, īsās zarnas sindroma u. c. zarnu trakta slimību gadījumos.
  • Tiek nodrošināts pilnvērtīgs, sabalansēts ēdiens – līdzīgi kā pamatdiētā. Taču ēdienam ir mīksta, maiga konsistence – putras, zupas, gaļas, sakņu, omlete, skābpiena produkti, viegli sakošļājami, svaigi vai termiski apstrādājami dārzeņi, termiski apstrādāti augļu biezeņi u.c. Ēdiena konsistence ir tāda, lai to varētu viegli apēst gan seniori, gan tie pacienti, kam ir problēmas mutes dobumā (ieskaitot problēmas sakošļāt ēdienu), rīklē, barības vadā.
  • Tiek pielāgota pacientiem ar ēšanas traucējumiem, arī pēc kuņģa un zarnu trakta operācijām, tāpat slimību gadījumos, kad ir skarts kuņģa un zarnu trakts, arī neiroloģisko slimību gadījumos. Ēdienam ir pusšķidra, homogēna konsistence – tas ir blendēts, caurberzts. Kopējā kalorāža, olbaltumvielu, tauku un ogļhidrātu attiecība ir līdzīga kā pamatdiētā, samazināts vienīgi kopējais šķiedrvielu daudzums. Taču ēdieni tiek gatavoti bez pievienota cukura. Ierobežoti graudaugi un dārzeņi ar augstu šķiedrvielu saturu, nav arī termiski neapstrādātu dārzeņu, sēklu u. c. produktu. Netiek lietoti produkti, kas var veicināt gāzu veidošanos gremošanas traktā.
  • Diēta ar samazinātu kopējo kalorāžu, tā ir pirmā diētas forma pēc operācijām kuņģa un zarnu traktā, arī tad, ja ir rīšanas traucējumi, īslaicīgi to izmanto neiroloģisko slimību pacientiem. Ēdiens ir šķidrs, homogēns. Ietverti tādi ēdieni kā buljons, tēja, tume uz bezlaktozes piena bāzes, skābpiena dzērieni (homogēni jogurti, kefīrs, lakto), augļu sulas dzērieni.
  • Tā ir bezglutēna diēta pacientiem ar diagnosticētu celiakiju. Tiek veikta pastiprināta rūpnieciski ražoto produktu kontrole, lai to sastāvdaļu sarakstā nebūtu glutēnu saturošu komponenšu. Gatavojot ēdienus, tiek ievērotas paaugstinātas pārtikas drošības prasības, lai nepieļautu produktu kontaminācijas risku.
  • Tiek nodrošināts pilnvērtīgs, sabalansēts ēdiens ar līdzīgu kaloriju, olbaltumvielu, tauku, ogļhidrātu, šķiedrvielu un sāls daudzumu kā pamatdiētā. Vienīgi šajā diētā tiek izslēgta gaļa un tās produkti, zivis un jūras produkti. Piena produkti un olas tiek iekļautas.
  • Bērnu diēta tiek nodrošināta slimnīcā esošajiem bērniem līdz 7 gadu vecumam. Bērnu diētā ir sabalansēts, pilnvērtīgs ēdiens atbilstoši bērnu vecuma uzturvērtības prasībām. Tāpat kā citās diētās tiek izmantos tikai saudzīgs ēdiena gatavošanas veids – tvaicēšana, vārīšana, konvekcijas metode.
  • Paredzēta pacientiem, kam nepieciešama cilmes šūnu transplantācija, pacientiem ar neitropēniju vai augstu tās risku. Uzturs ir pilnvērtīgs, sabalansēts, turklāt tā gatavošanā, piegādē, iepakojumā tiek nodrošinātas paaugstinātas pārtikas drošības un higiēnas prasības, lai maksimāli samazinātu pārtikas infekcijas vai “saindēšanās” risku. Transplantācijas diēta balstīta uz olbaltumvielu diētas bāzes, tādējādi tajā ir paaugstināts olbaltumvielu daudzums.