Vienotais pieraksts: +371 67000610

Atklāj modernizētās Austrumu slimnīcas Rehabilitācijas klīnikas telpas – pacientiem nodrošināti komfortabli atveseļošanās un aprūpes apstākļi

Piedaloties veselības ministram Hosamam Abu Meri, Ukrainas ārkārtējam un pilnvarotajam vēstniekam Latvijas Republikā Anatolijam Kutsevolam (Anatolii Kutsevol), Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) valdei, stacionāru un klīniku vadītājiem, ārstiem, medicīnas personālam un citiem darbiniekiem, svinīgi atklātas renovētās un modernizētās Rehabilitācijas klīnikas telpas stacionārā “Biķernieki”. Pārbūvētajās telpās tiek nodrošināti komfortabli atveseļošanās un aprūpes apstākļi, turklāt pacientiem ievērojami īsākā laika posmā tiek palīdzēts apgūt jaunas prasmes – iemācīties aprūpēt sevi patstāvīgi un tādējādi atgriezties ierastā dzīvē pēc smagām operācijām vai nopietnām veselības problēmām.

Ir noslēdzies Austrumu slimnīcas Rehabilitācijas klīnikas renovācijas un modernizācijas projekts stacionārā “Biķernieki”, kā rezultātā pacientiem tiek nodrošināti komfortabli atveseļošanās un aprūpes apstākļi un nepieciešamie palīglīdzekļi, ļaujot ātrāk apgūt dzīvei pēc saslimšanas nepieciešamās iemaņas. Austrumu slimnīcas nākotnes stratēģijā, plānojot lielākās daļas stacionāru centralizāciju, rehabilitācijas segmenta attīstībai stacionārā “Biķernieki” paredzēta būtiska nozīme. Tāpēc Austrumu slimnīca turpina ieguldīt līdzekļus stacionāra infrastruktūras attīstībā, telpas pielāgojot īpašām pacientu grupām, kam biežāk nepieciešams pārvietošanās un pašaprūpes atbalsts, lai nodrošinātu kompleksu veselības aprūpes pakalpojumu kopumu, kas tiks koncentrēti tieši “Biķerniekos”.

Atklājot atjaunotās Rehabilitācijas klīnikas telpas, veselības ministrs Hosams Abu Meri uzsvēra: “Ar katru dienu pārliecinos, ka par veselības aprūpi Latvijā mums nav jākaunas. Mums ir ar ko lepoties! Mums ir izcili mediķi, tehnoloģijas un zināšanas, un esmu pārliecināts, ka drīzumā sasniegsim augstāko līmeni visā mūsu reģionā. Mums tikai jāturpina strādāt un jābūt  pārliecinātiem par sevi.”

Austrumu slimnīca darbojas kā ilgtermiņa partneris karā smagi cietušo ukraiņu karavīru uzņemšanai, ārstēšanai un rehabilitācijai – kopš Krievijas uzsāktā kara sākuma Austrumu slimnīcā uzņemti jau 284 Ukrainas karavīri, bet Rehabilitācijas klīnikā – 60 karavīru. Tāpēc klīnikas telpu svinīgajā atklāšanā piedalījās arī Ukrainas vēstnieks Latvijā Anatolijs Kucevols, kurš atzina: “Esmu runājis ar vairākiem kareivjiem, kuri ārstējas šeit, un viņi stāsta, ka jūtas te kā mājās. Esmu pārliecināts: ja cilvēki jūtas kā mājās, viņi ātrāk atlabst. Es vēlos teikt lielu paldies par būtisko un sirsnīgo atbalstu mūsu kareivju ārstēšanā un rehabilitācijā, lai viņi var justies labāk gan fiziski, gan mentāli! ”

Austrumu slimnīcas Rehabilitācijas klīnikā medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus pacientiem nodrošina multidisciplināras komandas – fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsti, fizioterapeiti, ergoterapeiti, audiologopēdi, mūzikas terapeits, klīniskie psihologi, sociālie darbinieki un aprūpes personāls, kas specializēts tieši rehabilitācijas pakalpojumu sniegšanā. Mūsdienīgajās un funkcionāli aprīkotajās Rehabilitācijas klīnikas  telpās tiek nodrošināti rehabilitācijas pakalpojumi kā diennakts, tā dienas stacionārā, un tiek sniegtas ambulatorās ārstu un funkcionālo speciālistu konsultācijas.

Austrumu slimnīcas valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs norādīja: “Rehabilitācijas nozīme veselības aprūpē ir neizmērojama. Tā ir būtiska sastāvdaļa ceļā uz atveseļošanos un labklājību. Pateicoties mūsu darbinieku entuziasmam, profesionālismam un iesaistei, atjaunotā klīnika ieguvusi tās kvalitātes un aprīkojumu, kas palīdz pacientiem apgūt pastāvīgi nepieciešamās prasmes atveseļošanās procesā un personālam – būtiski atvieglot pacientu aprūpi darba ikdienā. Tāpēc es no sirds lepojos ar mūsu komandu, kas sastāv no pieredzējušiem un sirsnīgiem speciālistiem, kuru zināšanas un prasmes nodrošina to, ka mūsu pacienti saņem vislabāko iespējamo aprūpi.”

Telpu pārbūve un atjaunošana stacionārā “Biķernieki” ne tikai būtiski uzlabos rehabilitācijas pakalpojumu kvalitāti un pieejamību, bet iezīmē arī stacionāra attīstības perspektīvu Austrumu slimnīcas ilgtermiņa stratēģijas ietvaros. Realizētā projekta ietvaros ir pilnībā pārbūvētas Rehabilitācijas klīnikas telpas, apvienojot visus rehabilitācijas pakalpojumus vienā – 3.stāvā, veikts ambulatorās daļas telpu remonts, kā arī Diagnostiskās radioloģijas telpu, ārstu kabinetu un gaiteņu pārbūve 1.stāvā. Izbūvēta uzbrauktuve pie centrālās ieejas un jauns fasādes lifts, kas palīdz un būtiski atslogo slimnīcas personāla darba ikdienu, piemēram, transportējot smagi slimus guļošus pacientus uz ārstniecības nodaļām, izmeklējumiem vai arī uz operāciju bloku.

Austrumu slimnīcas valdes loceklis profesors Haralds Plaudis šajā kontekstā akcentē: “Šis ir ārkārtīgi nozīmīgs solis. Lai justos labi, ir vajadzīga māja. Šīs nodaļas atvēršana ir nākamais solis, lai ikviens pacients un arī darbinieks šeit justos  kā mājās. Un tad daudzas labās idejas kļūs piepildītas un īstenotas. Rehabilitācijas klīnikas realizētais projekts ir solis ceļā uz Nākotnes slimnīcu, jo mēs konsekventi ejam uz to, ka  rehabilitācija  būs visos stacionāros, bet “Biķernieku” stacionāru mēs saredzam kā galveno vietu, kur attīstīt rehabilitācijas pakalpojumu, lai pacientiem sniegtu vispiemērotāko aprūpi, rehabilitāciju no pašas pirmās dienas, kad viņi iestājas slimnīcā.”

Ik gadu stacionārās rehabilitācijas pakalpojumus Austrumu slimnīcā saņem vairāk nekā 400 pacientu, un vidējais gaidīšanas laiks, lai saņemtu šo pakalpojumu, ir mazāks par vienu mēnesi. Pacientu atlasi un pieteikšanu stacionārai medicīniskai rehabilitācijai veic fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts. Šo pacientu veselības stāvoklis iestājoties ir raksturojams kā smags. Visbiežāk pacients ir guļošs un pilnībā vai daļēji aprūpējams. Diennakts stacionārā medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus lielākoties saņem pacienti, kuri ir saņēmuši ārstēšanu kādā no Austrumu slimnīcas stacionāriem, piemēram, pacienti pēc insulta, politraumām (smagos ceļu satiksmes negadījumos gūtām traumām), ar kardiopulmonālām slimībām, kā arī Ukrainas karā cietušie karavīri, kuriem ir ļoti smagi funkcionālie un kustību ierobežojumi. Visbiežāk šiem pacientiem ir jāsaglabā vai jāuzlabo ievainoto ķermeņa daļu  funkcionēšana. Tikpat būtiski ir iemācīt pielāgot un uzlabot pašaprūpes aktivitātes.

Rehabilitācijas klīnikas diennakts stacionāra telpas ir pielāgotas tā, lai pacienti ar dažādiem funkcionēšanas traucējumiem spētu paši saviem spēkiem maksimāli neatkarīgi pārvietoties palātas ietvaros un doties uz rehabilitācijas terapijām.

Savukārt dienas stacionāra pakalpojumus Rehabilitācijas klīnikā saņem pacienti ar funkcionēšanas traucējumiem, kas radušies akūtu vai hronisku slimību rezultātā. Dienas stacionāra rehabilitācijas posmā pacientam tiek nodrošinātas multiprofesionālas rehabilitācijas komandas pakalpojumi, kas ietver  vismaz trīs funkcionālo speciālistu nodarbības. “Tie ir pacienti jau subakūtā rehabilitācijas posmā. Viņiem nepieciešama darbspēju uzlabošana, lai salīdzinoši īsākā laikā panāktu vai atgūtu neatkarību savā ikdienā. Līdz šim arī Ukrainas karā cietušie karavīri ir saņēmuši dienas stacionāra rehabilitācijas pakalpojumus, ar mērķi uzlabot kustību funkcijas un vienlaikus arī iegūtu lielāku neatkarību dažādu ikdienas aktivitāšu veikšanā,” skaidro Rehabilitācijas klīnikas vadītāja Illa Mihejeva.

Rehabilitācijas klīnikas jaunās telpas palīdz nodalīt stacionāro un ambulatoro pacientu plūsmu. Dienas stacionāra un ambulatorajā daļā speciālistu telpas ir iekārtotas tā, lai pacientam nodrošinātu plašāku rehabilitācijas terapijas metožu izmantojumu. Izbūvētas plašas terapiju telpas – ergoterapijas nodarbību kabinets, fizioterapijas nodarbību zāles un citas procedūru telpas. Izbūvējot dienas stacionāra telpas, ir padomāts par to, lai rehabilitācijas nodarbību starplaikos vai pēc procedūrām pacienti varētu atgūt spēkus komfortabli aprīkotās telpās.

Rehabilitācijas klīnikas telpu atjaunošana, uzbrauktuves izveidošana un jaunā fasādes lifta izbūve finansēta no slimnīcas finanšu līdzekļiem. Projekta kopējās izmaksas, kas ietver projektēšanu, autoruzraudzību, būvprojekta ekspertīzi, būvdarbus un būvdarbu uzraudzību ir 1 502 344,26 eiro ar PVN.

Vairāk informācijas par pakalpojumu saņemšanas kārtību un pacientu atlases kritērijiem pieejama mūsu mājaslapā: https://aslimnica.lv/stacionara-bikernieki-rehabilitacijas-pakalpojumi/

Par Austrumu slimnīcu 

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir lielākā un stratēģiski nozīmīgākā daudzprofilu slimnīca valstī. Slimnīcas sastāvā ietilpst pieci stacionāri – “Gaiļezers”, “Latvijas Onkoloģijas centrs”, “Biķernieki”, “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” un “Latvijas Infektoloģijas centrs” ar dažādu profilu centriem un klīnikām. Slimnīca sniedz augsti specializētu stacionāro un sekundāro ambulatoro veselības aprūpi, nodrošinot multidisciplināru terciārā līmeņa ārstēšanu un aprūpi atbilstoši mūsdienu tehnoloģiju un medicīnas zināšanu līmenim. Tajā ārstējas aptuveni 80% visu Latvijas onkoloģisko pacientu. Slimnīca nodrošina praktisko apmācību bāzi gan Latvijas izglītības iestāžu, gan ārvalstu studentiem un nodrošina tālākizglītību un zināšanu pārnesi veselības nozares speciālistiem mūsu valstī un aiz tās robežām. Slimnīca veic zinātniski pētniecisko darbu un attīsta inovatīvu metožu izmantošanu pacientu ārstēšanā. Slimnīca ir trešais lielākais darba devējs valstī, kur strādā ap 5000 darbinieku.