Vairāk nekā 200 Austrumu slimnīcas speciālistu 8. novembrī atzīmē Starptautisko radioloģijas dienu
Starptautiskajā radioloģijas dienā, ko jau 12. reizi visā pasaulē atzīmē 8. novembrī, arī vairāk nekā 200 Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) ar medicīnisko attēlveidošanu saistīto speciālistu aicina apzināties un popularizēt radioloģijas būtisko lomu, kas nodrošina slimību agrīnu atklāšanu un efektīvākus ārstēšanas rezultātus, uzlabojot sabiedrības kopējo dzīves kvalitāti. 1895. gada 8. novembrī vācu fiziķis Vilhelms Konrāds Rentgens atklāja rentgenstarus, radot būtisku sasniegumu medicīnā, kas ļāva pirmo reizi “ieskatīties” cilvēka ķermenī bez ķirurģiskas iejaukšanās. Šis atklājums pavēra durvis diagnostikas laikmetam, kas iedvesmo mūsdienu tehnoloģiju attīstību.
Mūsdienu radioloģija piedāvā plašu metožu klāstu – no tradicionālās rentgenstaru diagnostikas līdz modernām tehnoloģijām, piemēram, datortomogrāfijai (CT), magnētiskās rezonanses attēlveidošanai (MRI), ultraskaņai un pat kodolmedicīnas un staru terapijas iespējām. Pateicoties šiem sasniegumiem, radioloģija ir kļuvusi par neaizstājamu medicīnas daļu, kas palīdz ārstiem agrīni diagnosticēt slimības un izvēlēties vispiemērotākās ārstēšanas metodes.
Austrumu slimnīcas Radioloģijas centrs un Terapeitiskās radioloģijas un medicīnas fizikas klīnika ir vieni no līderiem Latvijā šajā jomā, piedāvājot pacientiem inovatīvus diagnostikas un terapijas risinājumus, ieviešot progresīvas tehnoloģijas, piemēram, personalizēto terapiju un precīzu diagnostiku, kas pacientiem ļauj saņemt drošāku un efektīvāku ārstēšanu, veicinot ātrāku atveseļošanos un labāku dzīves kvalitāti.
Austrumu slimnīcas Radioloģijas centrs ir augsti specializēts radioloģisko pakalpojumu sniedzējs, nodrošinot plašu diagnostikas un terapeitisko pakalpojumu spektru, kas ietver dažādas attēldiagnostikas metodes, ļaujot ārstiem detalizēti izmeklēt cilvēka ķermeņa audus, orgānus un to funkcijas. Šis darbs ir būtisks gan agrīnajā diagnostikā, gan ārstēšanas procesā, palīdzot atklāt saslimšanu agrīnā stadijā un sekot ārstēšanas efektivitātei, veicinot efektīvu un savlaicīgu pacientu aprūpi.
Radioloģijas centrs ir strukturēts astoņās nodaļās, kas atrodas piecos stacionāros, un tajā strādā 189 augsti kvalificēti speciālisti – radiologi, radiogrāferi, radiologa asistenti, vispārējās aprūpes māsas, māsu palīgi, sanitāri, fiziķi un tehniķi, kas gadā nodrošina vairāk nekā 220 000 dažādu procedūru un izmeklējumu.
Stacionārs “Gaiļezers” nodrošina ne tikai vispārējo un neatliekamo radioloģiju, bet arī invazīvās radioloģijas procedūras, piemēram, angioplastijas, embolizācijas, ablācijas u.c., kas sniedz minimāli invazīvus risinājumus diagnostikai un ārstēšanai. Pārējās nodaļas ir specializētas atbilstoši katra stacionāra specifikai: stacionārā “Latvijas Onkoloģijas centrs” tiek nodrošināti onkoloģiskie izmeklējumi, un Krūts veselības centrs piedāvā īpaši pielāgotas diagnostikas un uzraudzības iespējas krūts veselībai. Stacionārs “Biķernieki”, “Latvijas Infektoloģijas centrs” un “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” ir pielāgots infekciju un elpošanas ceļu slimību diagnostikas vajadzībām.
“Austrumu slimnīcas Radioloģijas centra mērķis ir nenogurstoša virzība izcilības un inovāciju, kur jau šodien ir apvienotas inovatīvas tehnoloģijas un pacientiem tiek nodrošinātas jaunākās diagnostikas iespējas un mazinvazīvas ārstēšanas metodes. Pacientu veselības jomā esam ieviesuši inovatīvas ārstēšanas metodes, par ko mums ir īpašs gandarījums. Jāuzsver arī multidisciplinārā sadarbība starp klīnikām slimnīcas ietvaros, kas ļauj sasniegt vislabāko ārstēšanas un aprūpes rezultātu,” uzsver Radioloģijas centra vadītāja Aina Kratovska.
Savukārt Austrumu slimnīcas Terapeitiskās radioloģijas un medicīnas fizikas klīnikai ir svarīga loma onkoloģisko pacientu ārstēšanā. Tā nodrošina modernu staru terapiju, kas ļauj precīzi fokusēt starus uz audzēju, vienlaikus iespējami saudzējot apkārtējos veselos audus un samazinot blakusparādības. Tā ir lielākā šāda veida klīnika valstī, tajā strādā 62 speciālisti, veicot aptuveni 50 000 procedūru gadā, un ir būtisks balsts onkoloģijas ārstēšanai Latvijā.
Klīnikas Kodolmedicīnas klīniskajā daļā izmanto radioaktīvas vielas, kuras ievada pacientam. Vielas pacienta metabolisma rezultātā uzkrājas specifiskos orgānos, kurus, izmantojot piemērotas iekārtas, ir iespējams vizualizēt. Kodolmedicīnas daļa ir arī vienīgā vieta Latvijā, kur veic terapijas procedūras ar radioaktīvām vielām. Tā kā klīnikā tiek veiktas ne tikai diagnostikas, bet arī terapijas procedūras, izmantojot jonizējošo starojumu, īpaša uzmanība ikdienā tiek pievērsta radiācijas drošībai. Par to atbildīga ir Klīniskās medicīnas fizikas un dozimetrijas daļa.
Kodolmedicīnas klīniskajā daļā strādā 12 radioloģijas speciālisti, 2023. gadā nodrošinot 6344 diagnostikas un 322 terapijas procedūras, galvenokārt strādājot ar radioaktīvo joda izotopu I-131 un ārstējot vairogdziedzera saslimšanas.
Austrumu slimnīca pievērš lielu uzmanību Radioloģijas centra un Terapeitiskās radioloģijas un Terapeitiskās radioloģijas un medicīnas fizikas klīnikas attīstībai, kuru jaunākās tehnoloģijas uzlabo gan diagnostiku, gan terapiju. Piemēram, Radioloģijas centrā darbojas zemas devas CT iekārtām, kas mazina starojuma ietekmi, savukārt Terapeitiskās radioloģijas un Medicīnas fizikas klīnikā pieejamās staru terapijas sistēmas nodrošina vēl efektīvāku un precīzāku audzēju ārstēšanu.
Starptautisko radioloģijas dienu 8. novembrī atzīmē kopš 2012. gada.
Par Austrumu slimnīcu
Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir lielākā un stratēģiski nozīmīgākā daudzprofilu slimnīca valstī. Slimnīcas sastāvā ietilpst pieci stacionāri – “Gaiļezers”, “Latvijas Onkoloģijas centrs”, “Biķernieki”, “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” un “Latvijas Infektoloģijas centrs” ar dažādu profilu centriem un klīnikām. Slimnīca sniedz augsti specializētu stacionāro un sekundāro ambulatoro veselības aprūpi, nodrošinot multidisciplināru terciārā līmeņa ārstēšanu un aprūpi atbilstoši mūsdienu tehnoloģiju un medicīnas zināšanu līmenim. Tajā ārstējas aptuveni 80% visu Latvijas onkoloģisko pacientu. Slimnīca nodrošina praktisko apmācību bāzi gan Latvijas izglītības iestāžu, gan ārvalstu studentiem un nodrošina tālākizglītību un zināšanu pārnesi veselības nozares speciālistiem mūsu valstī un aiz tās robežām. Slimnīca veic zinātniski pētniecisko darbu un attīsta inovatīvu metožu izmantošanu pacientu ārstēšanā. Slimnīca ir trešais lielākais darba devējs valstī, kur strādā ap 5000 darbinieku.