Vienotais pieraksts: +371 67000610

Rīgas Austrumu slimnīcu apmeklē Starptautiskās Vēža izpētes aģentūras pārstāvji

Šodien, 16. martā, Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā projekta “Vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā” ietvaros viesojās Starptautiskās Vēža izpētes aģentūras (SVIA) vecākais eksperts un projekta koordinators Dr. Andrē Karvalju (Andre Carvalho), vecākais eksperts Dr. Partha Basu, kā arī Ariana Znaor, Les Mery, Loubna Boulegroun, Nadia Dimitrova, Alini Mafra un Iris Lansdorp-Vogelaar.
Mūsu slimnīcā ar SVIA delegācijas pārstāvjiem tikās: valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis, Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas vadītāja prof. Sandra Lejniece, Ginekoloģijas un dzemdniecības galvenā speciāliste prof. Dace Rezeberga, kolposkopoijas kabineta ginekoloģe Kristīne Pčolkina, Radioloģijas centra Radioloģijas nodaļas virsārste mamoloģijā Ilze Eņģele, Abdominālās un mīksto audu ķirurģijas nodaļas vadītājs Andrejs Pčolkins, kā arī Patoloģijas centra vadītāja Aija Balode.
Tikšanās mērķis bija pārrunāt Latvijas vajadzībām pielāgotu stratēģisko plānu vēža izraisītu mirstību samazināšanai, vienlaikus panākot visaptverošu vēža aprūpes un pētniecības infrastruktūras akreditāciju un uzlabojumu ieviešanu krūts, dzemdes kakla un kolorektālā vēža skrīninga programmās.
Tā kā Rīgas Austrumu slimnīcas darba grupa šobrīd aktīvi strādā, lai veiktu Vēža centra akreditāciju, tika pārrunāts jau realizētais darbs, veidojot diagnostikas un ārstēšanas, kā arī onkoloģisko pacientu ceļus, to saistību ar skrīninga programmām. Par onkoloģisko pacientu ceļiem jau informējām š.g. 8. martā ŠEIT. Rīgas Austrumu slimnīcas darba grupa cer arī turpmāk sadarboties ar ekspertiem no SVIA.
Onkoloģiskās slimības ir aktuāla problēma visā pasaulē, tai skaitā Eiropas Savienības (ES) valstīs. Eiropas Komisija aizvadītā gada 3. februārī publicēja Eiropas vēža uzveikšanas plānu, nosakot onkoloģiju kā Komisijas prioritāti veselības jomā. Plāns paredz, ka līdz 2030. gadam 90% onkoloģijas pacientu ir jābūt piekļuvei Nacionālajiem visaptverošajiem Vēža centriem, kas būs iekļauti ES vēža centru tīklā.
Eiropā Vēža centru izveidi reglamentē un akreditē Eiropas Vēžu Institūtu Organizācija (Organization of European Cancer Institutes; OECI). ES tikai 2 valstīs joprojām nav neviena OECI akreditēta Vēža centra, un viena no tām ir Latvija. Veselības ministrija vēža centra Latvijā izveidošanas funkcijas ir deleģējusi Rīgas Austrumu klīniskajai universitātes slimnīcai.
Ap 85% Latvijas onkoloģisko pacientu un 98% pacientu ar hematoloģiskajām onkoloģiskajām slimībām ārstējas pie Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas speciālistiem. Gada laikā tie ir aptuveni 30 000 pacientu. Tāpat esam vienīgā slimnīca valstī, kas veic perifērisko asiņu cilmes šūnu transplantāciju hematoloģisko un dažu solitāro audzēju gadījumos.