Vienotais pieraksts: +371 67000610

Rīgas Austrumu slimnīcā sākuši darboties ķīmijterapijas zāļu jaucējroboti

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā Latvijas Onkoloģijas centrs aprīļa mēnesī pirmie Hematoloģijas nodaļas pacienti jau ir saņēmuši ķīmijterapijas zāles, kas pagatavotas, izmantojot zāļu jaucējrobotu.

Imants Paeglītis, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs: “Esam īstenojuši unikālu un nozīmīgu projektu ne tikai Latvijas, bet arī Baltijas mērogā. Šis ir bijis arī ļoti sarežģīts projekts. Tāpēc ar gandarījumu varu teikt, ka esam nonākuši jau līdz reālai darbībai. Testēšana vairāku mēnešu garumā ir beigusies, iekārtas un programmatūra darbojas atbilstoši definētajai funkcionalitātei. Esam uzsākuši automatizētu zāļu sagatavošanas procesu onkoloģiskajiem pacientiem, izmantojot īpašas iekārtas – robotus. Ejam uz mērķi – padarīt zāļu sagatavošanas procesu onkoloģiskajiem pacientiem ne tikai pilnībā automatizētu, bet arī maksimāli precīzu un drošu! Nav šaubu, ka ieguvēji būs gan mūsu pacienti, gan mūsu darbinieki, kam darbs ar ķīmijterapijas preparātiem līdz šim bija saistīts ar paaugstinātu risku.
Esam unikāli Eiropas mērogā, jo robotu programmatūra nodrošina visaptverošu un noslēgtu ķīmijterapijas zāļu ciklu, kas ietver precīzu zāļu izlietojuma uzskaiti, maksimāli samazinot zāļu devu zudumus. Ārsts no sava kabineta ordinē ķīmijterapijas zāļu terapiju konkrētam pacientam un vienotā sistēmā nosūta to farmaceitiem, kas izmantojot robotu tehnoloģijas, pagatavo ķīmijterapijas zāles – precīzās devās un konkrētā laikā.”

Šobrīd paralēli turpinās personāla apmācība, lai šogad varētu nodrošināt automatizētu ķīmijterapijas zāļu sagatavošanu visiem onkoloģiskajiem pacientiem, kuriem ir nepieciešama ķīmijterapija. Ir definēti iekšējie procesi – no zāļu nozīmēšanas nodaļā, ko veic ārsts, līdz pat brīdim, kad jau robota sašķaidītās zāles nonāk pie pacienta un medicīnas māsa nodrošina zāļu ievada slimniekam. Un šis ceļš ietver arī milzīgu aptiekas farmaceitu darbu un kontroles mehānismus. Tāpat sistēmā Palma Medical ir ievadīti un darbojas jau kopskaitā 74 ķīmijterapijas un hematoloģijas zāļu protokoli.

Profesore Sandra Lejniece, Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas vadītāja: “Uzstādot ķīmijterapijas zāļu šķaidīšanas robotus un veicot funkcionalitātes testēšanu, ārzemju speciālisti bija pārsteigti par tik lielu ķīmijterapijas zāļu apjomu, ko šķaidām vienas dienas laikā. Šobrīd esam sākuši darbināt robotus, lai pārskatāmā nākotnē tie spētu sajaukt ķīmijterapijas zāļu devas onkoloģiskiem pacientiem visās ārstniecības nodaļās. Secīgi tiks kāpināts pagatavojamo ķīmijterapijas zāļu apjomus. To darām bez steigas, jo šajā procesā ir jāmācās visiem – ārstiem, medicīnas māsām un farmaceitiem. Tas visiem ir kaut kas jauns! Un galvenais ir terapijas drošums slimniekam. Saskatām daudz ieguvumu šo robotu darbībai: pirmkārt, tiks paaugstināta personāla un pacientu drošība. Zāļu deva tiek precīzi izrēķināta, pamatojoties uz pacienta svara un auguma rādītājiem, un jaucējrobots to ļoti precīzi arī sagatavo. Ķīmijterapijā strādājošo medicīnas māsu darbs līdz šim bija pielīdzināms darbam kaitīgos apstākļos. Nebija nekādu cerību piesaistīt gados jaunas medicīnas māsas šim darbam. Tādēļ vēlos pateikties tām medicīnas māsām, kas pašaizliedzīgi dara šo darbu šodien un darīja to līdz šim, lai onkoloģiskie pacienti varētu saņemt terapiju un dzīvot. Tas ir ārkārtīgi atbildīgs un grūts darbs. Varam cerēt, ka jau tuvākajā nākotnē mums izdosies ieviest progresīvas izmaiņas un daļēji atvieglot māsu ikdienu.”

Rolands Karvonens, Aptiekas dienesta vadītājs: “Šobrīd māsas onkoloģisko pacientu ārstēšanai sagatavo vidēji līdz 350 medikamentu pagatavojumiem dienā, kas absolūtos skaitļos ir vismaz 72 000 pagatavojumu gadā. Tas ir milzīgs apjoms ķīmijterapijas zāļu. Šis process turpmāk tiks automatizēts un padarīts drošāks.”

Onkoloģisko preparātu šķaidīšanas bloka izveides galvenais mērķis ir paaugstināt drošību gan pacientiem, gan arī medicīnas personālam, kas ikdienā gatavo šos medikamentus. Šīs tehnoloģijas nodrošina ne tikai precīzu medikamentu sajaukšanas sistēmu, bet arī garantē augstus drošības standartus. Ķīmijterapijā izmantotie medikamenti ir toksiski, tāpēc robotizētas sistēmas nodrošinās aizsardzību arī medicīnas darbiniekiem, kuri šobrīd ikdienā veic šo darbu manuāli.

Izziņai. Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā ārstējas aptuveni 75% no visiem onkoloģiskajiem pacientiem Latvijā. No kopējā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas pacientu skaita – onkoloģisko pacientu īpatsvars ir tuvu 30%. Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir lielākā ārstniecības iestāde valstī.