Vienotais pieraksts: +371 67000610

Rīgas Austrumu slimnīcā noritēja informatīvi izglītojoši pasākumi par endoskopijas izmeklēšanas metodēm un kolorektālā vēža skrīningu

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Iekšķīgo slimību klīnikas Endoskopiju nodaļa 2022. gada 4. novembrī svin 40 gadu jubileju. Atzīmējot šo notikumu, šodien, 1. novembrī, jaunie ārsti sniedza bezmaksas konsultācijas pacientiem un ikvienam interesentam – par endoskopijas izmeklēšanas metodēm, atgādinot, cik svarīgi ir sekot veselības stāvokļa izmaiņām un veikt nepieciešamos kolorektālā vēža skrīninga izmeklējumus.

Savukārt šī gada 3.novembrī Endoskopijas nodaļas ārsti dalīsies pieredzē, rīkojot apmācību konferenci  “ASLIMNĪCAS ENDOSKOPIJU NODAĻAI – 40” – ģimenes ārstiem un endoskopiju speciālistiem, kurā klātesošajiem mediķiem būs iespēja papildināt zināšanas, iepazīties ar jaunākajām atziņām un pārrunāt aktuālos jautājumus par endoskopijas izmeklējumu ordinācijām un metodēm.

Ilze Pučkure, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ārstniecības direktore: “Nozīmīgās jubilejās ir pieņemts atskatīties pagātnē, izvērtēt būtiskākos sasniegumus un novēl sasniegt jaunus mērķus. Šodien vēlētos teikt pateicības vārdus Endoskopiju nodaļas vadītājai Anitai Lapiņai, kas ir apliecinājusi un pierādījusi savu kompetenci un varēšanu, atbildību un mērķtiecību – vadot Endoskopiju nodaļu un vienlaikus – apmācot jaunos ārstus. Nekļūdīšos, ja apgalvošu, ka viss līdz šim paveiktais ir darīts liela mērķa vārdā – nemitīgi uzlabot pacientu izmeklējumu un ārstēšanas metodes, sekojot jaunāko pētījumu atziņām un ieviešot šīs pārmaiņas Endoskopiju nodaļas darba ikdienā. Gadu gaitā uzkrātā pieredze sniedz priekšrocības un palīdz. Kā slimnīcas ārstniecības direktore, varu droši apgalvot, ka turpmākajā ceļā uz nākotnes mērķiem – mums visiem kopā nāksies pārvarēt neskaitāmus izaicinājumus un atrisināt šķietami neatrisināmas situācijas. Tādēļ novēlēšu nekad neapstāties virzībā uz mērķi, jo tikai tā spēsim augt profesionāli un veicināsim pacientu veselības aprūpes pakalpojumu uzlabošanā balstītas pārmaiņas.”

Anita Lapiņa, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Iekšķīgo slimību klīnikas Endoskopiju nodaļas vadītāja: “Pirms 40 gadiem profesors Purmalis mani uzaicināja šajā slimnīcā izveidot Endoskopiju nodaļu. Sākotnēji izmeklējumus veicām nelielā telpā, jo mums bija vien 3 endoskopi. Neticami, ka ir pagājis jau tik ilgs laiks un jāsaka, ka ir piedzīvoti dažādi brīži – gan priecīgi, gan ne tik pozitīvi. Ir izauguši daudz kolēģu – spējīgi, gudri, saprotoši. Vēlos pateikties Endoskopiju nodaļas kolektīvam par atbalstu, atsaucību un iesaisti, realizējot arī nozīmīgākus projektus ceļā uz nodaļas attīstību, lai mēs saviem pacientiem spētu nodrošināt vismūsdienīgāko diagnostiku un ārstēšanas iespējas. Paldies slimnīcas vadībai par jaunām, skaistām un modernām Endoskopiju nodaļas telpām, kā arī par jaunu video-endoskopijas aparatūru. Paldies ikvienam, kas mūs atbalsta un novērtē to darbu, ko ik dienas darām!”

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Iekšķīgo slimību klīnikas Endoskopiju nodaļā veic aptuveni 10 000 gastrointestinālo endoskopisko izmeklējumu gadā, kas ietver gan diagnostiskos, gan invazīvos izmeklējumus. Nodaļā tiek veiktas gan ambulatorās endoskopijas, gan visu piecu slimnīcas stacionāru – “Latvijas Onkoloģijas centra”, “Biķernieku” slimnīcas, “Latvijas Infektoloģijas centra”, “Tuberkolozes un plaušu slimību centra” pacientu endoskopiskie izmeklējumi.

Zane Straume, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Iekšķīgo slimību klīnikas Endoskopiju nodaļas gastroenteroloģe: “Atzīmējot Endoskopiju nodaļas pastāvēšanas 40. gadadienu, esam ieplānojuši vairākus informatīvi izglītojošos pasākumus gan pacientiem, gan arī nozares profesionāļiem. Šodien, 1. novembrī, ikvienam interesentam bija iespēja saņemt bezmaksas speciālistu konsultācijas par dažādām aktuālām tēmām. Piemēram, varēja uzzināt, kas ir tie simptomi jeb priekšvēstneši, kas liecina par kādām nopietnām slimībām; kā labāk sagatavoties endoskopiskajiem izmeklējumiem, jo tādā veidā ir iespējams arī precīzāk veikt zarnu vēža diagnostiku. Informācija par kolorektālā vēža skrīningu ir ļoti svarīga, jo saslimstības gadījumu skaits turpina pieaugt visā pasaulē un īpaši Latvijā. Ik gadu tiek reģistrēti ap 700 līdz 1000 jaunu saslimšanas gadījumu. Savukārt ceturtdien, 3. novembrī, norisināsies konference ārstiem, kuras laikā būs iespējams uzzināt par nozares aktualitātēm, kā arī par jaunākajām diagnostikas un ārstēšanas metodēm.”

Kaspars Plūme, valdes loceklis: “Esmu gandarīts, ka paredzētajā termiņā un pirms Endoskopiju nodaļas nozīmīgās 40.gadu jubilejas izdevās pabeigt no slimnīcas pašu līdzekļiem īstenoto sarežģīto pārbūves projektu. Rezultātā – jau no šī gada septembra endoskopijas izmeklējumi pacientiem tiek veikti mūsdienīgās telpās un ar modernu aprīkojumu. Pārbūvētajās nodaļas telpās personālam ir būtiski uzlaboti darba vides apstākļi, kas ir papildus motivējošs faktors turpmākajam darbam mūsu slimnīcā. Nenoliedzami, mūsdienīga un sakārtota darba vide ir būtisks faktors, ko izvērtēs jaunie ārsti, izvēloties rezidentūras studiju virzienu un vēlāk arī – darba iespējas mūsu slimnīcā. Esmu pārliecināts, ka investīcijas mūsdienīgā slimnīcas infrastruktūrā ir akūti nepieciešamas un atmaksāsies ar uzviju jau tuvākajā nākotnē.” Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Endoskopiju nodaļa stacionāra “Gaiļezers” 2. stāvā tagad ir pielāgota cilvēkiem ar kustību traucējumiem.  Ir izbūvēti plašāki izmeklējumu kabineti un visās telpās ir nodrošināta klimata kontrole. Būtiski, ka līdztekus telpu pārbūvei ir iegādāts arī jauns un moderns aprīkojums endoskopijas izmeklējumiem. Endoskopiju nodaļā ir izbūvētas mūsdienu prasībām atbilstošas inženierkomunikācijas, piemēram, jauna “māsu izsaukuma” sistēma, kā arī jauna medgāzu sistēma ar gāzu kontroles mērierīcēm. Ir nošķirtas pacientu plūsmas un  piekļuve izmeklējumu kabinetiem ir tikai personālam, tādējādi nodrošinot diskrētus izmeklējumu apstākļus ikvienam pacientam.


Šobrīd stacionāra “Gaiļezers” Iekšķīgo slimību klīnikas Endoskopiju nodaļā moderni atjaunotās telpās, pielietojot jaunākās paaudzes video-endoskopisko aparatūru, pacientiem tiek veikti dažādi endoskopijas izmeklējumi. Tāpat endoskopu apstrāde, dezinfekcija un uzglabāšana notiek atbilstoši augstākajiem Eiropas praksē definētajiem standartiem. Lielu daļu endoskopisko izmeklējumu veido neatliekamās endoskopijas, kas tiek veiktas kuņģa zarnu trakta asiņošanas gadījumā (izmantojot dažādas endoskopiskās metodes asiņošanas apturēšanai), svešķermeņu evakuēšanai no augšējā un apakšējā kuņģa zarnu trakta, kā arī pēc barības vada gūtajiem apdegumiem.

 

Nozīmīgu vietu endoskopisko izmeklējumu klāstā ieņem sarežģīti invazīvie izmeklējumi, tādi kā endoskopiskā retrogrādā holangiopankreatogrāfija (ERHP), papilosfinkterotomija, žultsakmeņu evakuācija no žultsvadiem, plastikāta un metāla stentu ievietošana žultsvados, barības vadā un resnajā zarnā. Pie ļaundabīgiem barības vada sašaurinājumiem veic endoskopisko barības vada stentēšanu. Sarežģītu operāciju komplikāciju gadījumos barības vadā iespējams endoskopiski ievietot speciālus stentus, kas nosedz bojājumu un sekmē dzīšanu. Žultsvadu, barības vada un resnās zarnas stentēšana ļauj novērst ķirurģiskas komplikācijas pēc sarežģītām onkoloģiskām operācijām un uzlabot dzīvildzi un dzīves kvalitāti onkoloģiskiem slimniekiem.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Iekšķīgo slimību klīnikas Endoskopiju nodaļā strādā augsti kvalificēti, pieredzējuši gastroenterologi – gastrointestinālās endoskopijas speciālisti, kas paralēli darbam nodaļā konsultē pacientus arī ambulatori. Nodaļā endoskopijas apgūst arī jaunie ārsti rezidenti. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Endoskopiju nodaļas darbības 40 gadu laikā sarežģīto endoskopiju mākslu apguvuši daudzi ārsti, kas šobrīd veic endoskopijas izmeklējumus vadošajās Latvijas slimnīcās un ārstniecības centros.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas pacientiem rīkotajā informatīvi izglītojošā pasākumā Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes topošās ārstes un rezidentes – Zane Dzērve, Elīna Runce, Marija Starovecka, Laura Blomniece konsultēja pacientus par endoskopijas izmeklēšanas metodēm un kolorektālā vēža skrīningu, kā arī par sarkanā karoga simptomiem, kas liecina par to, ka pacientam ir steidzami jāvēršas pie ģimenes ārsta vai gastroenterologa, vai arī jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, lai izvērtētu tālāko taktiku un nepieciešamos izmeklējumus. Pateicamies par sadarbību!