Vienotais pieraksts: +371 67000610

Rīgas Austrumu slimnīcā ierīko papildus observācijas gultas vietas Covid-19 pacientu ārstēšanai

Šodien, 28. oktobrī, veselības ministrs Daniels Pavļuts kopā ar Rīgas 1. slimnīcas vadītāju Natāliju Zlobinu un Rīgas Domes Labklājības departamenta direktori Irēnu Kondrāti apmeklēja Rīgas Austrumu slimnīcu. Ņemot vērā, ka Rīgā un Pierīgā ir vislielākais Covid-19 inficēto skaits, vizītes mērķis bija pārliecināties un izprast Rīgas Austrumu slimnīcas gatavību un kapacitātes apmērus papildu pacientu uzņemšanā, kā arī pārrunāt potenciālās sadarbības iespējas ar Rīgas 1. slimnīcu, kas arī varēs nodrošināt vīrusinfekcijas skarto pacientu ārstēšanu un aprūpi.

Vizītes ietvaros minētie pārstāvji apmeklēja stacionāra “Gaiļezers” Vakcinācijas kabinetu, Toksikoloģijas un sepses klīniku, no jauna izveidoto Intensīvās terapijas nodaļu, kas aprīkota ar 12 otrā līmeņa intensīvās terapijas gultām un tostarp – visu šo smagi slimo pacientu ārstēšanai nepieciešamo medicīnisko aprīkojumu. Tāpat bija iespēja apmeklēt stacionāra nodaļas, kurās ārstējas vidēji smagi Covid-19 pacienti, kā arī Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīniku (NMPUK), kur nupat ir ierīkota Covid-19 observācijas nodaļa ar 21 gultasvietu.

Šobrīd Covid-19 pacientiem ir pieejamas 439 gultasvietas, taču ar 1. novembri gultu skaits tiks palielināts līdz 496. Pašlaik Rīgas Austrumu slimnīcā pavisam kopā ārstējas 337 pacienti, no kuriem 76 atrodas Intensīvās terapijas nodaļās.

Toksikoloģijas un sepses klīnikā pavisam ir pieejamas 24 gultasvietas, kas paredzētas Covid-19 pacientu ārstēšanai. Vizītes brīdī no tām bija aizņemtas 22 gultas. Turklāt 80% no visiem pacientiem ir pieslēgti mākslīgai plaušu ventilācijai un citām dzīvību uzturošām iekārtām,” šā brīža situāciju iezīmēja Toksikoloģijas un sepses klīnikas vadītājs Oļegs Šuba.

Kā norāda mediķi – šoruden pacienti slimo daudz smagāk nekā iepriekšējo uzliesmojumu laikā. Lielākajai daļai pacientu, kas nonāk slimnīcā, tiek konstatēti plaušu bojājumi un izteikta elpošanas mazspēja, kas rada nepieciešamību pēc augstas plūsmas skābekļa terapijas.

Kritiski pieaugot pacientu skaitam, NMPUK garāža, kur iepriekš brauca Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta auto, ir pārprofilēta par vietu, kur uzturēsies Covid-19 pacienti, kas gaidīs, kad atbrīvosies vieta nodaļā vai citā medicīnas iestādē. Tur tiks nodrošināta tāda pati ārstniecības un aprūpes kvalitāte kā nodaļās. Strauji pieaugošas pacientu plūsmas gadījumā jaunizveidotajā nodaļā būs iespējams izvietot līdz pat 50 pacientus.

“Mums ir ļoti nepieciešams arī citu ārstniecības iestāžu mediķu atbalsts. Lai varētu Rīgas Austrumu slimnīcas medicīnas personālu novirzīt darbam Covid-19 nodaļās, ir vajadzīgi mediķi, kas strādātu viņu vietā. Mēs neaicinām darbā citu ārstniecības iestāžu mediķus, lai novirzītu viņus darbam tikai ar Covid-19 pacientiem. Viņi varēs turpināt strādāt savā specializācijā. Tāpat esam gatavi pielāgot darba laiku – tam nav obligāti jābūt 24 stundu dežūru darbam, varam organizēt arī, piemēram, 8 stundu darba dienu. Esam sasnieguši kritisku punktu un šobrīd, manuprāt, mums jābūt vienam par visiem un visiem par vienu,” uzsvēra NMPUK vadītājs Aleksejs Višņakovs.

“Redzu, ka mediķi gan Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnika, gan arī citas nodaļās ir gan morāli, gan arī tehniskā aprīkojuma ziņā sagatavojušies nenovēršamajam pacientu pieplūdumam. Ļoti būtiski, lai lielās universitāšu slimnīcas pašas būtu, pirmkārt, gatavas gaidāmajam un vienlaikus, lai notiktu arī citu sistēmas atzaru iesaistīšanās un sagatavošanās. Mediķi, kas strādā pašvaldību slimnīcās, privātajās ārstniecības iestādēs, un kas būtu gatavi iesaistīties, lūdzu, nāciet palīgā lielajām slimnīcām. Kā jau norādīja arī A. Višņakovs – tas, ka cilvēkus iesaistīs no citām jomām, nenozīmē, ka viņus uzreiz sūtīs strādāt uz Covid-19 nodaļām. Risinājumus var atrast, bet ir vajadzīgi cilvēki. Mums visiem kopā ir jāsagatavojas nenovēršamajam pacientu pieaugumam,” uzsvēra veselības ministrs Daniels Pavļuts.

Vienlaikus arī Latvijas Jūras medicīnas centra (LJMC) pārstāvji ir uzsākuši sadarbību ar mūsu slimnīcu. šodien LJMC pārstāvji bija ieradušies darba vizītē Bīstamo infekciju nodaļās, lai pārņemtu pieredzi un apgūtu nepieciešamās specifiskās prasmes darbā ar Covid-19 pacientiem.