Vienotais pieraksts: +371 67000610

Rīgas Austrumu slimnīcā atzīmē Pasaules multiplās sklerozes dienu

Pasaules multiplās sklerozes (MS) diena tika atzīmēta ar mērķi vērst sabiedrības uzmanību un izglītot par slimības simptomātiku, ārstēšanas iespējām un ieteikumiem dzīves kvalitātes uzlabošanai.

Pasākuma laikā ikvienam interesentam bija iespēja tikties ar mūsu slimnīcas Multiplās sklerozes vienības speciālistiem – neirologiem, uztura speciālisti un funkcionālo speciālisti, lai uzdotu sev interesējošos jautājumus, apmainītos viedokļiem un iesaistītos diskusijā.

“Multiplā skleroze ir komplicēta slimība, ar ko visā pasaulē sirgst vairāk nekā 2,5 milj. iedzīvotāju. Šīs slimības izpausmes ir ļoti dažādas un katram slimniekam var būt atšķirīga simptomātika, tādēļ mums – ārstiem – ir būtiski iejusties pacientu “kurpēs”, lai spētu ne vien labāk izprast tās sajūtas, ar kurām slimības dēļ slimniekiem nākas sadzīvot katru dienu, bet arī, lai mēs varētu nodrošināt personalizētu pieeju, atbilstošu terapiju un efektīvus risinājumus kopējās dzīves kvalitātes uzlabošanai,” pauž mūsu slimnīcas Multiplās sklerozes vienības vadītāja doc. Daina Pastare.

Lai mediķi labāk izprastu pacientu sajūtas, ir radītas speciālas kurpes, kas imitē MS simptomus – līdzsvara traucējumus, pārvietošanās grūtības, nespēju just pamatu zem kājām u.c.

“Rīgas Austrumu slimnīcas Multiplās sklerozes vienības speciālisti strādā multidisciplinārā komandā, jo slimības komplicētās diagnostikas un ārstēšanas dēļ ir vienlaicīgi nepieciešama vairāku profesionāļu iesaiste. Lai arī MS šobrīd nav pilnībā izārstējama slimība, arī Latvijā saviem pacientiem nodrošinām jaunākās ārstēšanas metodes slimības attīstības gaitas palēnināšanai,” sacīja mūsu slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs prof. Guntis Karelis.

Ja 24 stundu laikā saglabājas tādi neiroloģiski traucējumi kā; tirpšana rokās, kājās, līdzsvara traucējumi, urīna nesaturēšana, redzes traucējumi u.c. simptomi – noteikti ir jāvēršas pie sava ģimenes ārsta vai neirologa, kas nosūtīs uz magnētiskās rezonanses izmeklējumu.

MS dienas pasākumā piedalījās šādi mūsu slimnīcas speciālisti:

  • Guntis Karelis, Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs;
  • Daina Pastare, Multiplās sklerozes vienības vadītāja;
  • Sandra Svilpe, neiroloģe;
  • Līga Mekša, neiroloģe un algoloģe;
  • Elīna Polunosika, neiroloģe;
  • Linda Kande, neiroloģe;
  • Elīza Treija, Nieru slimību un nieru aizstājterapijas klīnikas uztura speciāliste;
  • Kitija Irbe, Rehabilitācijas klīnikas vecākā funkcionālā speciāliste .

Multiplās sklerozes izplatītākie simptomi ir: nejūtīgums, tirpšana vai vājuma sajūta ekstremitātēs, uz vēdera vai sejas zonā, grūtības staigāt, līdzsvara traucējumi, galvas reibonis, izteikts nogurums, mazā iegurņa orgānu darbības traucējumi. Tāpat var būt redzes traucējumi, piemēram, miglaina redze, dubultošanās, šķielēšana.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Multiplās sklerozes vienības funkcija ir maksimāli ātri diagnosticēt šo saslimšanu, kā arī katram pacientam izvēlēties piemērotāko ārstēšanas taktiku, mazinot slimības attīstības gaitu un uzlabojot dzīves kvalitāti.