Vienotais pieraksts: +371 67000610

PSA analīzes ļauj priekšdziedzera vēzi diagnosticēt un ārstēt savlaicīgi

Austrumu slimnīcas vadošo urologu pacientu plūsmas tendences novērojumu rāda, ka nākotnē priekšdziedzera jeb t.s. prostatas vēzis vīriešiem tiks atklāts arvien biežāk, un virsuzdevums būtu to diagnosticēt iespējami ātrāk, jo sūdzības parasti parādās tikai velīnās vēža stadijās. Tādēļ pareizais risinājums, sansiedzot 45 gadu vecumu, ir veikt regulāras veselības pārbaudes un ik gadu nodot PSA (priekšdziedzera jeb prostatas specifiskais antigēns) analīzes. Šīs izmeklējums tiek veikts, ņemot asins analīzes no vēnas.

Reizi divos gados, veicot PSA analīzes, var identificēt vēzi agrīnā un izārstējāmā stadijā.

PSA analīzes var veikt bez maksas:

• ar ģimenes ārsta nosūtījumu 50–75 gadu vecumā un
  • 45–50 gadu vecumā, ja priekšdziedzera vēzis ir bijis konstatēts asinsradiniekiem.

Savukārt jaunākiem cilvēkiem – savam sirdsmieram – Austrumu slimnīcas laboratorijā bez ģimenes ārsta nosūtījuma PSA analīze izmaksās 6,18 eiro: https://aslimnica.lv/maksas-pakalpojumu-cenradis-2/laboratorijas-pakalpojumu-maksas-cenradis/

Arī tad, ja vēzis tiks diagnosticēts, 30% gadījumu priekšdziedzera vēzi tikai novēro, jo tas ir lēni augošs. Savukārt, ja būs nepieciešama tūlītēja ārstēšana, Austrumu slimnīcas Uroloģijas un onkoloģiskās uroloģijas klīnikā to ārstēs multidisciplinārā komandā, iespējams, mazinvazīvi jeb izmantojot saudzējošas operāciju metodes, lai saglabātu vīrieša dzīves kvalitāti.

Ik gadu Latvijā un visā pasaulē novembris tiek atzīmēts kā vīriešu veselības jeb Ūsu mēnesis. Lai veicinātu izpratni par profilaktiskajiem pasākumiem un aktualizētu vīriešu veselības jautājumus, veicinot vīriešu izpratni par nepieciešamību veikt regulāras veselības pārbaudes, 2023. gada 17. novembrī plkst. 9.30 Austrumu slimnīcas stacionārā “Gaiļezers” pulcēsies valsts pārvaldes, veselības un kultūras nozares pārstāvji, lai nodotu PSA asins analīzes un parādītu, ka šis profilaktiskais izmeklējums ir ātrs un vienkāršs.

Pasākumā piedalīsies:

• Hosams Abu Meri, Latvijas Republikas veselības ministrs;
  • Uldis Dumpis, Nacionālā teātra aktieris;
  • Jānis Citskovskis, Valsts kancelejas direktors;
  • Normunds Staņēvičs, Austrumu slimnīcas valdes priekšsēdētājs;
  • Profesors Vilnis Lietuvietis, Austrumu slimnīcas Uroloģijas un onkoloģiskās uroloģijas klīnikas vadītājs.

2023.gada 21. un 22.novembrī Austrumu slimnīcā  notiks vadošo Latvijas urologu  tikšanās, pieredzes un zināšanu apmaiņa, lai veicinātu izpratni par vīriešu veselības jautājumiem, mudinātu sekot savai veselībai, kā arī spriestu par uroloģiskās palīdzības kvalitātes turpmāku pilnveidošanu, sniedzot pacientiem tādas pašas ārstēšanas iespējas kā citās Eiropas Savienības dalībvalstīs.

Par Austrumu slimnīcu

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir lielākā un stratēģiski nozīmīgākā daudzprofilu slimnīca valstī. Slimnīcas sastāvā ietilpst pieci stacionāri – “Gaiļezers”, “Latvijas Onkoloģijas centrs”, “Biķernieki”, “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” un “Latvijas Infektoloģijas centrs” ar dažādu profilu centriem un klīnikām. Slimnīca sniedz augsti specializētu stacionāro un sekundāro ambulatoro veselības aprūpi, nodrošinot multidisciplināru terciārā līmeņa ārstēšanu un aprūpi atbilstoši mūsdienu tehnoloģiju un medicīnas zināšanu līmenim. Tajā ārstējas aptuveni 80% visu Latvijas onkoloģisko pacientu. Slimnīca nodrošina praktisko apmācību bāzi gan Latvijas izglītības iestāžu, gan ārvalstu studentiem un nodrošina tālākizglītību un zināšanu pārnesi veselības nozares speciālistiem mūsu valstī un aiz tās robežām. Slimnīca veic zinātniski pētniecisko darbu un attīsta inovatīvu metožu izmantošanu pacientu ārstēšanā. Slimnīca ir trešais lielākais darba devējs valstī, kur strādā ap 5000 darbinieku.