Oktobris – Krūts veselības mēnesis: Austrumu slimnīca organizē starptautisku meistarklasi un aicina sievietes veikt pārbaudes
Veicinot krūts vēža agrīnu diagnostiku un popularizējot organizēta krūts vēža skrīninga programmas nepieciešamību, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) speciālisti oktobrī – Krūts veselības mēnesī – organizē gan starptautiskas apmācības nozares profesionāļiem, gan atgādina ikvienai sievietei par nepieciešamību laikus veikt krūts pārbaudes. Austrumu slimnīcas statistikas rādītāji liecina, ka, neskatoties uz diagnostikas un ārstniecības iespēju uzlabojumiem, vidējais saslimstības rādītājs, diagnosticējot krūts vēzi, pēdējo gadu griezumā ir faktiski nemainīgs.
Ilze Eņģele
Aktīvi iesaistoties zinātniskajā un izglītības darbā sievietes veselības uzlabošanai, Austrumu slimnīca pirmoreiz Latvijā organizē starptautisku krūts veselības mācību meistarklasi “Riga Breast School”. Meistarklases ietvaros plānotas lekcijas un praktiskās darbnīcas ar vairāku gadījumu demonstrācijām, kā arī interaktīvas sesijas ar klīnisko gadījumu apspriešanu.
Santa Pūre
Krūts veselības mācību meistarklases mērķauditorija ir radiologi, radioloģijas rezidenti un kvalificēti profesionāļi, kas saistīti ar krūšu attēldiagnostiku. To vadīs Austrumu slimnīcas Radioloģijas nodaļas virsārste mammoloģijā, radioloģe diagnoste Ilze Eņģele un radioloģes Evija Asere un Santa Pūre.
Evija Asere
Meistarklases laikā notiks lekcijas un praktiskās darbnīcas ar vairāku gadījumu demonstrācijām, kā arī interaktīvas sesijas ar klīnisko gadījumu apspriešanu. “Riga Bresat School” uzstāsies eksperti no Itālijas, Lielbritānijas, Lietuvas, Nīderlandes un Igaunijas. Meistarklasi nodrošinās vadošie Eiropas Krūts attēldiagnostikas biedrības (European Society of Breast Imaging – EUSOBI) speciālisti un vadošie attēldiagnostikas speciālisti no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas. Starp ievērojamākajiem pasākuma lektoriem būs EUSOBI prezidents profesors Dr. Rūds Peinapels (Ruud Pijnappel): krūšu radiologs, kurš strādā Utrehtas Universitātes Medicīnas centra Radioloģijas nodaļā Nīderlandē un ir arī eksperts Krūts vēža skrīninga nacionālajā ekspertu un apmācību centrā.
Krūts vēzis sievietēm visā pasaulē rada ievērojamu veselības slogu. Saskaņā ar Eiropas Vēža informācijas sistēmas datiem (European Cancer Information System – ECIS. Breast cancer factsheet in EU – 27 countries for 2022. European Union. 2023) 2022. gadā ES valstīs krūts vēzis tika diagnosticēts 374 800 sievietēm, un no šīs slimības nomira 95 000 sieviešu.
Austrumu slimnīcā vairāku gadu garumā vidējais saslimstības rādītājs, diagnosticējot krūts vēzi, ir ap 1100 līdz 1200 gadījumu. Kā uzsver I. Eņģele, neskatoties uz to, ka mainās un uzlabojas diagnostikas un ārstēšanas iespējas, diemžēl minētie rādītāji ir faktiski nemainīgi – iespējams, tas liecina, ka izpratne par pārbaužu nozīmību un nepieciešamību daļā sabiedrības tomēr nav pietiekama. Ievērojot jaunākos pētījumu datus un statistikas rezultātus, būtu svarīgi šo izpratni ne tikai pašu sieviešu, bet arī viņu tuvinieku vidū.
Valsts apmaksā krūts vēža profilaktiskās pārbaudes reizi divos gados sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem. Taču obligāti veikt pārbaudes nepieciešams arī sievietēm citās vecuma grupās, piemēram, no 40 līdz 50 gadiem, bet sievietēm, kas vecākas par 70 gadiem, būtu nepieciešams ar ģimenes ārsta vai ginekologa nosūtījumu turpināt mamogrāfijas izmeklējumus reizi divos gados. Tas saistīts ar faktu, ka trešdaļa krūts vēža gadījumu Austrumu slimnīcā tiek atklāts sievietēm pēc 70 gadu vecuma, akcentē I. Eņģele.
Atbilstoši pasaules datiem organizēta krūts vēža skrīninga programma ir pierādījusi savu efektivitāti, samazinot mirstību no krūts vēža par aptuveni 40% to sieviešu vidū, kas piedalījās skrīningā. Kvalitāti nodrošinoša skrīninga programma ļauj agrāk noteikt diagnozes, izmantot mazāk agresīvas ārstēšanas metodes, uzlabot dzīves kvalitāti un samazināt mirstību. Būtiska ir regulāra to veselības aprūpes profesionāļu apmācība, kuri strādā ar sievietēm, kas veic mammogrāfijas skrīningu, lai uzlabotu kvalitāti un panāktu progresu vēža diagnostikā un ārstēšanā.
Jau četrus gadus Austrumu slimnīcas Krūts veselības centrā tiek realizēta Eiropas standartiem atbilstoša krūts izmeklēšanas pieeja pacientiem, izmantojot visas modernās diagnostikas metodes, ņemot vērā konkrētā pacienta vajadzības. Šeit tiek veikta gan diagnostiska krūšu izmeklēšana, gan skrīninga izmeklēšana. Diagnostiska krūšu izmeklēšana kopš 2020. gada tiek veikta kā komplekss izmeklējums, veicot visus nepieciešamos izmeklējumus vienas vizītes laikā. Diagnostisko mamogrāfiju veic sievietēm, kurām ir sūdzības, vai arī sievietēm pēc krūts vēža ārstēšanas. “Savukārt valsts apmaksāti profilaktiski skrīningizmeklējumi ir paredzēti un tiek veikti sievietēm, kurām nav sūdzību, – tātad, lai pamanītu nelabvēlīgās izmaiņas agrīnā stadijā. To ir svarīgi uzsvērt. Aicinu pierakstīties uz šiem valsts apmaksātiem skrīningizmeklējumiem Austrumu slimnīcas Krūts veselības centrā,” skaidro I. Eņģele.
Pacientēm, kurām krūts vēzis tiek atklāts agrīni, patlaban tiek nodrošinātas efektīvas un inovatīvas ķīmijterapijas zāles.
Savukārt Austrumu slimnīcas Krūts ķirurģijas nodaļā vidēji gadā tiek operēti 550 primāri/pirmreizēji krūts vēža pacienti. Visbiežāk tiek veiktas krūts saglabājošas operācijas. Gadījumos, kad slimības izplatības dēļ ir nepieciešama mastektomija, kopš 2022. gada aktīvi darbojas krūts rekonstrukcijas programma. Ar katru pacienti, ņemot vērā slimības izplatību un plānoto terapiju, tiek izdiskutētas krūts rekonstrukcijas iespējas, tās tiek veiktas dažādās tehnikās un arī sadarbojoties ar mikroķirurgiem. 2022. gadā veiktas 189 krūts rekonstrukcijas operācijas, bet 2023. gadā – jau 224 operācijas. Krūts rekonstrukcijas ietvaros dažkārt nepieciešamas otras krūts simetrizācijas operācijas, kas tiek veiktas dažādās tehnikās un nodrošina iespējami labāko krūts rekonstrukcijas rezultātu.
Austrumu slimnīcā ārstējas aptuveni 85% visu Latvijas onkoloģisko pacientu. No kopējā Austrumu slimnīcas pacientu skaita onkoloģisko pacientu īpatsvars sasniedz aptuveni 30%.
Par Austrumu slimnīcu
Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir lielākā un stratēģiski nozīmīgākā daudzprofilu slimnīca valstī. Slimnīcas sastāvā ietilpst pieci stacionāri – “Gaiļezers”, “Latvijas Onkoloģijas centrs”, “Biķernieki”, “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” un “Latvijas Infektoloģijas centrs” ar dažādu profilu centriem un klīnikām. Slimnīca sniedz augsti specializētu stacionāro un sekundāro ambulatoro veselības aprūpi, nodrošinot multidisciplināru terciārā līmeņa ārstēšanu un aprūpi atbilstoši mūsdienu tehnoloģiju un medicīnas zināšanu līmenim. Tajā ārstējas aptuveni 80% visu Latvijas onkoloģisko pacientu. Slimnīca nodrošina praktisko apmācību bāzi gan Latvijas izglītības iestāžu, gan ārvalstu studentiem un nodrošina tālākizglītību un zināšanu pārnesi veselības nozares speciālistiem mūsu valstī un aiz tās robežām. Slimnīca veic zinātniski pētniecisko darbu un attīsta inovatīvu metožu izmantošanu pacientu ārstēšanā. Slimnīca ir trešais lielākais darba devējs valstī, kur strādā nedaudz vairāk par 5000 darbinieku.