Vienotais pieraksts: +371 67000610

Mūsu slimnīcā viesojās Lietuvas urologu asociācijas prezidents ar kolēģiem

Otrdien, 14. septembrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas un onkoloģiskās uroloģijas klīniku apmeklēja Lietuvas urologu asociācijas prezidents ar kolēģiem no Lietuvas Veselības zinātņu universitātes klīnikas Kauņā. Vizītes mērķis bija pieredzes apmaiņa, kuras laikā mūsu slimnīcas ārsti-urologi demonstrēja jaunas iespējas agrīnai un precīzai priekšdziedzera vēža diagnostikai, izmantojot jaunas un inovatīvas iekārtas, kas Rīgas Austrumu slimnīcā tika iegādātas pirms trīs gadiem.

Vizīte ietvēra gan semināru un diskusijas daļu ar jautājumu un atbilžu sesiju, gan arī praktisko daļu.

“Primārais mūsu viesošanās mērķis bija redzēt, kā Rīgas Austrumu slimnīcā tiek izdarītas tēmētas priekšdziedzera biopsijas. Tā ir jauna metode, un šodien tas ir priekšdziedzera vēža diagnostikas standarts. Te ārstiem jau ir vairāku gadu pieredze šīs procedūras veikšanā. Arī mēs savā klīnikā Kauņā vēlamies investēt šādu iekārtu iegādē, tādēļ bija svarīgi redzēt gan metodes, gan iekārtu praktisko pielietojumu. Saņēmām arī atbildes uz visiem interesējošajiem jautājumiem. Kopumā šī vizīte bija ļoti vērtīga, ieguvām jaunas zināšanas un dalījāmies pieredzē ar savām prasmēm. Paldies, klīnikas vadītājam asoc.prof. Vilnim Lietuvietim, urologam Jurim Jansonam, kā arī visam pārējam personālam par laipno uzņemšanu un iespēju paviesoties Latvijas lielākajā slimnīcā,” pēc vizītes gūtajās atziņās dalījās prof. Mindaugas Jievaltas, Lietuvas urologu asociācijas prezidents un Uroloģijas departamenta vadītājs Lietuvas Veselības zinātņu universitātes klīnikā Kauņā.


Attēlā: prof. Mindaugas Jievaltas

Praktiskajā daļā tika demonstrēti tēmētu priekšdziedzera biopsiju gadījumi. Pacientiem pirms procedūras ir izdarīta magnētiskās rezonanse, lai redzētu precīzu audzēja apjomu un lokalizāciju priekšdziedzerī. Savukārt procedūras laikā notiek magnētiskās rezonanses un ultraskaņas attēlu sapludināšana un secīgi ultraskaņas kontrolē tiek veikta audu biopsija jeb nelielu audu paraugu paņemšana tālākai analīzei laboratorijā.

Tāpat Lietuvas kolēģi varēja vērot, kā tiek izdarīta priekšdziedzera ablācija ar augstas intensitātes fokusētas ultraskaņas metodi (AIFU), kas paredz ļaundabīgo šūnu likvidēšanu augstā temperatūrā. Šajā gadījumā pacients pirms septiņiem gadiem sirga ar priekšdziedzera vēzi un bija saņēmis staru terapiju, taču šobrīd slimība atkal ir atgriezusies. Jau divas stundas pēc procedūras pacients bija spējīgs pats staigāt un kustēties. Viens no būtiskākajiem ieguvumiem – procedūra ir mazinvazīva, tā rada ļoti minimālas blaknes uz apkārtējiem veselajiem audiem, un ir reāla alternatīva esošajām priekšdziedzera vēža ārstēšanas metodēm. Pielietojama pacientiem ar priekšdziedzera vēža slimības recidīvu pēc agrāk izdarītas apstarošanas vai pacientiem ar zemu vai vidēja riska lokalizētu priekšdziedzera vēzi.

“Ārvalstu kolēģu vizīte ir pagodinājums. Šāda vizīte rosina domu un zināšanu apmaiņu starp kolēģiem un attīsta ārstu sadarbību Baltijas reģionā. No tā ieguvēji ir pacienti. Turklāt, Lietuvas Veselības zinātņu universitātes klīnika Kauņā ir viena no vadošajām medicīnas iestādēm Baltijā. Manuprāt, apjomīgais darbs, kas tika veikts pēdējo trīs, piecu gadu laikā – attīstības plānošana un  personāla mācīšanās, jauno ārstu ienākšana mūsu slimnīcā, klīnikas reorganizācija apvienojumā ar inovatīvu tehnoloģiju iegādi – ir atmaksājies, un ir sācies jauns attīstības etaps, kurā mēs varam saviem pacientiem nodrošināt precīzas, inovatīvas un pēc iespējas saudzīgākas diagnostikas un ārstēšanas metodes, palielinot ne vien dzīves ilgumu, bet uzlabojot arī tās kvalitāti,” saka mūsu slimnīcas Uroloģijas un onkoloģiskās uroloģijas klīnikas vadītājs asoc.prof. Vilnis Lietuvietis.


Attēlā: asoc.prof. Vilnis Lietuvietis

Viens no stūrakmeņiem pacientu ārstēšanas un aprūpes pilnveidošanā ir jaunu diagnostikas un ārstēšanas metožu ieviešana klīniskajā praksē. Savienojumā ar mediķu prasmēm un pieredzi, tas ir galvenais priekšnoteikums turpmākai attīstībai, lai jau tuvākajā nākotnē Uroloģijas un onkoloģiskās uroloģijas klīnika varētu kļūt par atzītu medicīnas centru, kurā atbilstoši Eiropas Urologu asociācijas vadlīnjām tiek nodrošināta ārstēšana un aprūpe pacientiem ar onkoloģiskām slimībām.

“Onkoloģijā ir ļoti būtiski, lai ārstēšana būtu precīza un pēc iespējas saudzīgāka. Ne tikai krūts vēža vai nieru slimību ārstēšanā, bet nu jau arī priekšdziedzera slimību ārstēšanā ir iespējams saglabāt pašu orgānu, ārstējot tikai to daļu, kur atrodas audzējs,” pauž prof. V. Lietuvietis.

Tāpat ārstēšanās un atlabšanas procesā pacientam ir būtiskas ne vien personāla zināšanas un prasmes, bet arī apkārtējā vide. Mūsu slimnīcas Uroloģijas un onkoloģiskās uroloģijas klīnikā, kas atrodas stacionāra “Gaiļezers” renovētajā korpusā, gan personālam, gan pacientiem radīti mūsdienu prasībām atbilstoši apstākļi.

Lietuvas urologu asociācijas prezidenta prof. Mindaugas Jievaltas komentārs par vizītes iespaidiem