Vienotais pieraksts: +371 67000610

Latvijā lielākajam – Austrumu slimnīcas Uztura un dietoloģijas centram – gada jubileja

2023. gada decembrī aprit gads, kopš Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (Austrumu slimnīca) darbu sācis Uztura un dietoloģijas centrs. Tajā darbojas ārsts dietologs, uztura speciālisti, rezidenti, administratori, anesteziologs reanimatologs, uztura māsas, un nākotnē plānots piesaistīt arī citus ārstus speciālistus. Austrumu slimnīca ir vienīgā Latvijā, kur tik plaši ārstniecības procesā tiek izmantota uztura terapija, kas, pareizi pielāgota, spēj uzlabot ne tikai pacienta pašsajūtu un dzīves kvalitāti, bet galvenais – arī ārstēšanas rezultātus.

Latvijā, izdzirdot vārdu “uztura speciālists”, pirmā asociācija bieži ir tievēšanas programmas, taču pasaulē uztura speciālisti strādā arī slimnīcās: veido ēdienkartes un uztura ieteikumus kritiski slimiem cilvēkiem, plāno enterālo barošanu, pielāgo uztura terapiju, atkarībā no konkrētās slimības diagnozes. Slimnīcā strādājošo uztura speciālistu galvenā rūpe ir nevis “kā notievināt”, bet gan – kā novērst pacienta novājēšanu, svara zudumu. Tieši ar visu iepriekš minēto nodarbojas arī Austrumu slimnīcas Uztura un dietoloģijas centra speciālisti.

Centra speciālisti sniedz konsultācijas visos Austrumu slimnīcas stacionāros. “Darba kļūst arvien vairāk, priecājamies, ka esam vajadzīgi. Īpaši sadarbojamies ar neiroloģijas, ķirurģijas, onkoloģijas, gastroenteroloģijas, terapijas, geriatrijas, uroloģijas, plaušu slimību u.c. nodaļām. Pastiprināta uzmanība tiek pievērsta malnutrīcijas (slimība, kas rodas, ja pacients nepietiekami uzņem uzturvielas, un kas rada ķermeņa uzbūves izmaiņas, tajā skaitā – samazinās muskuļu un orgānu masa) diagnostikai un ārstēšanai. Centra ietvaros darbojas Klīniskās barošanas kabinets, kura speciālisti veic to slimnieku uzraudzību, kam nepieciešama mājas enterālā un parenterālānā barošana. Pašlaik mājas enterālo barošanu saņem vairāk nekā 200 pacientu, parenterālo – 15 pacienti,” stāsta Austrumu slimnīcas Uztura un dietoloģijas centra vadītāja, asociētā profesore, dietoloģe Laila Meija. Enterālā barošana notiek caur zarnu traktu; parenterālā – vēnā.

Uztura un dietoloģijas centra izveide vērtējama kā progresīva un tālredzīga Austrumu slimnīcas vadības nostāja, jo pareizi pielāgota uztura terapija spēj uzlabot pacienta pašsajūtu un dzīves kvalitāti, bet galvenais – arī ārstēšanas rezultātus.

Kopš 2023. gada 1. aprīļa centra speciālisti aktīvi darbojas, komunicē ar ģimenes ārstiem, ārstiem speciālistiem, lai visā Latvijā nodrošinātu valsts apmaksātu medicīnisko papilduzturu tiem pacientiem, kuri ietilpst šī valsts atbalsta mērķgrupās. Kopumā no 1. aprīļa medicīniskais papilduzturs nozīmēts vairāk nekā 1200 pacientiem.

Centrs veic arī izglītojošu funkciju: apmāca studentus un ārstus, kā arī nodrošina voluntēšanas iespējas Rīgas Stradiņa universitātes   bakalaura programmas “Uzturs” studentiem, piedāvā iespēju centrā stažēties ārstiem.

Pieredze rāda, ka ne visi uztura speciālisti vēlas strādāt slimnīcās, jo šeit ikdiena būtiski atšķiras no uztura meistarklašu un veselīga uztura kursu organizēšanas. Šis ir darbs ar smagi, nereti pat neglābjami slimiem cilvēkiem. Vienlaikus šis ir ļoti jēgpilns darbs, jo ar uztura terapiju tiek palīdzēts tiem, kam klājas visgrūtāk un kam palīdzība nepieciešama visvairāk, tāpēc arī gandarījums – dubults, uzsver centra speciālisti.

Uztura un dietoloģijas centrā izveidota ne vien profesionāli spēcīga komanda, bet arī draudzīgs, cits citu atbalstošs, uz attīstību vērsts kolektīvs. Ieceru un darāmā ir daudz, lai uztura terapijas vērtību pamanītu arvien vairāk kolēģu, citu specialitāšu ārstu, lai veidotos arvien labāka sadarbība un varētu palīdzēt arvien lielākam skaitam pacientu.


Par Austrumu slimnīcu 

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir lielākā un stratēģiski nozīmīgākā daudzprofilu slimnīca valstī. Slimnīcas sastāvā ietilpst pieci stacionāri – “Gaiļezers”, “Latvijas Onkoloģijas centrs”, “Biķernieki”, “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” un “Latvijas Infektoloģijas centrs” ar dažādu profilu centriem un klīnikām. Slimnīca sniedz augsti specializētu stacionāro un sekundāro ambulatoro veselības aprūpi, nodrošinot multidisciplināru terciārā līmeņa ārstēšanu un aprūpi atbilstoši mūsdienu tehnoloģiju un medicīnas zināšanu līmenim. Tajā ārstējas aptuveni 80% visu Latvijas onkoloģisko pacientu. Slimnīca nodrošina praktisko apmācību bāzi gan Latvijas izglītības iestāžu, gan ārvalstu studentiem un nodrošina tālākizglītību un zināšanu pārnesi veselības nozares speciālistiem mūsu valstī un aiz tās robežām. Slimnīca veic zinātniski pētniecisko darbu un attīsta inovatīvu metožu izmantošanu pacientu ārstēšanā. Slimnīca ir trešais lielākais darba devējs valstī, kur strādā ap 5000 darbinieku.