Vienotais pieraksts: +371 67000610

Jaunatklāta alerģijas forma, ko provocē vientuļās zvaigznes ērces kodiens, – pagaidām Latvijā nav diagnosticēta, bet pret encefalītu vēlams vakcinēties

 

Globālās pārmaiņas un arvien jaunas ceļošanas iespējas sniedz ne tikai būtiskus ieguvumus, bet rada arī zināmus veselības apdraudējuma riskus. Amerikas Savienotajās Valstīs plaši izplatījusies t.s. vientuļās zvaigznes ērce (The Lone Star Tick vai Amblyomma americanum), kuras piesūkšanās izpaužas kā alerģiska reakcija jeb anafilakse, cilvēkam uzturā lietojot sarkano gaļu. Latvijā ērce pagaidām nav konstatēta, bet tās izplatība un radītās negatīvās sekas Eiropā pamazām pieaug. Tikmēr Latvijā Rīgas Austrumu klīniskajā slimnīcā (Austrumu slimnīca) 2023.gadā ārstējušies 40 ar ērču encefalītu inficēti pacienti, 10 pacienti – ar Laimas slimību un viens – ar ērlihiozes infekciju. Pret ērču encefalītu ir būtiski vakcinēties, un to var darīt visa gada periodā.

“Amerikas Savienotajās Valstīs plaši izplatījusies vientuļās zvaigznes ērce (The Lone Star Tick vai Amblyomma americanum). Šīs ērces piesūkšanās rada bīstamu Alpha-gal sindromu, kas izpaužas kā alerģiska reakcija jeb anafilakse, cilvēkam uzturā lietojot sarkano gaļu. Alpa-gal antivielu daudzums ASV dažos štatos svārstās robežās no 8 līdz 46%, bet vairākums pozitīvo pacientu dzīvo ērces Amblyomma americanum ģeogrāfiskajā areālā (*),”skaidro Austrumu slimnīcas Infektoloģijas galvenā speciāliste, Rīgas Stradiņa universitātes profesore Ludmila Vīksna.

Profesore uzsver – lai gan ērce un tās piesūkšanās sekas vērojamas ASV, līdz ar aktīviem ceļošanas paradumiem to izplatības areāls pamazām paplašinās arī Eiropā.

Alpha-gal sindroms jeb alerģiskā reakcija var izpausties divējādi: 1) trīs līdz sešas stundas pēc ērces kodiena vai arī 2) pēc ērces kodiena cilvēkam izveidojas Alpha-gel IgE antivielas un nav alerģijas simptomu, bet var būt anafilakse uz biomedikamentiem vai bioimplantiem, kas iegūti no zīdītājiem.

Alerģija uz sarkano gaļu ASV ir aprakstīta jau 2004. gadā, bet savulaik tā netika sasaistīta ar ērces kodiena izraisītām sekām. Savukārt par šo Alpha-gal radītu alerģiju ir zināms kopš 2008. gada. ASV vientuļās zvaigznes ērces izplatības areālā tika veikti 357 119 testi un izmeklēti 294 000 cilvēku. Šī pētījuma rezultātā pozitīvs Alpha-gal sindroms tika atklāts 90 018 cilvēkiem, kas veido 30 – 35% no kopējā izmeklēto cilvēku skaita.

Savukārt Austrumu slimnīcā 2023.gadā ārstējušies 40 ar ērču encefalītu inficēti pacienti, savukārt 10 pacienti – ar Laimas slimību un viens pacients – ar ērlihiozes infekciju.

No 2023.gada 1.janvāra līdz 15.augustam Austrumu slimnīcas Neatliekamās palīdzības un pacientu uzņemšanas klīnikas diennakts uzņemšanas punktos stacionāros “Gaiļezers”, “Biķernieki” un “Latvijas Infektoloģijas centrs” (”LIC”), kā arī “LIC” poliklīnikā noņemtas 830 ērces. Savukārt 412 izmeklētajās ērcēs ir konstatētas: borēlijas baktērijas – 135 jeb 32,8%; ērču encefalīta vīruss – 1 jeb 0,2 %; anaplazmas  – 24 jeb 5,8%; erlihijas – 16 jeb 3,9 %; riketsijas – 140 jeb 34 %; babesia nukleīnskābe – 3 jeb 0,7 % gadījumu.

Austrumu slimnīca ārsti aicina ikvienu sekot savam vakcinācijas kalendāram un laikus veikt revakcināciju vai arī lemt par pirmreizējo vakcināciju pret ērču encefalītu, pirms tam pārrunājot vakcinācijas jautājumus ar savu ģimenes ārstu. Tāpat iemesls vakcinēties ir cilvēkiem, kas aktīvi ceļo.

Ja agrāk ārsti Latvijā ieteica vakcinēties pret ērču encefalītu agrā pavasarī, tagad to iesaka darīt jebkurā gada mēnesī vai arī ievērojot sava vakcinācijas kalendāra grafiku. 2023.gadā pirmā “LIC” noņemtā ērce fiksēta jau 21. martā.

Vakcinācijas algoritms:

  • Pirmreizējā vakcinācija (pamatvakcinācija) sastāv no trim secīgām vakcinācijas reizēm norādītajā mēnešu intervālā: 0 Š no 1 līdz 3 mēnešiem Š no 9 līdz 12 mēnešiem. Ja kādu iemeslu dēļ trešā vakcinācijas reize nokavēta, vakcinācija nav jāsāk no jauna. Iespējami ātrāk jādodas uz vakcinācijas kabinetu un jāsaņem trešā pote.
  • Revakcinācija – ik pēc trim gadiem.

Vakcināciju turpinot:

  • vecuma grupā no 14 līdz 60 gadiem – ik pēc pieciem gadiem;
  • savukārt cilvēkiem, kas vecāki par 60 gadiem, – ik pēc trim gadiem.

 

(*) Vientuļās zvaigznes ērces izplatības areāls ASV: https://insideclimatenews.org/wp-content/uploads/2019/07/LoneStarTick529px.png

 

 

Par Austrumu slimnīcu 

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir lielākā un stratēģiski nozīmīgākā daudzprofilu slimnīca valstī. Slimnīcas sastāvā ietilpst pieci stacionāri – “Gaiļezers”, “Latvijas Onkoloģijas centrs”, “Biķernieki”, “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” un “Latvijas Infektoloģijas centrs” ar dažādu profilu centriem un klīnikām. Slimnīca sniedz augsti specializētu stacionāro un sekundāro ambulatoro veselības aprūpi, nodrošinot multidisciplināru terciārā līmeņa ārstēšanu un aprūpi atbilstoši mūsdienu tehnoloģiju un medicīnas zināšanu līmenim. Tajā ārstējas aptuveni 80% visu Latvijas onkoloģisko pacientu. Slimnīca nodrošina praktisko apmācību bāzi gan Latvijas izglītības iestāžu, gan ārvalstu studentiem un nodrošina tālākizglītību un zināšanu pārnesi veselības nozares speciālistiem mūsu valstī un aiz tās robežām. Slimnīca veic zinātniski pētniecisko darbu un attīsta inovatīvu metožu izmantošanu pacientu ārstēšanā. Slimnīca ir trešais lielākais darba devējs valstī, kur strādā nedaudz vairāk par 5000 darbinieku.