Vienotais pieraksts: +371 67000610

Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā veiksmīgi izmanto invazīvo ķermeņa sildīšanu, glābjot dzīvības

Iestājoties aukstajam laikam, Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā pieaug pacientu skaits, kam nepieciešama palīdzība un dzīvības glābšana hipotermijas jeb ķermeņa temperatūras kritiskas samazināšanās dēļ. Pērnā gada nogalē pirmoreiz un 2024. gada sākumā jau atkārtoti klīnikā veiksmīgi testēta inovatīva iekārta, kas nodrošina invazīvu hipotermiska pacienta sildīšanu, palīdzot glābt dzīvības. Izmēģinātā iekārta spēj nodrošināt gan sildīšanas, gan arī dzesēšanas funkciju.

Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā (NMPUK) nonāk gan zemledus makšķernieki, kas ielūzuši ledū un ilgstoši atradušies ledainā ūdenī, līdz tikuši izsaukti glābēji, gan seniori, kas nokrituši dzīvesvietā un ilgu laiku bezpalīdzīgā stāvoklī gulējuši vēsās vai aukstās telpās, līdz izsaukta neatliekamā medicīniskā palīdzība.

NMPUK tiek izmantotas dažādas hipotermijas ārstēšanas metodes, piemēram, ievadot sildošos šķidrumus un pacientu sildot ar speciālām segām. Taču NMPUK veiksmīgi izmēģinātā invazīvās sildīšanas iekārta ļauj kritiskās hipotermijas situācijās, kad tradicionālas sildīšanas metodes var nebūt pietiekami efektīvas, kontrolēti un pakāpeniski paaugstināt centrālo ķermeņa temperatūru, tādējādi glābjot pacienta dzīvību.

“Mūsu klīnikas ikdienas darbā bieži sastopamies ar hipotermijas pacientiem:  notiek kāds traģisks atgadījums ar veselību, piemēram, insults vai infarkts, kad cilvēks nokrīt, nevar piecelties un notiek atdzišana,” skaidro NMPUK vadītājs Aleksejs Višņakovs. Šajos gadījumos ķermeņa atdzišana ir sekundārs notikums, un paralēli sildīšanai ir jāārstē pamatslimība. Pacientam ar hipotermiju līdz noteiktai temperatūrai pastāv dažādi medikamentu ievadīšanas un izmeklējumu veikšanas ierobežojumi, tādēļ īpaši būtiski ir paaugstināt temperatūru saskaņā ar vadlīnijās noteikto maksimāli pieļaujamo sildīšanas ātrumu, kas dažkārt aizņem vairākas stundas. Inovatīvā invazīvās sildīšanas iekārta ļauj ievērojami precīzāk paaugstināt ķermeņa temperatūru, uzlabojot veselības stāvokli vai pat glābjot dzīvību.

Pirmoreiz invazīvā ķermeņa sildīšanas iekārta veiksmīgi izmantota, glābjot kādu 70 gadu vecu vīrieti,  zemledus makšķernieku. Pacients ielūza ledū un atradās ūdenī veselu stundu. Glābšanas apstākļi bija sarežģīti, un, kad neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigāde cietušo atveda uz NMPUK, pacienta ķermeņa temperatūra bija vien 26,3 grādi. “Faktiski pacienta veselības stāvoklis bija kritisks – viņš atradās uz nāves sliekšņa. Tāpēc pieņēmām lēmumu veikt invazīvo sildīšanu, izmantojot inovatīvo tehnoloģiju,”  saka A. Višņakovs.

Pacientam caur cirksni apakšējā dobajā vēnā tiek ievadīts speciāls katetrs, kurā caur aparātu cirkulē šķidrums, un atbilstoši ievadītajiem pacienta parametriem tiek pakāpeniski palielināta viņa ķermeņa centrālā temperatūra. “Zemledus makšķernieka ķermeņa temperatūru izdevās paaugstināt līdz 34 grādiem. Turklāt jau sildīšanas laikā pacientam normalizējās visi vitālie rādītāji, un nākamajā dienā viņš varēja doties mājās,” uzsver A. Višņakovs.

“Dzīvojot mūsu klimatiskajā joslā un aizraujoties ar dažādiem hobijiem, kas prasa ilgstošu atrašanos āra apstākļos, bet ignorējot drošības aspektus, iznākums var būt ļoti bēdīgs. Cilvēka dzīvība šādos gadījumos ir atkarīga no glābšanas dienestu iesaistes. Tādēļ joprojām aicinu īpaši zemledus makšķerniekus neapdomīgi nekāpt uz ledus. Palīdzība kādam ir jāizsauc, un bieži vien arī glābējiem ir sarežģīti tikt klāt un izvilkt ledū ielūzušu cilvēku,” atgādina A. Višņakovs.

Tomēr vislielākā hipotermijas pacientu plūsma ir tad, kad āra temperatūra ir ap 0 °C, pūš vējš un ir mitrs. “Tādēļ, ja pamanāt līdzcilvēku, sēžot vai guļot ārā, ir jānoskaidro, vai gadījumā nav nepieciešama palīdzība. Svarīgi atcerēties, ka ķermeņa atdzišana var notikt ne tikai uz ielas, bet arī atrodoties iekštelpās. Piemēram, ja dzīvoklī ir +20 °C un cilvēks ir aktīvs un spēj ražot siltumu, siltumapmaiņa notiek normāli un ķermeņa temperatūra ir ap 37 grādiem. Taču, ja organisma rezerves ir nepietiekamas – visbiežāk tā ir senioriem un cilvēkiem ar hroniskām slimībām ­–, noteiktos apstākļos organisms atdod vairāk siltuma, nekā spēj saražot, un galu galā ķermeņa temperatūra kritiski samazinās, tuvojoties apkārtējās vides temperatūrai. Tāpēc piezvaniet biežāk saviem tuviniekiem – senioriem, īpaši tiem, kas dzīvo lauku mājās!” aicina NMPUK vadītājs A. Višņakovs.

NMPUK mediķu komanda, kas glāba pacienta dzīvību, pirmoreiz izmantojot invazīvo hipotermijas iekārtu:

  • anesteziologs, reanimatologs Pēteris Tamužs;
  • ārsta palīgi Aleksandrs Garins un Diāna Zabrovska;
  • klīnikas virsmāsa Valentīna Grigutiene;
  • māsa Ilze Legzdiņa;
  • sanitārs Mareks Kānbergs;
  • NMPUK vadītājs Aleksejs Višņakovs.

Par Austrumu slimnīcu

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir lielākā un stratēģiski nozīmīgākā daudzprofilu slimnīca valstī. Slimnīcas sastāvā ietilpst pieci stacionāri – “Gaiļezers”, “Latvijas Onkoloģijas centrs”, “Biķernieki”, “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” un “Latvijas Infektoloģijas centrs” ar dažādu profilu centriem un klīnikām. Slimnīca sniedz augsti specializētu stacionāro un sekundāro ambulatoro veselības aprūpi, nodrošinot multidisciplināru terciārā līmeņa ārstēšanu un aprūpi atbilstoši mūsdienu tehnoloģiju un medicīnas zināšanu līmenim. Tajā ārstējas aptuveni 80% visu Latvijas onkoloģisko pacientu. Slimnīca nodrošina praktisko apmācību bāzi gan Latvijas izglītības iestāžu, gan ārvalstu studentiem un nodrošina tālākizglītību un zināšanu pārnesi veselības nozares speciālistiem mūsu valstī un aiz tās robežām. Slimnīca veic zinātniski pētniecisko darbu un attīsta inovatīvu metožu izmantošanu pacientu ārstēšanā. Slimnīca ir trešais lielākais darba devējs valstī, kur strādā ap 5000 darbinieku.