Vienotais pieraksts: +371 67000610

Austrumu slimnīcas ārsti unikālā un sarežģītā operācijā izglābj sirds slimnieka dzīvību

Austrumu slimnīcas multidisciplinārai mediķu komandai veiksmīgi izdevusies unikāla sirds asinsvadu operācija ar veno-arteriālo ECMO (VA-ECMO) jeb ārpusķermeņa membrānas asins apskābekļošanas metodi, kas pilda arī sirds un asinsvadu atbalsta un uzturēšanas funkciju, veidojot pacientam apstākļus drošai mazinvazīvas kardioloģiskas operācijas veikšanai. Pacientam bija nepieciešama neatliekama sirds asinsvadu labošana ar stentu ievadīšanu,  diemžēl atvērta  operācija nebija iespējama pacienta sirds mazspējas, kreisās koronārās artērijas stumbra būtiska sašaurinājuma virs 90%, pacienta sirds asinsrites īpatnību un pārāk augstu operācijas risku dēļ.

Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā akūtā kārtā tika stacionēts pacients ar sūdzībām par pēdējo nedēļu laikā pieaugošu elpas trūkumu un dzīvībai bīstamiem sirds ritma traucējumiem. Izmeklējot pacientu stacionārā, viņam tika konstatēta  kritiski zema sirds saraušanās spēja (kontraktilitāte) ar recidivējošiem dzīvībai bīstamiem sirds ritma traucējumiem (kambaru fibrillācijām), kā arī kritiska, vairāk nekā 90 % stenoze kreisās koronārās artērijas stumbrā.

Austrumu slimnīcas multidisciplinārās mediķu komandas darba rezultāts ir pacienta faktiski otrā dzimšanas diena, jo pacienta daudzās smagās veselības problēmas neļāva īstenot par klasiskām uzskatītās operācijas. Artis Kalniņš, Sirds asinsvadu slimību klīnikas vadītājs: “Pacientam bija ārkārtīgi komplicētas sirds veselības problēmas, patoloģija, turklāt viņš nonāca mūsu slimnīcā akūtā veselības stāvoklī. Kad secinājām, ka pacientam atvērtu sirds operāciju veikt nedrīkst, mums – universitātes slimnīcas ārstiem – bija jārod risinājums, lai glābtu pacienta dzīvību un dotu cerību dzīvot. Esmu gandarīts par izdošanos!”

“Nopietnas sirds darbības problēmas šo pacientu piemeklēja, jau pārkāpjot 50 gadu slieksni. Pieņemu, ka 61 gada vecumā cilvēkam bija jāpiedzīvo sava veida emocionāls izmisums. Jo tas noteikti nav nekāds sirmais vecums! Tādēļ ārkārtīgi svarīgi, ka neatlaidīgi meklējām risinājumu, strādājot muldisciplinārā komandā. Pateicoties šai sadarbībai un veiksmīgam VA-ECMO  izmantojumam, universitātes slimnīcā veicām šo unikālo operāciju un spējām palīdzēt. Ir liels gandarījums,” – rezumē ārsts anesteziologs, reanimatologs Oļegs Šuba.

Papildu faktori, kas vēl vairāk sarežģīja pacienta turpmākās ārstēšanas iespējas:  viņam bija jālieto antikoagulantu jeb asinis šķidrinošo līdzekļu zāļu terapija, kas nepieciešama implantēto sirds vārstuļu dēļ, un to nedrīkstēja pārtraukt. Tāpat viņam bija iedzimta sirds apgādes īpatnība – kreisais apasiņošanas tips, un tas nozīmē, ka visa sirds muskuļa asins apgāde notiek caur kreisās koronārās artērijas stumbru, kurā arī tika konstatēts vairāk kā 90% sašaurinājums.  Pacientam bija arī hroniska anēmija.

Pacients 51 gada vecumā pirms 10 gadiem bija pārcietis plašu miokarda infarktu, pēc kura viņam  izveidojās nopietna sirds mazspēja. Pirms deviņiem gadiem pacientam bija veikta sirds ķirurģiskā operācija, kur viņam tika protezētas uzreiz divas sirds vārstules – aortālā un mitrālā – ar mehāniskām protēzēm.  Savukārt pirms pieciem gadiem pacientam bija atkārtots miokarda infarkts.

Operācijas norise

Sākotnēji pacientam tika koriģēts hemoglobīna līmenis. Recidivējošo fatālo sirds ritma traucējumu – kambaru fibrilācijas – dēļ pacientam uz antikoagulantu un antitrombotiskās terapijas fona implantēts elektrokardiostimulators-defibrilators-resinhronizācijas ierīce, kas gan uztur, gan kontrolē sirds ritmu, gan arī palīdz uzlabot sirds kontraktilitāti jeb saraušanās spēju.

Pacientam nebija iespējama kardioķirurģiska sirds asins apgādes korekcija – gan sliktā vispārējā veselības stāvokļa, gan iepriekš veiktās sirds operācijas dēļ, bet bija nepieciešama/indicēta neatliekama mazinvazīva sirds asinsvadu labošana ar stentu ievadīšanu, kas savukārt bija saistīta ar ļoti lieliem pacienta bojāejas/nāves riskiem (sirds apstāšanās, dzīvībai bīstamas aritmijas) jau iepriekš minētās izteiktās sirds mazspējas un sirds asins apgādes īpatnību dēļ.

Pēc rūpīgas pacienta veselības stāvokļa analīzes un vairākkārtējām vadošo Austrumu slimnīcas kardioloģijas, anestezioloģijas, reanimatoloģijas, invazīvās radioloģijas, asinsvadu ķirurģijas ārstu un speciālistu konsultācijām tika pieņemts lēmums veikt operāciju ar veno-arteriālo VA-ECMO jeb ārpusķermeņa membrānas asins apskābekļošanas metodi, kas pilda arī sirds un asinsvadu atbalsta un uzturēšanas funkciju, kas šim pacientam veidoja apstākļus drošai mazinvazīvas kardioloģiskas operācijas veikšanai. Tika izveidots operācijas norises dienas plāns. Multidisciplinārajā komandā tika iekļauti dažādu specialitāšu vadošie ārsti, operāciju un aprūpes māsas. Operācijas norises gaita, secība un katras specializācijas ārstu plānotās darbības tika pārdomātas, apspriestas un strikti saplānotas jau iepriekš.

Pacientam vispārējā anestēzijā pēc kaniļu ievadīšanas maģistrālajos asinsvados tika uzsākts sirds asinsvadu sistēmas atbalsts un uzturēšana mazinvazīvās kardioloģiskās operācijas laikā ar VA-ECMO metodi. VA-ECMO fonā tika veikta sirds pilna revaskularizācija, veicot angioplastiju – implantējot koronārajos asinsvados divus zālēm pārklātus stentus.

Pēc sirds asinsvadu operācijas pabeigšanas pacienta sirds funkcija pakāpeniski atgriezās sākotnējā stāvoklī, un VA-ECMO atbalsts tika pārtraukts. Pēc tam invazīvais radiologs kopā ar asinsvadu ķirurgu nodrošināja saudzīgu un drošu asinsvadu slēgšanu pēc VA-ECMO sistēmas kaniļu evakuācijas no maģistrālajiem asinsvadiem.

VA-ECMO sistēmas pieslēgšana, metodes atbalsts un uzturēšana, kā arī VAECMO sistēmas evakuācija  kopā aizņēma aptuveni sešas stundas.

Pacients tika pamodināts un nogādāts tālākai veselības stāvokļa novērošanai uz Intensīvās terapijas klīniku. Jau pēc diennakts novērošanas pacienta veselības stāvoklis bija pietiekami stabils, lai viņš tiktu  pārvests uz Kardioloģijas nodaļas Intensīvās terapijas palātu. Savukārt vēl pēc diennakts pacients tika ievietots vispārējā ārstēšanās palātā. Paredzams, ka jau šonedēļ pacients varēs doties mājās, jo viņa veselības stāvoklis ir stabils un apmierinošs.

 

Operāciju veica Austrumu slimnīcas multidisciplināra speciālistu komanda:

Ārsti – kardiologi:

Artis Kalniņš, Sirds asinsvadu slimību klīnikas vadītājs;

Artjoms Lišņovs, Neatliekamās kardioloģijas nodaļa;

Juris Verbovenko, Aritmoloģijas nodaļas vadītājs.

 

Ārsti anesteziologi, reanimatologi, EKMO virsārsti:

Oļegs Šuba, Anestezioloģijas un neatliekamās medicīnas galvenais speciālists;

Jekaterina Jagodzinska-Peškova, anesteziologs, reanimatologs (eksperts);

Darina Emira – Kokina, māsa EKMO atbalstam.

 

Maija Bimbirule, anestezioloģe, Anestezioloģijas klīnika;

Sarmīte Jākobsone, anestēzijas māsa.

 

Aina Kratovska, invazīvā radioloģe, Invazīvās radioloģijas nodaļas vadītāja p.i.;

Artūrs Ligers, asinsvadu ķirurgs, Asinsvadu ķirurģijas nodaļa;

Inessa Šilina, Invazīvās kardioloģijas laboratorijas māsa;

Poļina Možarova, Invazīvās kardioloģijas laboratorijas māsa;

Irina Vadmaliņa, Invazīvās kardioloģijas laboratorijas māsa;

Baiba Andersone, Invazīvās kardioloģijas laboratorijas māsa.

 

 

Par Austrumu slimnīcu 

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir lielākā un stratēģiski nozīmīgākā daudzprofilu slimnīca valstī. Slimnīcas sastāvā ietilpst pieci stacionāri – “Gaiļezers”, “Latvijas Onkoloģijas centrs”, “Biķernieki”, “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” un “Latvijas Infektoloģijas centrs” ar dažādu profilu centriem un klīnikām. Slimnīca sniedz augsti specializētu stacionāro un sekundāro ambulatoro veselības aprūpi, nodrošinot multidisciplināru terciārā līmeņa ārstēšanu un aprūpi atbilstoši mūsdienu tehnoloģiju un medicīnas zināšanu līmenim. Tajā ārstējas aptuveni 80% visu Latvijas onkoloģisko pacientu. Slimnīca nodrošina praktisko apmācību bāzi gan Latvijas izglītības iestāžu, gan ārvalstu studentiem un nodrošina tālākizglītību un zināšanu pārnesi veselības nozares speciālistiem mūsu valstī un aiz tās robežām. Slimnīca veic zinātniski pētniecisko darbu un attīsta inovatīvu metožu izmantošanu pacientu ārstēšanā. Slimnīca ir trešais lielākais darba devējs valstī, kur strādā nedaudz vairāk par 5000 darbinieku.