Vienotais pieraksts: +371 67000610

Austrumu slimnīcas ārsti aicina būt piesardzīgiem ar sēņu likšanu grozā un lietošanu uzturā

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) ārsti aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem ar sēņu lasīšanu un lietošanu uzturā. Austrumu slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikā 2023. gada augustā un septembra sākumā nokļuvuši jau trīs pacienti, kas saindējušies ar zaļo mušmiri. Diemžēl viens no pacientiem pēc smagas saindēšanās ir miris. Zaļā mušmire ir indīgākā sēne ne vien Latvijā, bet arī pasaulē, un sēņotāji acīmredzot to sajaukuši ar kādu ēdamo sēni.

Šāgada vasaras beigu un rudens sākuma sezona ir bagāta ar visdažādāko sēņu ražu, un Austrumu slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikā nokļuvuši jau trīs pacienti, kas saindējušies, uzturā lietojot indīgo zaļo mušmiri. Diemžēl viens no pacientiem, saindējoties ar pasaulē indīgāko sēni, ir miris. Iespējams, ka iemesls zaļās mušmires nonākšanai uz ēdamgalda, ir tās sajaukšana ar citu – ēdamu sēni. Tāpēc Austrumu slimnīcas ārsti aicina sēņotājus būt īpaši piesardzīgiem un labāk jebkuru sēni, par kuru ir kaut mazākās šaubas, atstāt mežā, nevis pakļaut sevi būtiskam riskam.

“Sēņu šogad ir daudz, tāpēc riski, kā rāda mūsu slimnīcas pieredze, – īpaši augsti. No savas puses aicinām ikvienu sēņotāju izvērtēt iespējamo kaitējumu savai veselībai un pat dzīvībai, rūpīgi aplūkot grozā liekamās sēnes un drošības dēļ jebkuru aizdomīgu sēni labāk atstāt mežā,” aicina Austrumu slimnīcas Intensīvās terapijas klīnikas vadītājs un Toksikoloģijas un sepses nodaļas anesteziologs, reanimatologs Roberts Stašinskis.

Mušmiru lietošana uzturā rada aknu bojājumus un, ja laikus netiek sniegta medicīniskā palīdzība, pastāv ārkārtīgi liela iespēja nomirt vai uz mūžu iegūt invaliditāti. Indīgajām vielām nokļūstot asinsritē, iespējams ir letāls iznākums.

Stašinskis atgādina, ka saindēšanās pazīmes var parādīties arī vairākas dienas pēc sēņu lietošanas uzturā. Ja saindēšanās skārusi gremošanas sistēmu, būs vērojami tādi simptomi kā slikta dūša, vemšana un caureja.

Gadījumos, ja ir aizdomas par jebkura veida saindēšanos, iedzīvotāji tiek aicināti zvanīt uz Saindēšanās un zāļu informācijas centra tālruni 67042473 – centrs darbojas diennakts režīmā septiņas dienas nedēļā, un tā speciālisti sniegs ieteikumus optimālai rīcībai šādā situācijā.

Saindēšanās un zāļu informācijas centrs ir Latvijā vienīgais specializētais toksikoloģiskās informācijas sniegšanas centrs. Centra speciālisti savā darbā izmanto starptautisku datu bāzi Micromedex, kurā informācija tiek atjaunota ik pēc trim mēnešiem.

Par Austrumu slimnīcu

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir lielākā un stratēģiski nozīmīgākā daudzprofilu slimnīca valstī. Slimnīcas sastāvā ietilpst pieci stacionāri – “Gaiļezers”, “Latvijas Onkoloģijas centrs”, “Biķernieki”, “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” un “Latvijas Infektoloģijas centrs” ar dažādu profilu centriem un klīnikām. Slimnīca sniedz augsti specializētu stacionāro un sekundāro ambulatoro veselības aprūpi, nodrošinot multidisciplināru terciārā līmeņa ārstēšanu un aprūpi atbilstoši mūsdienu tehnoloģiju un medicīnas zināšanu līmenim. Tajā ārstējas aptuveni 80% visu Latvijas onkoloģisko pacientu. Slimnīca nodrošina praktisko apmācību bāzi gan Latvijas izglītības iestāžu, gan ārvalstu studentiem un nodrošina tālākizglītību un zināšanu pārnesi veselības nozares speciālistiem mūsu valstī un aiz tās robežām. Slimnīca veic zinātniski pētniecisko darbu un attīsta inovatīvu metožu izmantošanu pacientu ārstēšanā. Slimnīca ir trešais lielākais darba devējs valstī, kur strādā ap 5000 darbinieku.