Vienotais pieraksts: +371 67000610

Austrumu slimnīcā veikts pirmais  sirds magnētiskās rezonanses miokarda stresa perfūzijas izmeklējums Latvijā

Sirds magnētiskās rezonanses miokarda stresa perfūzija ir izmeklējuma metode, kas tiek pielietota augsta līmeņa ārstniecības ekselences centros visā pasaulē. Līdz šim pacientiem Latvijā minētais izmeklējums nebija pieejams, taču, pateicoties tehnoloģiskiem uzlabojumiem, ārstu pieredzes apmaiņai un multidisciplinārai sadarbībai, pagājušonedēļ arī mūsu valstī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Radioloģijas centrā, veiksmīgi noritēja  pirmais sirds magnētiskās rezonanses miokarda stresa perfūzijas izmeklējums ar mērķi detalizēti izvērtēt un precizēt pacienta diagnozi.

Sirds magnētiskās rezonanses miokarda stresa perfūzijas izmeklējums tiek veikts, lai nodrošinātu detalizētu sirds muskuļa asinsapgādes novērtējumu — gan miera stāvoklī, gan fiziska stresa laikā, to simulējot ar zāļu ievadīšanu izmeklējuma laikā, t.i., sirds ritms tiek stimulēts darbībai tādā frekvencē, kas līdzinātos skrienoša cilvēka sirdsdarbības frekvencei un slodzei, taču pacients guļ miera stāvoklī uz magnētiskās rezonanses iekārtas galda.

Izmantojot magnētiskās rezonanses tehnoloģiju, šī metode ļauj ārstiem identificēt iespējamās asinsapgādes problēmas un dažādas sirds saslimšanas, kas varētu būt grūti identificējamas ar tradicionālajām diagnostikas metodēm, kas tiek pielietotas, veicot izmeklējumus, pacientam guļot miera stāvoklī. Turklāt šāda veida izmeklējums ir neinvazīvs un ar augstu sirds anatomisko struktūru izšķirtspēju.

Sirds magnētiskās rezonanses miokarda stresa perfūzijas izmeklējuma būtiskākās priekšrocības:

  • Augsta precizitāte: nodrošina detalizētu un skaidru sirds muskuļa attēlu, palīdzot ārstiem noteikt precīzu diagnozi;
  • Neinvazīva metode: izmeklējums tiek veikts bez ķirurģiskas vai invazīvas iejaukšanās, samazinot komplikāciju risku;
  • Drošība: magnētiskās rezonanses tehnoloģija neizmanto jonizējošo starojumu, tādējādi padarot to par drošāku alternatīvu tradicionālajām metodēm;
  • Kompleksa pieeja: iespējams novērtēt sirds funkciju un struktūru vienā izmeklējumā gan miera, gan stresa laikā;

“Sirds magnētiskās rezonanses miokarda stresa perfūzijas izmeklējums ļaus precīzāk diagnosticēt sirds slimības, kuras nereti neizdodas diagnosticēt pacientiem, veicot izmeklējumu miera stāvoklī. Ieviešot jaunas un detalizētas diagnostikas metodes,  uzlabojas arī pacientu ārstēšanas rezultāti,” skaidro Ginta Kudlāne, Austrumu slimnīcas Radioloģijas centra kardiotorakālā radioloģe.

“Šis ir svarīgs solis visas Latvijas mērogā radioloģijas diagnostikas metožu attīstībā, kas ļaus ne tikai agrīni diagnosticēt un attālināt sirds saslimšanu riskus mūsu pacientiem, bet arī veicinās starpdisciplināru sadarbību starp kardioloģijas un radioloģijas ekspertiem, kas Austrumu slimnīcā ir ierasta prakse, nodrošinot aprūpi pacientiem ar smagām saslimšanām un komplicētām veselības problēmām, ” ir pārliecināta Aina Kratovska, Austrumu slimnīcas Radioloģijas centra vadītāja, un Artis Kalniņš, Austrumu slimnīcas Sirds asinsvadu slimību klīnikas vadītājs.

Nosūtīt pacientu uz sirds magnētiskās rezonanses miokarda stresa perfūzijas izmeklējumu Austrumu slimnīcā var ārsts kardiologs, kā arī minētais izmeklējums tiks veikts pēc pieprasījuma. Prognozēts, ka sākotnēji šo izmeklējumu veiks Austrumu slimnīcas pacientiem, ja pēc veselības stāvokļa izvērtēšanas tas būs nepieciešams diagnozes precizēšanai. Līdzšinējā ārstu pieredze liecina, ka šāds izmeklējums varētu būt nepieciešams vismaz diviem pacientiem mēnesī.


Par Austrumu slimnīcu

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir lielākā un stratēģiski nozīmīgākā daudzprofilu slimnīca valstī. Slimnīcas sastāvā ietilpst pieci stacionāri – “Gaiļezers”, “Latvijas Onkoloģijas centrs”, “Biķernieki”, “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” un “Latvijas Infektoloģijas centrs” ar dažādu profilu centriem un klīnikām. Slimnīca sniedz augsti specializētu stacionāro un sekundāro ambulatoro veselības aprūpi, nodrošinot multidisciplināru terciārā līmeņa ārstēšanu un aprūpi atbilstoši mūsdienu tehnoloģiju un medicīnas zināšanu līmenim. Tajā ārstējas aptuveni 80% visu Latvijas onkoloģisko pacientu. Slimnīca nodrošina praktisko apmācību bāzi gan Latvijas izglītības iestāžu, gan ārvalstu studentiem un nodrošina tālākizglītību un zināšanu pārnesi veselības nozares speciālistiem mūsu valstī un aiz tās robežām. Slimnīca veic zinātniski pētniecisko darbu un attīsta inovatīvu metožu izmantošanu pacientu ārstēšanā. Slimnīca ir trešais lielākais darba devējs valstī, kur strādā ap 5000 darbinieku.