Vienotais pieraksts: +371 67000610

Austrumu slimnīcā uzsāk īpaši saudzējošas lāzeroperācijas ginekoloģiskā profila pacientēm

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) ginekologi ir uzsākuši inovatīvas lāzerķirurģijas ārstēšanas metodes izmantošanu dažādu ginekoloģisku slimību ārstēšanai. Ginekoloģijas klīnikas dienas stacionārā, pielietojot inovatīvo lāzeriekārtu, ir veiktas pirmās operācijas ginekoloģisko patoloģiju saudzīgai ārstēšanai.

“Lāzeroperācijas no jau ierastajām ķirurģiskajām operācijām atšķiras ar to, ka tās ir precīzākas un apkārtējiem audiem saudzējošākas. Ķirurģisko instrumentu vietā tiek izmantots gaismas stars” – tā par ārstēšanas metodi stāsta Austrumu slimnīcas Ginekoloģijas klīnikas vadītāja asoc. profesore Jana Žodžika.

Austrumu slimnīcas Ginekoloģijas klīnikas dienas stacionārā turpmāk ar šo īpaši saudzējošo lāzerķirurģijas metodi būs iespēja efektīvi ārstēt un novērst dažādas ginekoloģiskas slimības, piemēram, dzemdes dobuma polipus, miomas vai koriģēt dzemdes dobuma starpsienas, ārstēt endometriozi. Tāpat, pielietojot šo metodi, ir iespējams veiksmīgi ārstēt un novērst ārējo dzimumorgānu vai maksts pirmsvēža izmaiņas, vai arī veikt ārējo dzimumorgānu veidojumu ekscīziju jeb izgriešanu. Lāzerķirurģijas metodes pielietojums ir neaizstājams, lai risinātu dažādas fizioloģiski vai estētiski koriģējamas patoloģijas, piemēram, samazinātu hipertrofētas mazās kaunuma lūpas vai novērstu citas patoloģijas.

Lāzerķirurģija pamatojas gaismas stara mijiedarbību ar apkārtējiem audiem, tā rezultātā iespējama audu iztvaicēšana jeb vaporizācija (≥ 300°), koagulācija un ablācija (≥ 60°)  vai pārdalīšana  ( ≥ 100°). Austrumu slimnīcas Ginekoloģijas dienas stacionārā ir pieejams šobrīd jaunākais un labākais lāzeriekārtas veids –   diožu lāzers, kas satur stiklašķiedras. Stiklašķiedru lāzeriekārta ir ražota Vācijā, bet pašas stiklašķiedras – Līvānos.

“Jaunās lāzeriekārtas pielietojuma diapozons ir gana plašs, lai ārstētu dažādas ginekoloģiskas slimības.  Polipu operācijas, dažādu veidojumu noņemšanu vai plastiskās operācijas, var veikt vien īsu laiku pavadot dienas stacionārā, burtiski – no rīta iestājoties un vakarā jau doties mājās. Endometroīdu olnīcu cistu lāzervaporizācija ir efektīva un vienlaicīgi arī veselos olnīcu audus saudzējoša ārstēšanas metode, kas ir svarīgi, plānojot grūtniecību” par lāzeroperāciju priekšrocībām un ieguvumiem skaidro Ginekoloģijas klīnikas ginekoloģe Dace Arāja.

Sākumā sievietei ir jāatnāk uz konsultāciju pie ginekologa ambulatori, kur tiks izvērtēts, vai šī lāzerārstēšanas metode būs piemērota un pielietojama jūsu veselības problēmu novēršanai.  Ja tā būs operācija, kur būs jānoņem ārējo dzimumorgānu veidojumi, to veikts ambulatori un vietējā narkozē. Ja būs nepieciešama neliela operācija, piemēram, maksts pirmsvēža izmaiņu ārstēšana vai dzemdes dobuma polipa operācija, tās tiks veiktas Ginekoloģijas klīnikas dienas stacionārā. Savukārt, operējot endometriozi, jārēķinās, ka būs jāpavada slimnīcā vienu vai divas diennaktis.

Pagaidām aprakstītās lāzeroperācijas  tiek piedāvātas kā maksas pakalpojums saskaņā ar Austrumu slimnīcas maksas pakalpojumu cenrādi.

“Arī līdz šim veicām dažādas sarežģītības pakāpes operācijas, tikai citā tehnikā – ar ierasto ķirurģisko metodi. Un, protams, arī pēc ķirurģiskām operācijām viss sadzīst labi, bet lāzeroperācijas nenoliedzami ir saudzējošākas un mazāk traumējošas. Esam gandarīti, ka tagad mūsu slimnīca var piedāvāt savām pacientēm jaunākās tehnoloģijas un arvien jaunas ārstniecības metodes, kas balstītas profesionālās zināšanās un pieredzē. Turklāt, ja runājam par jebkura veida operācijām, tai skaitā arī – lāzeroperācijām, pacientei ir svarīga paļāvība, ka jebkuras, arī sarežģītas veselības problēmas, tiks atrisinātas, jo Austrumu slimnīcā ir pieejamas konsultācijas un atbalsts no citu specializēto klīniku kolēģiem” – rezumē un iedrošina Zane Grabe, Ginekoloģijas klīnikas virsārste.

Par Austrumu slimnīcu

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir lielākā un stratēģiski nozīmīgākā daudzprofilu slimnīca valstī. Slimnīcas sastāvā ietilpst pieci stacionāri – “Gaiļezers”, “Latvijas Onkoloģijas centrs”, “Biķernieki”, “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” un “Latvijas Infektoloģijas centrs” ar dažādu profilu centriem un klīnikām. Slimnīca sniedz augsti specializētu stacionāro un sekundāro ambulatoro veselības aprūpi, nodrošinot multidisciplināru terciārā līmeņa ārstēšanu un aprūpi atbilstoši mūsdienu tehnoloģiju un medicīnas zināšanu līmenim. Tajā ārstējas aptuveni 80% visu Latvijas onkoloģisko pacientu. Slimnīca nodrošina praktisko apmācību bāzi gan Latvijas izglītības iestāžu, gan ārvalstu studentiem un nodrošina tālākizglītību un zināšanu pārnesi veselības nozares speciālistiem mūsu valstī un aiz tās robežām. Slimnīca veic zinātniski pētniecisko darbu un attīsta inovatīvu metožu izmantošanu pacientu ārstēšanā. Slimnīca ir trešais lielākais darba devējs valstī, kur strādā ap 5000 darbinieku.