Vienotais pieraksts: +371 67000610

Austrumu slimnīcā svinīgi atklāj Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas jaunās Infekciju bloka telpas

Šodien, 2024. gada 29. februārī, klātesot veselības ministram Hosamam Abu Meri, Finanšu ministrijas parlamentārajai sekretārei Karinai Plokai, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) valdei, Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas (NMPUK) vadībai un darbiniekiem, slimnīcas stacionāru un klīniku vadītājiem un darbiniekiem, svinīgi atklātas NMPUK jaunuzbūvētās Infekciju bloka telpas, kurās būs iespējams nodalīt pacientu plūsmu ar infekciju slimību pazīmēm no pārējiem pacientiem, tādējādi mazinot un novēršot infekciju izplatīšanās riskus. Tās ir pirmās slimnīcas telpas Baltijas valstīs, kas izbūvētas atbilstoši starptautiski apstiprinātām augstākajām epidemioloģiskās drošības prasībām.

Austrumu slimnīcas NMPUK paplašināšanas projekts ļaus nodalīt pacientu plūsmas, nodrošinot triāžu, diagnostiku un ārstēšanu infekciju slimību pacientiem, vienlaikus ievērojot infekciju tālākas izplatības ierobežošanas prasības un epidemioloģiski drošu ārstēšanās vidi ne tikai pacientiem, bet arī klīnikas personālam. Tās ir pirmās slimnīcas telpas arī Baltijas valstu mērogā, kas uzbūvētas atbilstoši visaugstākajiem epidemioloģiskās drošības standartiem, ievērojot Covid-19 pandēmijas laika mācības, kas paredz, ka infekciju slimību pacientiem jābūt nodalītiem un ārstētiem atsevišķā plūsmā, taču tikpat komfortablos apstākļos.

    

Projekts īstenots, piebūvējot NMPUK esošajai ēkai Infekciju bloka telpas 4604,5 kvadrātmetru platībā trīs stāvos. Maksimālā kapacitāte pacientu uzņemšanai pārsniedz 300 vietu, nodrošinot gatavību jebkādai ārkārtējai situācijai.

NMPUK  Infekciju bloka pacientu apskates telpas un palātas ir plašas, gaišas un modernas, un tajās paredzēts viss nepieciešamais aprīkojums, nodrošinot gan attiecīgus higiēnas, gan dezinfekcijas apstākļus. Sevišķa uzmanība pievērsta epidemioloģisko prasību pastiprinātai izpildei, paredzot dažādus tehnoloģiskos risinājumus un inovatīvu aprīkojumu. Jaunajā blokā īstenoti ergonomiski un funkcionāli telpu savienojumi un risinājumi, lai nekas neaizkavētu operatīvas neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanu pacientiem ar akūtām veselības problēmām.

Veselības ministrs H. A. Meri NMPUK Infekciju bloka atklāšanā uzsvēra: “Šodien esam liecinieki tam, ka Latvija spēj attīstīt un modernizēt savu veselības aprūpes infrastruktūru, lai nodrošinātu labāku un drošāku veselības pakalpojumu iedzīvotājiem. Un tas ir nozīmīgs pienesums uz cilvēku vērstas veselības aprūpes sistēmas veidošanā. Jaunā infekciju bloka izbūve nodrošinās epidemioloģiski drošu vidi un mūsdienu prasībām atbilstošus veselības aprūpes pakalpojumus uzņemšanas klīnikas pacientiem, nodalot pacientu ar infekciju pazīmēm plūsmu no pārējiem pacientiem un apmeklētājiem, tajā skaitā minimizējot infekciju izplatīšanās riskus stacionārā. Mums jāapzinās, ka jaunuzbūvētās uzņemšanas klīnikas telpu plānojums un aprīkojums un, pats galvenais, – personāls – ir ne tikai pacientu veselības, bet arī Latvijas drošības jautājums.”

Savukārt FM parlamentārā sekretāre K. Ploka atzina, ka NMPUK jaunā Infekciju bloka telpas ir apliecinājums jēgpilnam ieguldījumam: “Šis ir labs piemērs lieliskai kopdarbībai – ir padomāts par katru sīkumu. Lai veicas gan pacientiem, gan studentiem!”

“Patiess gandarījums, ka Austrumu slimnīca mērķtiecīgi un stratēģiski attīstās, tostarp pateicoties aktīvai valsts līdzdalībai un Eiropas Savienības – ERAF – finansējumam. Kopīgiem spēkiem un cieši sadarbojoties jau šobrīd soli pa solim virzāmies pretim mūsu Nākotnes slimnīcai,” teica Austrumu slimnīcas valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs. “Protams, medicīnas nozare vispirms ir cilvēki – tie ir mūsu pacienti, kuru labā mēs strādājam, tie ir mūsu nepārspējamie un talantīgie ārsti, tās ir mūsu strādīgās māsas, aprūpes un atbalsta personāls un citi darbinieki. Bet ne tikai, un to es esmu uzsvēris vairākkārt, – 21.gadsimta medicīna nav iespējama 20.gadsimta sākuma celtnēs. Svarīga ir arī fiziskā būve – vide un telpas, kurās tiek sniegta pirmā neatliekamā palīdzība un augsta līmeņa ārstniecība un kurās notiek atveseļošanās. Mūsdienu medicīnas būves nozīmē pavisam jauna līmeņa filosofiju ceļā uz atveseļošanos – tas ir ārstniecības, arhitektūras un tehnoloģiju kopums, kas nodrošina epidemioloģiski drošu, ātru un efektīvu palīdzības sniegšanu. Šodien mūsu valsti esam padarījuši mazliet drošāku.”

 

Austrumu slimnīcas valdes loceklis profesors Haralds Plaudis aicināja atcerēties: “Kādas ir universitātes slimnīcas funkcijas? Tā ir ārstniecība, izglītība un pētniecība. Un, kā jau uzsvērām, – tā ir valsts drošība. Kopā esam pārdzīvojuši Covid-19 krīzi un kļuvuši gudrāki, zinošāki, nosvērtāki un arī sadarboties spējīgāki. Lai gan Austrumu slimnīcas sastāvā ir pieci stacionāri dažādās lokalizācijās, visi esam vienoti virzībā uz kopīgu mērķi – uz Nākotnes slimnīcu. Tas, ko redzējām šodien, ļauj apgalvot, ka jau šobrīd esam metodiskās vadības centrs neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanā.”

Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs dr. Aleksejs Višņakovs informēja par Infekciju bloka darbību: “Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā var nonākt ikviens cilvēks, kuram ir akūtas veselības problēmas. Un mūsu mērķis ir operatīvi sniegt labāko medicīnisko palīdzību un aprūpi, ko varam un spējam nodrošināt. Tā mēs strādājām līdz šim, un turpināsim strādāt arī nākotnē. Ar šodienu mēs uzsākam gatavošanos pacientu uzņemšanai jaunajās telpās, kas būvētas un konceptuāli veidotas tā, lai nodrošinātu infektoloģijas profila pacientu kvalitatīvu uzņemšanu, izmeklēšanu un neatliekamo ārstēšanu. Darbības plāns tiks atklāts vēlāk, kad būs izstrādāta pacientu maršrutizācija un pabeigta nodaļas labiekārtošana. Pacientu plūsmas dalījums tiks pārdomāts līdz sīkumam. Kopā ar kolēģiem vēl ir daudz dažādu lietu, kas darāmas. Vislielāko pateicību vēlos teikt saviem darbiniekiem, kas ir mani domubiedri un visu laiku labākā komanda.”

Infekciju bloka ēka ir savienota ar 2023. gada rudenī atklāto virszemes pāreju starp Austrumu slimnīcas abiem lielākajiem stacionāriem – “Gaiļezers” un “Latvijas Onkoloģijas centrs” – un Aptiekas dienestu, nodrošinot ne tikai pacientu un darbinieku iekšējo loģistiku, bet nākotnē paredzot arī savienojumus ar plānoto daudzstāvu autostāvvietu un Infekciju slimību korpusu.

 

Līdz ar jauno NMPUK Infekciju bloka izbūvi Austrumu slimnīca pakāpeniski plāno izveidot arī īpašu 72 stundu observācijas nodaļu ar papildu gultasvietām. Turklāt slimnīcas infrastruktūra būs sagatavota liela mēroga nelaimes gadījumiem un spēs ātri un operatīvi nodrošināt nepieciešamo triāžu, vienlaikus atvedot lielu skaitu cietušo pacientu, jo jaunajās telpās tiks nodrošinātas darba stacijas ar nepieciešamo aprīkojumu operatīvai analīžu un izmeklējumu veikšanai lielam skaitam pacientu, kuriem varēs sniegt neatliekamo palīdzību, lai jau ar skaidru diagnozi nogādātu tālākai ārstēšanai uz kādu no Austrumu slimnīcas stacionāriem.

Austrumu slimnīcas NMPUK Infekciju bloka būvdarbi tika uzsākti 2021. gada novembrī, bet pabeigti 2024. gada februārī.

NMPUK infekciju bloka būvdarbi īstenoti ar ERAF projekta Nr.9.3.2.0/21/1/001 “SIA “Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca” ēkas Hipokrāta ielā 4 infrastruktūras attīstība” ietvaros, un tā izmaksas ir EUR 10 303 943.20 (bez PVN).

Plašāks fotoalbums skatāms šeit


Par Austrumu slimnīcu 

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir lielākā un stratēģiski nozīmīgākā daudzprofilu slimnīca valstī. Slimnīcas sastāvā ietilpst pieci stacionāri – “Gaiļezers”, “Latvijas Onkoloģijas centrs”, “Biķernieki”, “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” un “Latvijas Infektoloģijas centrs” ar dažādu profilu centriem un klīnikām. Slimnīca sniedz augsti specializētu stacionāro un sekundāro ambulatoro veselības aprūpi, nodrošinot multidisciplināru terciārā līmeņa ārstēšanu un aprūpi atbilstoši mūsdienu tehnoloģiju un medicīnas zināšanu līmenim. Tajā ārstējas aptuveni 80% visu Latvijas onkoloģisko pacientu. Slimnīca nodrošina praktisko apmācību bāzi gan Latvijas izglītības iestāžu, gan ārvalstu studentiem un nodrošina tālākizglītību un zināšanu pārnesi veselības nozares speciālistiem mūsu valstī un aiz tās robežām. Slimnīca veic zinātniski pētniecisko darbu un attīsta inovatīvu metožu izmantošanu pacientu ārstēšanā. Slimnīca ir trešais lielākais darba devējs valstī, kur strādā ap 5000 darbinieku.