Vienotais pieraksts: +371 67000610

Austrumu slimnīcā organizē praktiskās apmācības ar starptautiski atzītu izmeklējumu metodiku, glābjot politraumu pacientu dzīvību

Austrumu slimnīcas Mācību centrs kopā ar pieredzējušiem Radioloģijas centra ekspertiem šomēnes organizēja t.s. FAST jeb Focused Assessment With Sonography in Trauma (Mērķtiecīga novērtēšana ar sonogrāfiju traumatoloģijā) ultrasonogrāfijas izmeklējumu metodes meistarklasi, lai dalītos savā vadošo speciālistu pieredzē ar dažādu specializāciju ārstiem – anesteziologiem, reanimatologiem, traumatologiem un ķirurgiem – no citām Latvijas vadošajām slimnīcām, kas ikdienā glābj smagi cietušo politraumu pacientu dzīvības, sniedzot neatliekamu un operatīvu medicīnisko palīdzību šo pacientu izmeklēšanā un operēšanā.

FAST jeb Focused Assessment With Sonography in Trauma ir smagas traumas guvušo pacientu mērķēta ultrasonogrāfija. Tas ir zelta standarts politraumu pacientu izmeklēšanā ar ultrasonogrāfijas izmeklējuma metodi. Tās izmantojumu nosaka gan EAST (), gan ATLS (Advanced Trauma Life Support) vadlīnijas.

Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā (NMPUK), kur visu diennakti nonāk pacienti, kas smagi cietuši ceļu satiksmes negadījumos, šī ultrasonogrāfijas izmeklējuma metode tiek pielietota, lai operatīvi izmeklētu cietušā iekšējo vēdera dobuma un krūškurvja orgānu bojājumus un, konstatējot asiņošanu, pieņemtu pamatotu lēmumu par turpmāko ārstēšanas taktiku, piemēram, nekavējoši veicot dzīvību glābjošu ķirurģisku operāciju.

Minētā izmeklējuma metode ir ļoti svarīga ne vien individuālos gadījumos, bet arī kritiskos brīžos, kad operatīvi jāveic pacientu triāža jeb prioritizēšana. Piemēram,  kad notiek kāds masveida traģisks negadījums ar lielu traumas guvušo pacientu skaitu un slimnīcu neatliekamās medicīniskās palīdzības uzņemšanas klīnikās nonāk stipri lielāks cietušo pacientu skaits, kuriem vienlaikus jāsniedz operatīva medicīniska palīdzība. FAST metode mūsdienās tiek pielietota visos politraumu pacientu uzņemšanas un ārstēšanas centros. Tajā skaitā arī Austrumu slimnīcas NMPUK, kur radiologiem, citu specializāciju ārstiem un klīnikas mediķu komandai ir vislielākā pieredze politraumu pacientu dzīvības glābšanā.

FAST meistarklasē Austrumu slimnīcā piedalījās dažādu specialitāšu ārsti – anesteziologi, reanimatologi, traumatologi, ķirurgi – no Ogres, Valmieras un Jēkabpils slimnīcām, kur pacientiem sniedz neatliekamo medicīnisko palīdzību dzīvībai kritiskos brīžos, kā arī Nacionālo Bruņoto spēku mediķi.

Austrumu slimnīcas Radioloģijas centra vadītāja Aina Kratovska uzsver: “Austrumu slimnīcas Radioloģijas centra speciālistiem ir uzkrāta milzīga pieredze FAST metodes pielietošanā. Esam gandarīti, ka varam dalīties zināšanās par metodes ieguvumiem, kā arī skaidrot tās ierobežojumus. Šī kursa mērķis bija veidot kopēju izpratni politraumu komandas dalībnieku vidū, lai attiecīgā situācijā starpdisciplinārā komunikācija būtu skaidra un mērķtiecīga. Kolēģi citviet Latvijā ir motivēti paplašināt savas zināšanas, lai turpmāk pacientam nodrošinātu precīzu ārstēšanas taktiku.”

Austrumu slimnīcas Mācību centra vadītāja Daina Baidekalne atzīst:  “Varu droši teikt, ka šīs apmācības veicināja ne vien jaunu zināšanu apgūšanu, papildināšanu un izmantošanu ikdienas praksē, bet arī politraumu pacientu aprūpes komandas saliedēšanu un koordinētu sadarbību.”

FAST metodes meistarklasi organizēja Austrumu slimnīcas Mācību centrs kopā ar  Radioloģijas centra pieredzējušajiem un jaunajiem kolēģiem: dr. Ainu Kratovsku, dr. Aelitu Žvīguri, dr. Aiju Jaudzemi, dr. Artūru Šilovu, dr. Jekaterinu Gagarinu, dr. Kitiju Nulli, dr. Armandu Kāpostiņu, dr. Robertu Nagli, dr. Viktoriju Cīruli,  dr. Ievu Ladigu, dr. Tomu Klinoviču, dr. Annu Petriņinu. Ķirurga profesionālo redzējumu politraumu pacientu ārstēšanas taktikā sniedza dr. Alvis Melderis.


Par Austrumu slimnīcu

 Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir lielākā un stratēģiski nozīmīgākā daudzprofilu slimnīca valstī. Slimnīcas sastāvā ietilpst pieci stacionāri – “Gaiļezers”, “Latvijas Onkoloģijas centrs”, “Biķernieki”, “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” un “Latvijas Infektoloģijas centrs” ar dažādu profilu centriem un klīnikām. Slimnīca sniedz augsti specializētu stacionāro un sekundāro ambulatoro veselības aprūpi, nodrošinot multidisciplināru terciārā līmeņa ārstēšanu un aprūpi atbilstoši mūsdienu tehnoloģiju un medicīnas zināšanu līmenim. Tajā ārstējas aptuveni 80% visu Latvijas onkoloģisko pacientu. Slimnīca nodrošina praktisko apmācību bāzi gan Latvijas izglītības iestāžu, gan ārvalstu studentiem un nodrošina tālākizglītību un zināšanu pārnesi veselības nozares speciālistiem mūsu valstī un aiz tās robežām. Slimnīca veic zinātniski pētniecisko darbu un attīsta inovatīvu metožu izmantošanu pacientu ārstēšanā. Slimnīca ir trešais lielākais darba devējs valstī, kur strādā ap 5000 darbinieku.