Vienotais pieraksts: +371 67000610

Austrumu slimnīcā ginekologi un urologi veiksmīgi izmanto starptautiski gūto pieredzi iegurņa pamatnes problēmu ārstēšanā sievietēm

Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (Austrumu slimnīca) multidisciplinārā ārstu komandā veiksmīgi noritējusi urīna nesaturēšanas un maksts noslīdējuma operācija, izmantojot caur maksti ievietojamo medicīnisko sietu, kas nostiprina iegurņa pamatni un turpmāk būtiski uzlabos dzīves kvalitāti pacientei. Viņa vairs nespēja sadzīvot ar komplicētām veselības problēmām, pārkāpjot 82 gadu slieksni. Austrumu slimnīcas vadošie ginekologi un urologi ir guvuši starptautisku pieredzi un praktiski apguvuši mūsdienīgas ķirurģiskās ārstēšanas metodes, kas ļauj palīdzēt pacientēm sarežģītu iegurņa pamatnes problēmu gadījumos.

 

Paciente vērsās ar sūdzībām par urinācijas un  maksts noslīdējuma problēmām, kas bija attīstījušās pēc dzemdes izņemšanas operācijas pirms 17 gadiem. Pacientes pašsajūta un dzīves kvalitāte ar gadiem pasliktinājās. Viņa sūdzējās par pilnīgu maksts izkrišanu un urīna nesaturēšanu, kas atstāja nelabvēlīgu iespaidu uz ikdienas un sociālo dzīvi.

Lai risinātu pacientes komplicētās veselības problēmas, bija nepieciešamas gan Ginekoloģijas klīnikas, gan Uroloģijas un onkoloģiskās uroloģijas klīnikas ārstu konsultācijas, lai vienotos par taktiku pacientes veselības problēmu novēršanai.

Prof. Vilnis Lietuvietis, Uroloģijas un onkoloģiskās uroloģijas klīnikas vadītājs: “Problēmas, kas saistītas ar iegurņa orgānu darbības traucējumiem, atstāj ļoti lielu iespaidu uz urīnceļu (urīnpūšļa un urīna izvadkanāla) funkcionēt spēju. Tai pat laikā, simptomi, kā urīna nesaturēšana var būt saistīti ar nopietnām slimībām, piemēram, urīnpūšļa vēža diagnozi vai muguras smadzeņu slimībām (multiplā skleroze). Tāpēc šādām pacientēm vispirms nepieciešama nopietna uroloģiska izmeklēšana, pēc kuras  multidisciplināra komanda lemj par tālāko ārstēšanas taktiku un stratēģiju.”

Jana Žodžika, Ginekoloģijas klīnikas vadītāja: “Iegurņa pamatnes patoloģijas ir komplicēta problēma, kas, ņemot vērā sievietes vidējā vecuma palielināšanos, ik gadu kļūst aizvien aktuālāka visā pasaulē. Šāda veida patoloģijas var izārstēt augsta līmeņa universitātes slimnīcā – multidisciplinārā ginekologu, urologu un proktologu komandā, nodrošinot sievietēm visefektīvāko palīdzību un ārstēšanas iespējas.”

Nellija Lietuviete, Ginekoloģijas klīnikas ginekoloģe eksperte: “Vēlos iedrošināt un aicināt sievietes nekautrēties un nesamierināties, bet gan vērsties pie sava ginekologa, lai šādu komplicētu veselības problēmu gadījumā saņemtu nosūtījumu ambulatorai konsultācijai Austrumu slimnīcā, kur multidisciplināra mediķu komanda spēs rast vispiemērotāko risinājumu iegurņa pamatnes patoloģiju ārstēšanai. Mūsu slimnīcas vadošie Ginekoloģijas klīnikas ginekologi ir guvuši starptautisku pieredzi un praktiski apguvuši mūsdienīgu ķirurģiskās ārstēšanas metodi ar ginekoloģisko sietu implantiem, kas ļauj palīdzēt sarežģītu iegurņa pamatnes problēmu gadījumos.”

Kristians Šušpanovs, Ginekologijas klīnikas ginekologs: “Mana pieredze liecina, ka pat sievietes vecuma grupā 50+ nevēlas atklāt šāda veida ginekoloģiskās problēmas, mēģinot ar tām sadzīvot un, gadiem ritot, ir spiestas norobežoties no sabiedriskās dzīves aktivitātēm. Bēdīgi, ka joprojām sievietes veselības problēmas tiek stigmatizētas. Man nav izskaidrojuma, kāpēc joprojām sievietes mēģina sadzīvot ar iegurņa patoloģijām. Tās negatīvi ietekmē viņu dzīvi, tajā skaitā seksuālo dzīvi, kā arī rada nopietnas un dažkārt neatgriezeniskas veselības problēmas. Esmu gandarīts par katru izdošanos, kad multidisciplinārā komandā spējam izārstēt un novērst nopietnas iegurņa pamatnes patoloģijas.”

 

Dzemdes vai maksts noslīdējumu jeb prolapsu (bruku) visbiežāk veicina tādi faktori kā, piemēram:

  • dzemdību laikā gūtas traumas,
  • radikālas ginekoloģiskas operācijas,
  • aptaukošanās,
  • estrogēnu nepietiekamība,
  • fiziski smags darbs,
  • hroniskas plaušu slimības, kas izraisa pastāvīgu klepu,
  • aizcietējumi,
  • iedzimtība un citi faktori.

 

Katrā valstī apkopotie statistikas dati par iegurņa patoloģiju sastopamības biežumu atšķiras, taču lielākajā daļā gadījumu sievietei līdz 80 gadu vecumam ir vismaz 12% risks tikt operētai. Visā pasaulē iegurņa patoloģiju ārstēšana ir ļoti problemātisks jautājums, jo nav viena standarta, kas sniegtu 100% efektu vai visu veselības problēmu atrisinājumu. Ārvalstu kolēģu pieredze liecina, ka bieži ķirurģisko ārstēšanu nākas veikt atkārtoti.

 

Kā informēts jau iepriekš, Rīgas Austrumu slimnīcas Ginekoloģijas klīnikas ginekologiem izveidojusies sadarbība ar Vācijas specializētās ginekoloģijas klīnikas vadošo ekspertu – ārstu Tobias Tan Tjhen, kurš dalījās zināšanās un starptautiskā pieredzē, kā arī sniedza praktiskās meistarklases iegurņa pamatnes problēmu mūsdienīgā ķirurģiskā ārstēšanā, operējot arī mūsu slimnīcas pacientes multidisciplinārā ārstu komandā. “Šajās meistarklasēs guvām pieredzi, kā varam palīdzēt sievietēm, kas novēloti un bieži vien akūtā stāvoklī nokļūst pie speciālistiem. Kad fizioterapija un vingrojumi vairs nav efektīvi, ir nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Guvām pieredzi ļoti komplicētu gadījumu ārstēšanā,” – ir gandarīts K.Šušpanovs.

 

Ginekoloģisko operāciju veica multididciplināra ārstu komanda:

Natālija Ždanova (anestezioloģe),

asoc. profesors Vilnis Lietuvietis (urologs, klīnikas vadītājs),

Nellija Lietuviete (ginekoloģe-eksperte),

Kristians Šušpanovs (ginekologs),

Ivars Kukulis (urologs),

Ieva Pitkēviča (rezidente ginekoloģijā),

Germans Roslovs (rezidents ginekoloģijā),

Irina Dzene (anestēzijas māsa),

Vineta Dziemidova (operāciju māsa).

 

 

 

Par Rīgas Austrumu slimnīcu  

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir lielākā un stratēģiski nozīmīgākā daudzprofilu slimnīca valstī. Slimnīcas sastāvā ietilpst pieci stacionāri – “Gaiļezers”, “Latvijas Onkoloģijas centrs”, “Biķernieki”, “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” un “Latvijas Infektoloģijas centrs” ar dažādu profilu centriem un klīnikām. Slimnīca sniedz augsti specializētu stacionāro un sekundāro ambulatoro veselības aprūpi, nodrošinot multidisciplināru terciārā līmeņa ārstēšanu un aprūpi atbilstoši mūsdienu tehnoloģiju un medicīnas zināšanu līmenim. Slimnīca nodrošina praktisko apmācību bāzi gan Latvijas izglītības iestāžu, gan ārvalstu studentiem un nodrošina tālākizglītību un zināšanu pārnesi veselības nozares speciālistiem mūsu valstī un aiz tās robežām. Slimnīca veic zinātniski pētniecisko darbu un attīsta inovatīvu metožu izmantošanu pacientu ārstēšanā. Slimnīca ir trešais lielākais darba devējs valstī, kur strādā nedaudz vairāk par 5000 darbinieku.