Vienotais pieraksts: +371 67000610

No 19. līdz 21. martam Austrumu slimnīcā būs iespēja bez maksas saņemt plaušu speciālista konsultāciju un izmeklēties uz tuberkulozi

24. martā tiek atzīmēta Pasaules tuberkulozes diena, tādēļ šajā nedēļā no 2024. gada 19. līdz 22. martam Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) ārsti aicina ikvienu bez maksas saņemt plaušu speciālista konsultāciju un izmeklēties uz tuberkulozi. To noteiktās stundās varēs izdarīt Austrumu slimnīcas stacionāra “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” Rīgas Ambulatorajā nodaļā Lielvārdes ielā 68, 7. korpusā.

Arī Latvijā tuberkuloze kā sabiedrības veselības problēma savu aktualitāti nav zaudējusi – globālā situācija, notikumi pasaulē un sociālekonomiskie apstākļi joprojām liek konstatēt tuberkulozes epidemioloģisko apdraudējumu.

Vija Riekstiņa, Austrumu slimnīcas stacionāra “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” Rīgas Ambulatorās daļas vadītāja, Latvijas Tuberkulozes apkarošanas biedrības valdes locekle, skaidro: “Aicinu kritiski vērtēt dažādus apgalvojumus vai mītus par tuberkulozi, kas iemidzina mūsu modrību. Joprojām ar tuberkulozi var saslimt ikviens cilvēks, kurš dzīvo aktīvu sabiedrisko dzīvi – apmeklē dažādus pasākumus, brauc sabiedriskajā transportā vai līdz spēku izsīkumam vada un organizē kādu sarežģītu projektu.”

Ja, piemēram, vairāk nekā trīs nedēļas nepāriet klepus vai ir izteikts nogurums un vājums, trīs dienas – 19., 21. un 22. martā no plkst. 12.00 līdz 15.00 ir iespēja saņemt plaušu speciālista bezmaksas konsultācijas un izmeklējumus uz tuberkulozi Austrumu slimnīcas stacionāra “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” Rīgas Ambulatorajā nodaļā Lielvārdes ielā 68, 7. korpusā. Lai ārstu konsultācijas un izmeklējumi tiktu plānoti un notiktu raiti, lūdzam pieteikties, iepriekš piezvanot pa tālruni 23227970. Lūdzam arī neaizmirst un paņemt līdzi personu apliecinošu dokumentu – Latvijas Republikas pilsoņa pasi vai ID karti.

Līga Kukša, Austrumu slimnīcas stacionāra “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” Tuberkulozes un plaušu slimību nodaļas vadītāja, Pasaules veselības organizācijas Sadarbības centra vadītāja, uzsver: “Kopš 2018. gada Latvijā diemžēl netiek nodrošināta pilnvērtīga tuberkulozes epidemioloģiskā uzraudzība, kas sniegtu iespēju analizēt saslimstības tendences un plānot atbilstošus profilaktiskos pasākumus efektīvākai tuberkulozes kontrolei sabiedrībā. Arī speciālistu trūkums reģionos rada bažas par pēctecību un pilnvērtīgu tuberkulozes pacientu aprūpi. Tāpat arī informācijas un izpratnes trūkums sabiedrībā par tuberkulozes slimību, tās diagnostikas un ārstēšanas iespējām būtiski ietekmē agrīnu slimības atklāšanu un izplatības kontroli.”

Savukārt Andra Cīrule, stacionāra “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” galvenā ārste, norāda: “Diemžēl Latvijā ir vērojama satraucoša tendence –  pacienti nonāk mediķu redzeslokā jau ar smagām un ielaistām slimības formām. Tāpat joprojām aktuāla problēma ir psihosociālais atbalsts tuberkulozes skartajiem cilvēkiem ārstēšanās laikā, kas veicinātu pacientu līdzestību ārstēšanai un arī sekmīgus ārstēšanas rezultātus.”

Tuberkuloze joprojām ir viena no nāvējošākajām infekcijas slimībām. Katru dienu pasaulē vidēji 4400 cilvēku zaudē dzīvību tuberkulozes dēļ un apmēram 30 000 cilvēku saslimst ar šo novēršamo un ārstējamo slimību. Covid-19 pandēmija, karš un konflikti pasaulē, kā arī sociāli ekonomiskā nevienlīdzība ir būtiski faktori, kas ir ietekmējuši gadu gaitā sasniegto progresu cīņā par tuberkulozes izskaušanu un radījuši vēl lielāku slogu slimības skartajiem cilvēkiem, īpaši neaizsargātākajās sabiedrības grupās.


Par Austrumu slimnīcu 

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir lielākā un stratēģiski nozīmīgākā daudzprofilu slimnīca valstī. Slimnīcas sastāvā ietilpst pieci stacionāri – “Gaiļezers”, “Latvijas Onkoloģijas centrs”, “Biķernieki”, “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” un “Latvijas Infektoloģijas centrs” ar dažādu profilu centriem un klīnikām. Slimnīca sniedz augsti specializētu stacionāro un sekundāro ambulatoro veselības aprūpi, nodrošinot multidisciplināru terciārā līmeņa ārstēšanu un aprūpi atbilstoši mūsdienu tehnoloģiju un medicīnas zināšanu līmenim. Tajā ārstējas aptuveni 80% visu Latvijas onkoloģisko pacientu. Slimnīca nodrošina praktisko apmācību bāzi gan Latvijas izglītības iestāžu, gan ārvalstu studentiem un nodrošina tālākizglītību un zināšanu pārnesi veselības nozares speciālistiem mūsu valstī un aiz tās robežām. Slimnīca veic zinātniski pētniecisko darbu un attīsta inovatīvu metožu izmantošanu pacientu ārstēšanā. Slimnīca ir trešais lielākais darba devējs valstī, kur strādā ap 5000 darbinieku.