Vienotais pieraksts: +371 67000610

ASV izcilais acu ārsts Makss Alans Henrijs par Austrumu slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikas darbu: “Jūs esat pasaules līmenī”

Šonedēļ Rīgas Austrumu klīniskās slimnīcas (Austrumu slimnīca) stacionāra “Biķernieki” Oftalmoloģijas klīnikā viesojās Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) plaši pazīstamais oftalmologs Makss Alans Henrijs (Max Alan Henry), kurš Latvijas neatkarības atjaunošanas pirmsākumos sniedza būtisku un nenovērtējamu atbalstu, daloties pieredzē, zināšanās un apmācot mūsu slimnīcas oftalmologus strādāt ar tolaik progresīvākajām acu operāciju metodēm. Novērtējot Austrumu slimnīcas Oftalmoloģijas klīniku, M.A.Henrijs uzsvēra tās izaugsmi un atzina, ka klīnika darbojas atbilstoši pasaules līmenim.

ASV plaši zināmais oftalmologs M.A.Henrijs apciemoja Austrumu slimnīcas Oftalmoloģijas klīniku, kur piedalījās klīnikas vēsturei un izaugsmei veltītā seminārā. Pateicoties M.A.Henrija centieniem, Austrumu slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikā pirms 25 gadiem tika ieviesta jauna kataraktas operācijas metode, kas joprojām tiek veiksmīgi izmantota pacientu ārstēšanā. M.A.Henrijs ziedojis Austrumu slimnīcai pirmo fakoemulsifikācijas iekārtu, lai šo operāciju metodi varētu uzsākt un ieviest.

Klīnikas vadītāja profesore Kristīne Baumane seminārā informēja par pacientu ārstēšanas un izmeklēšanas mūsdienu metodēm, un M.A.Henrijs, novērtējot Austrumu slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikas izaugsmi un darbu, uzsvēra: “Jūs esat sasnieguši pasaules līmeni. Esmu priecīgs un gandarīts būt par liecinieku jūsu attīstībai no pirmsākumiem līdz šim brīdim, ko raksturo vismodernākās metodes un aprīkojums, kā arī jūsu neatlaidība un centība.”

Pirms 28 gadiem, uzreiz pēc Latvijas neatkarības atgūšanas, sākās sadarbības projekts starp tagadējo Austrumu slimnīcas stacionāru “Gaiļezers” un ASV Indianas štata ASV Kolumbijas reģionālo slimnīcu. Sadarbības projekta ietvaros vadošie Amerikas speciālisti tādās specialitātēs kā oftalmoloģija, uroloģija un ginekoloģija  apmeklēja Latviju, lai Austrumu slimnīcas ārstiem palīdzētu uzsākt tolaik jaunas un progresīvas ārstēšanas metodes, kuru Latvijā vēl nebija. M.A.Henrijs vairākkārt viesojās Rīgā, lai palīdzētu Austrumu slimnīcas oftalmologiem uzsākt kataraktas operācijas ar tolaik jauno fakoemulsifikācijas metodi un operāciju laikā acīs implantēt  intraokulārās lēcas. ASV acu ārsts arī organizēja mūsu slimnīcas  oftalmologu regulāras pieredzes apmaiņas vizītes un jauno operāciju metožu un prasmju pilnveidošanas mācības vadošajās ASV klīnikās. Tolaik četras Austrumu slimnīcas oftalmoloģes – Skaidrīte Purviņa, Ieva Trēziņa, Valda Ligute un Lāsma Volksone izmantoja ASV ārsta piedāvāto iespēju apgūt jaunas zināšanas un prasmes ASV.

“Tolaik bija ārkārtīgi liela vēlme un griba mācīties, apgūt jaunas operāciju metodes un prasmes. Tas bija laiks, kad likās, jāpaiet gaismas gadiem, lai pietuvotos ASV vadošo klīniku tehnoloģiskajam nodrošinājumam. Par to nevarējām pat sapņot! Bet aizrautīgais ārsts Makss Alans Henrijs bija apņēmības pilns palīdzēt, integrējot mūs pasaules vadošo oftalmologu profesionālajā saimē. Mēs sadarbībā bijām uz viena viļņa, un mums izdevās daudz iemācīties un apgūt, lai ārstētu acu slimības. Joprojām esam pateicīgas par šo sadarbību. Makss Alans Henrijs darīja visu, lai atbalstītu mūs ceļā uz profesionālo zināšanu apgūšanu un prasmju pilnveidi,” atzīst  acu ārstes I.Trēziņa un L.Volksone.

M.A.Henrijs ir izcils oftalmologs no Kolumbijas, Indiānas štatā, ASV, ar vairāk nekā 40 gadu pieredzi acu slimību ārstēšanā. 1980. gadā ārsts ieguva medicīnas grādu oftalmoloģijā Indianas Medicīnas universitātē (Indiana University School Of Medicine). Saviem pacientiem ārsts nodrošina augsta līmeņa oftalmoloģisko palīdzību, kas ietver dažādu ar acu veselību saistīto veselības problēmu ārstēšanu glaukomas, kataraktas, diabētiskās retinopātijs, makulas deģenerācijas un acs audzēju gadījumos. Ārsts veic arī dažādas ķirurģiskas operācijas. M.A.Henrijs ir slavens ar savu ieguldījumu oftalmoloģijas attīstībā un izaugsmē.

     

Par Austrumu slimnīcu 

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir lielākā un stratēģiski nozīmīgākā daudzprofilu slimnīca valstī. Slimnīcas sastāvā ietilpst pieci stacionāri – “Gaiļezers”, “Latvijas Onkoloģijas centrs”, “Biķernieki”, “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” un “Latvijas Infektoloģijas centrs” ar dažādu profilu centriem un klīnikām. Slimnīca sniedz augsti specializētu stacionāro un sekundāro ambulatoro veselības aprūpi, nodrošinot multidisciplināru terciārā līmeņa ārstēšanu un aprūpi atbilstoši mūsdienu tehnoloģiju un medicīnas zināšanu līmenim. Tajā ārstējas aptuveni 80% visu Latvijas onkoloģisko pacientu. Slimnīca nodrošina praktisko apmācību bāzi gan Latvijas izglītības iestāžu, gan ārvalstu studentiem un nodrošina tālākizglītību un zināšanu pārnesi veselības nozares speciālistiem mūsu valstī un aiz tās robežām. Slimnīca veic zinātniski pētniecisko darbu un attīsta inovatīvu metožu izmantošanu pacientu ārstēšanā. Slimnīca ir trešais lielākais darba devējs valstī, kur strādā nedaudz vairāk par 5000 darbinieku.