Vienotais pieraksts: +371 67000610

Austrumu slimnīcā izmeklējumiem un ārstēšanai ierodas jau 200. karavīrs no Ukrainas

2023. gada 21. decembrī Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (Austrumu slimnīca) jau devīto reizi tika uzņemti Krievijas uzsāktajā karā smagi cietušie Ukrainas karavīri.

Kopš sadarbības sākuma 2022. gada augustā šogad decembrī tiek uzņemts jau 200. smagi cietušais pacients no Ukrainas. Autobusu ar Ukrainas karavīriem sagaidīja veselības ministrs Hosams Abu Meri, Austrumu slimnīcas valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs un Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs, kā arī Ukrainas vēstnieks Latvijā Anatolijs Kucevols.

Jau devīto reizi ar labdarības projekta M-Help.com organizēto palīdzības autobusu  šodien, 21. decembrī, uz Austrumu slimnīcu atgādāti Krievijas karā pret Ukrainu smagi cietušie ukraiņu karavīri. Austrumu slimnīcā šoreiz tiek uzņemts jau 200. karavīrs no Ukrainas kopš sadarbības projekta sākuma 2022. gada augustā. Daļa  cietušo pēc izmeklējumu veikšanas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā turpinās ārstēšanos Austrumu slimnīcā, daļa – atkarībā no traumu specifikas – dosies uz citām Latvijas ārstniecības iestādēm.

“Austrumu slimnīcā ukraiņu ievainoto uzņemšana nu jau darbojas kā ilgtermiņa programma, jo mūsu ārsti un aprūpes personāls ārstniecību un palīdzību karā smagi cietušajiem nodrošina vairāk nekā gadu, un mēs esam apņēmības pilni šo palīdzību turpināt. Es saku paldies mediķiem, kas papildus savai ikdienas darba slodzei atrod spēku un laiku palīdzēt arī karā ievainotajiem, – pateicoties mūsu speciālistiem, kā slimnīca varam atbalstīt cīņu pret ļaunumu,” uzsver Austrumu slimnīcas valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs.

Programmas izpilde atkarīga no Austrumu slimnīcas konkrētajām iespējām uzņemt karā cietušos un ievainotos, noslodzes, aizņemtības un citiem faktoriem, jo runa ir par smagi cietušiem cilvēkiem, kam ir kara traumas un nepieciešama secīga multidisciplināra ārstēšana un rehabilitācija.

     

Tālo ceļu līdz Latvijas lielākajai slimnīcai šoreiz mērojuši 13 karā cietušie. Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā pacientus sagaida multidisciplināra mediķu komanda – dažādu specialitāšu ārsti un aprūpes personāls. Visiem pacientiem tiek veikts vispusīgs veselības stāvokļa skrīnings – dažādi radioloģiskie un laboratoriskie izmeklējumi, pārbaudot arī hospitālo infekciju iespējamo klātbūtni, jo kara apstākļos tās strauji uzliesmo un izplatās.

Lai novērstu kropļojošo kara ievainojumu sekas, Austrumu slimnīcas specializētajās klīnikās ārstēsies 5 ļoti smagus kara ievainojumus guvuši kareivji. Viņiem tiks veiktas vairākas sarežģītas un secīgas ķirurģiskas, mikroķirurģiskas operācijas. Ievainotie ārstēsies Traumatoloģijas un ortopēdijas klīnikā, Oftalmoloģijas klīnikā, kā arī Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikā. Visu ārstēšanās laiku ar pacientiem strādās Austrumu slimnīcas Rehabilitācijas klīnikas fizioterapeiti, ergoterapeiti, rehabilitologi un funkcionālie speciālisti, lai sekmētu ātrāku atlabšanu pēc smagām operācijām. Plānots, ka viens pacients saņems mērķētu psihologu palīdzību, bet astoņi  pacienti tiks pārvesti tālākai ilgstošai rehabilitācijai uz Nacionālo rehabilitācijas centru “Vaivari”.

Ukrainas karā cietušo pacientu atvešana uz Austrumu slimnīcu tiek īstenota, pateicoties privātai iniciatīvai – labdarības projekta M-Help.com dibinātāju Arvja Reketa un Mārtiņa Medinieka rīcībai. Savukārt Georgija Logvinska labdarības fonds, kas darbojas Ukrainā, ir aprīkojis un pārbūvējis autobusu, ar kuru tiek nodrošināta šo pacientu transportēšana.


Par Austrumu slimnīcu 

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir lielākā un stratēģiski nozīmīgākā daudzprofilu slimnīca valstī. Slimnīcas sastāvā ietilpst pieci stacionāri – “Gaiļezers”, “Latvijas Onkoloģijas centrs”, “Biķernieki”, “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” un “Latvijas Infektoloģijas centrs” ar dažādu profilu centriem un klīnikām. Slimnīca sniedz augsti specializētu stacionāro un sekundāro ambulatoro veselības aprūpi, nodrošinot multidiciplināru terciārā līmeņa ārstēšanu un aprūpi atbilstoši mūsdienu tehnoloģiju un medicīnas zināšanu līmenim. Tajā ārstējas aptuveni 80% visu Latvijas onkoloģisko pacientu. Slimnīca nodrošina praktisko apmācību bāzi gan Latvijas izglītības iestāžu, gan ārvalstu studentiem un nodrošina tālākizglītību un zināšanu pārnesi veselības nozares speciālistiem mūsu valstī un aiz tās robežām. Slimnīca veic zinātniski pētniecisko darbu un attīsta inovatīvu metožu izmantošanu pacientu ārstēšanā. Slimnīca ir trešais lielākais darba devējs valstī, kur strādā ap 5000 darbinieku.