Vienotais pieraksts: +371 67000610

Rīgas Austrumu slimnīcā uzsāk mazinvazīvas un efektīvas metodes pielietošanu dažādu plaušu slimību diagnostikā un ārstēšanā

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā šī gada jūnijā ir uzsākta Elektromagnētiskās navigācijas bronhoskopijas (ENB) pielietošana  plaušu vēža un citu plaušu slimību diagnostikā. Tā ir mazinvazīva metode, kas nodrošina perifēru plaušu veidojumu diagnostiku, kas nav sasniedzami ar parastas  bronhoskopijas palīdzību. Šī metode var tikt pielietota arī, lai iezīmētu nelielus veidojumus pirms operācijas, ko pēc tam varēs redzēt videotorakoskopiskas operācijas laikā. Šomēnes stacionārā “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” ENB ir veiksmīgi pielietota jau 6 pacientiem.

Māris Apšvalks, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas galvenais speciālists torakālajā ķirurģijā:“Šobrīd vērojam pacientu skaita pieplūdumu, kuri pēc Covid-19 izslimošanas ir veikuši dažādus plaušu izmeklējumus un kuriem ir konstatētas dažāda veida izmaiņas plaušās. Tieši šajā postkovid periodā – jauniegādātās plaušu navigācijas iekārtas galvenā un būtiskākā priekšrocība – pacients vairs nebūs jāoperē tikai diagnostikas nolūkos. Tas būtiski samazinās potenciālos komplikāciju vai veselības sarežģījumu riskus.  Salīdzinoši īsākā laika periodā mākslīgā intelekta navigācija parāda ceļu līdz “aizdomīgajām” izmaiņām. Torakālā ķirurga uzdevums ir paņemt audus un nosūtīt histoloģiskai izmeklēšanai. Piebildīšu, ka būtiski tiek samazināts laika posms,  ko mediķi velta izmeklējuma un/vai manipulāciju veikšanai, tādēļ, kāpinot jaudu, plānojam palīdzēt – ārstēt pēckovid veselības problēmas lielākam skaitam pacientu.”

“Ar Elektromagnētisko bronhonavigācijas sistēmu  ir iespējams precīzi piekļūt un  bioptēt pat tādus veidojumus plaušās, kas ir mazāki par 2 centimetriem un atrodas jebkurā plaušas daļā. Šī sistēma apvieno bronhoskopiju un datortomogrāfiju, rada virtuālu karti, kas palīdz nokļūt vajadzīgajā vietā. Ar šīs metodes palīdzību būs iespējams izvairīties no nevajadzīgām diagnostiskām operācijām, lai diagnosticētu plaušu vēzi. Multidisciplinārajai mediķu komandai tagad arī Rīgas Austrumu slimnīcā  ir iespēja  plaušu vēža pacientiem nodrošināt pasaulē atzītas un plaši pielietotas metodes efektīvākai diagnostikai un  saudzīgākai ārstēšanai,  kopējās dzīves kvalitātes uzlabošanai,” skaidro Rīgas Austrumu slimnīcas torakālās ķirurģijas galvenais speciālists un Torakālās ķirurģijas un invazīvās pneimonoloģijas klīnikas 1. Torakālās ķirurģijas nodaļas torakālais ķirurgs Māris Apšvalks.

Ints Siliņš, Torakālās ķirurģijas un invazīvās pneimonoloģijas klīnikas vadītājs: “ENB ir iespējams pielietot ne vien onko-hematoloģisku, bet arī iekaisīgu slimību, piemēram, tuberkulozes, mikozes u.c. slimību, diagnostikā un ārstēšanā. Tāpat tā tiek izmantota neoperējamu, augsta riska pacientu gadījumos, kad nepieciešama patoloģiskā procesa histoloģiska verifikācija, lai varētu piemērot visatbilstošāko ārstēšanas metodi, kas tiek vērtēta multidisciplināros konsilijos.”

Juris Pēteris Lejnieks, Torakālās ķirurģijas un invazīvās pneimonoloģijas klīnikas Endoskopiju nodaļas vadītājs: “ENB iekārta ir aprīkota ar vairākām zondēm, tādējādi ar ierīci ir iespējams nokļūt praktiski jebkurā plaušu zonā un paņemt biopsiju no patoloģiskā veidojuma. Elektromagnētiskās navigācijas bronhoskopijas laikā bojātais plaušas segments var  tikt iezīmēts ar speciālu krāsvielu, pēc tam pacientam var  veikt  bojāto audu precīzu  rezekciju  jeb izņemšanu. Operācijas mērķis ir atrast šos veidojumus un izņemt, pēc iespējas saglabājot veselos plaušaudus.”

Minētā diagnostikas un ārstēšanas metode tiek pielietota Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” Torakālās ķirurģijas un invazīvās pneimonoloģijas klīnikā:

  • Ints Siliņš, Torakālās ķirurģijas un invazīvās pneimonoloģijas klīnikas un Torakālās ķirurģijas nodaļas vadītājs;
  • Māris Apšvalks, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas galvenais speciālists torakālajā ķirurģijā, Torakālās ķirurģijas un invazīvās pneimonoloģijas klīnikas torakālais ķirurgs;
  • Rihards Mikilps-Mikgelbs, Torakālās ķirurģijas un invazīvās pneimonoloģijas klīnikas torakālais ķirurgs;
  • Juris Pēteris Lejnieks, Torakālās ķirurģijas un invazīvās pneimonoloģijas klīnikas Endoskopiju nodaļas vadītājs;
  • Ilze Ruice, Torakālās ķirurģijas un invazīvās pneimonoloģijas klīnikas Endoskopiju nodaļas torakālā ķirurģe;
  • Aivars Enkuzēns, Torakālās ķirurģijas un invazīvās pneimonoloģijas klīnikas Endoskopiju nodaļas pneimonologs;
  • Anita Vrubļevska, bronholoģijas dienesta virsmāsa;
  • Veronika Vasiļonoka, bronholoģijas dienesta māsa;
  • Natālija Šarova, bronholoģijas dienesta māsa.

Tāpat minētās metodes īstenošana un pielietošana nav iedomājama bez Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Anestezioloģijas klīnikas stacionāra TPSC Anestezioloģijas un intensīvās terapijas nodaļas vadītājas, virsārstes torakālajā ķirurģijā – Ingrīdas Sabas.

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir lielākā ārstniecības iestāde valstī. Pagājušajā gadā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāros ārstējās 54 490 pacienti, bet dienas stacionāros – vairāk nekā 25 058 pacienti. Būtisks fakts: Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā ārstējas aptuveni 75% no visiem onkoloģiskajiem pacientiem Latvijā. No kopējā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas pacientu skaita – onkoloģisko pacientu īpatsvars ir tuvu 30%.