Vienotais pieraksts: +371 67000610

Rīgas Austrumu slimnīcā uzsāk jaunākās paaudzes mazinvazīvas audzēju terapijas metodes plašāku pielietojumu

Oktobra sākumā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Diagnostiskās radioloģijas centrā diviem pacientiem veica aknu ļaundabīgu veidojumu perkutānu mikroviļņu ablāciju jeb pielietojot minimāli invazīvu un pacientam saudzīgu metodi, tika veikta mērķēta audzēja audu iznīcināšana caur nelielu dūriena vietu ādā.

Eiropā, ASV un Āzijas valstīs šī metode jau tiek plaši pielietota, taču Latvijā līdz šim tā tika izmantota tikai vairogdziedzeru mezglu ārstēšanai. Šobrīd tiek uzsākta arī plašāka parenhimatozo vēdera dobuma orgānu, plaušu un kaulu audzēju ārstēšana. Mazinvazīvās metodes pieeja nodrošina īsu pēcoperācijas periodu un būtiski samazinātu stacionēšanas ilgumu.

“Atšķirībā no vecākas paaudzes termālās ablācijas metodēm, šī pieeja ļauj veikt komplicētākas lokalizācijas audzēju, tajā skaitā tuvu lielāka diametra asinsvadiem, mazinvazīvu ārstēšanu pacientiem, kuriem vaļēja ķirurģiska ārstēšana nav iespējama blakus saslimšanu vai citu slimības gaitas apstākļu dēļ. Sadarbojoties ķirurgiem, ķīmijterapeitiem un invazīvajiem radiologiem, pacientiem tiek piedāvāts Eiropas vadlīnijām atbilstošs ārstēšanas algoritms ar plašāku terapijas metožu spektru, tādējādi nodrošinot vispusīgas un kvalitatīvas ārstēšanas iespējas. Visas pacienta ārstēšanā iesaistītās metodes – vaļēja ķirurģija, ķīmijterapija, staru terapija un onkoinvazīvā radioloģija – savstarpēji mijiedarbojoties, sniedz labāku ilgtermiņa rezultātu un pagarina dzīvildzi,” skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Diagnostikās radioloģijas centra Invazīvās radioloģijas nodaļas invazīvā radioloģe Aina Kratovska.

Oktobra sākumā operācija tika veikta diviem onkoloģiskajiem pacientiem ar aknu audzēju. Vienam no pacientiem jau iepriekš ir veikta apjomīga operācija, bet otram ir būtiskas blakus saslimšanas, tādēļ vaļēja operācija abiem pacientiem būtu ar paaugstinātu risku. Minimāli invazīvā veidā veiktās termālās ablācijas operācijas ļauj pacientiem daudz ātrāk atgriezties ierastajās ikdienas gaitās. Spriežot pēc ārvalstu klīniku pieredzes, pacients pēc ablācijas manipulācijas veikšanas no stacionāra tiek izrakstīts divu dienu laikā, līdz ar to būtiski samazinās hospitalizācijas periods un kopējās ārstēšanas izmaksas.

“Nenoliedzami, ka sākotnēji jebkura no šādām jaunām, inovatīvām operācijām gan tehniskajā, gan materiālu ziņā ir arī finansiāls jautājums. Vēlamies pateikties mūsu slimnīcas valdei par inovāciju atbalstu un iespēju veikt arī tādas medicīniskās manipulācijas, kurām pagaidām nav noteikts valsts apmaksas tarifs” pauž Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Diagnostiskās radioloģijas centra invazīvais radiologs Nauris Zdanovskis.

“Protams, mēs virzāmies arī uz to, lai nākotnē veidotu jaunus tarifus šāda veida operācijām, jo paredzam, ka to noteikti kļūs vairāk un mērķis būtu panākt, lai tās tiktu segtas no valsts puses,” piebilst invazīvā radioloģe Aina Kratovska.

Gan operāciju plānošanā, gan arī pēcoperācijas aprūpē neatsveramu atbalstu sniedza Rīgas Austrumu slimnīcas stacionāra “Latvijas Onkoloģijas centrs” mediķi: Ķīmijterapijas nodaļas vadītāja Signe Plāte, Abdominālās un mīksto audu ķirurģijas nodaļas ķirurgi – Roberts Škapars un dr. med. Armands Sīviņš.

Operāciju vadīja profesors dr. med Mantas Trakymas, Viļņas Nacionālā Vēža institūts.

Operāciju veica:
• Aina Kratovska, Diagnostiskās radioloģijas centra Invazīvās radioloģijas nodaļas invazīvā radioloģe (eksperte).
• Nauris Zdanovskis, Diagnostiskās radioloģijas centra invazīvais radiologs.

Operācijā piedalījās:
• Jekaterina Kudrjavceva, stacionāra “Gaiļezers” Anestezioloģijas klīnikas anestezioloģe-reanimatoloģe.
• Jeļena Strupule, stacionāra “Gaiļezers” Anestezioloģijas klīnikas anestēzijas, intensīvās un neatliekamās aprūpes māsa.
• Sanita Ponomarjova, Diagnostiskās radioloģijas centra vadības nodaļas virsārste invazīvās radioloģijas jautājumos/invazīvās radioloģijas nodaļas vadītāja.