Vienotais pieraksts: +371 67000610

Profesors Jānis Zaļkalns par novecošanās procesu un sevis pieņemšanu

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Gerontoloģijas klīnikas vadītājs prof. Jānis Zaļkalns stāsta par novecošanās procesu, sevis pieņemšanu, dzīves baudīšanu, jaunu vērtību un izaicinājumu pieņemšanu.

“Kādreiz mani izbrīna tas, ka cilvēks ar gadiem kļūstot viedāks, saprātīgāks, nepadomā, kad manā dzīvē kāds man “uz paplātes” ir kaut ko atnesis. Viss ir manu smadzeņu, manu roku veidots un kāpēc tagad iedomāties, ka es neko nedarīšu, neesmu neko pelnījis un vienkārši gaidīšu. Nu, tas tad ir beigu sākums. Novecošanās nav degradācija un beigas. Tā ir indivīda attīstības trešais posms,” uzsver prof. J. Zaļkalns.

Vēl dažas no profesora atziņām: Vecums ir stāvoklis, kad personai izzūd interese par jaunām lietām un parādās grūtības orientēties tagadnē. Vecuma izpratne no zinātniskā viedokļa nav saistīta tik daudz ar fizisku ķermeni, kā ar psihoemocionālo – cilvēka domāšanu, attieksmi pret sevi un prāta asumu. Esot pensijā “nesabruks” tas, kurš dzīves laikā apgūtās prasmes un iemaņas turpinās pielietot arī vecumdienās. Kustība ir dzīvība – gan smadzeņu šūnai, gan muskuļa šķiedrai. Kognitīvās funkcijas, mentālo veselību, savu prātu, saprātu un emocijas, tai skaitā prieku ir jātrenē.