Vienotais pieraksts: +371 67000610

Informācija onkoloģiskajiem un hematoloģiskajiem pacientiem un ģimenes ārstiem par vakcinācijas procesu

Informācija onkoloģiskajiem un hematoloģiskajiem pacientiem par vakcīnas pret Covid-19 saņemšanu

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas speciālisti ir iepazinušie ar šobrīd publicētajām rekomendācijām, kā un kādā secībā nepieciešams veikt vakcināciju pret COVID slimniekiem ar onkoloģiskām un onko-hematoloģiskām slimībām Tā kā šī pacientu grupa ir jāuzskata par ļoti “ievainojumiem” jeb augsta riska pacientiem, tad eksperti no Eiropas Medicīnas Onkologu Biedrības un Eiropas Hematologu Asociācijas, ir izstrādājuši speciālus ieteikumus, pēc kuriem vadīsimies arī mūsu valstī un par kuriem vēlamies Jūs informēt.

Pacientam ar onkoloģisku saslimšanu vakcīna pret COVID ir jāsaņem pie sava ģimenes ārsta kā prioritārajam pacientam, tas nozīmē, ka tad, kad būs pieejamas vakcīnas ģimenes ārstu praksēs, Jūs būsiet tie, kuriem vakcinēties piedāvās pirmajiem, neņemot vērā Jūsu vecumu. Tas būs gadījumos, ja

  • Jūs šobrīd slimojat un saņemat atbilstošu ķīmijterapiju vai imūnterapiju;
  • Jūs esat pabeidzis ārstēšanos, ir sasniegta remisija, bet nav pagājuši vairāk kā 5 gadi.

Pacienti, kuri ir slimojuši ar kādu onkoloģisku slimību, bet šobrīd ir izārstēti (angliski saka “brīvi” no slimības) un ir pagājuši vairāk kā 5 gadi, ģimenes ārsti Jūs vakcinēs tāpat kā pārējos iedzīvotājus – atbilstoši vecuma grupai un citām saslimšanām. Jums ir jāpagaida līdz šim brīdim! Mēs saprotam, ka gaidīšana var radīt stresu, bet pirmajiem vakcīnas tiks veiktas tiem, kuri šobrīd ārstējas un cer nākotnē nokļūt Jūsu “+ 5” grupā.

Nedaudzos, ļoti neatliekamos gadījumos pacientus ar pirmo reizi diagnosticētu audzēju, kā arī tos, kuriem tiek plānota cilmes šūnu transplantācija kā onkohemaloģskas slimības ārstēšanas etaps, vakcināciju veiks Rīgas Austrumu slimnīcas Vakcinācijas kabinetā.

Vakcināciju pret COVID nedrīkst veikt 6 mēnešus pēc pēdējās Rituximabum (Mabthera) un Obinutuzumabum pēdējās injekcijas, par to ir informēti Jūsu ģimenes ārsti.

Arī Latvijā, tāpat kā citviet pasaulē, COVID dēļ esam zaudējuši savus onkoloģiskos pacientus, tādēļ vēlreiz atgādinām, ka vakcinācija šobrīd ir visdrošākais veids, kā pasargāt onkoloģiskos pacientus no saslimšanas ar šo vīrusinfekciju!

Mēs aicinām vakcinēties!

Rīgas Austrumu slimnīcas Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas ārsti.


Informācija ģimenes ārstiem par onkoloģisko pacientu vakcinēšanu pret Covid-19

Cilvēki ar onkoloģiskās slimībām ir jāuzskata par ļoti augsta riska grupu un viņu vakcinācija ir jāuzskata par prioritāru. Rīgas Austrumu slimnīcas speciālisti, ņemot vērā ESMO (European Society of Medical Oncology), EHA (European Hematology Association) un EBMT (European Blood and Bone Marrow Transplantation Group) rekomenācijas un nostājas par onkoloģisko pacientu vakcināciju, ir onkoloģiskos pacientus iedalījusi 3 grupās pēc vakcinācijas vietas un prioritātes:

  1. Vakcinācija tiks veikta Rīgas Austrumu slimnīcā, jo pacients ir iedalīts prioritārā grupā
  2. Vakcināciju veikts ģimenes ārsts kā prioritārajai grupai
  3. Vakcināciju veikts ģimenes ārsts pēc vecuma grupas, kurā pacients ietilpst.

Atsauces:

  1. COVID-19 vaccination in cancer patients: ESMO statements https://www.esmo.org/covid-19-and-cancer/covid-19-vaccination
  2. CORONAVIRUS DISEASE COVID-19: EBMT RECOMMENDATIONS VERSION 14 – January 12, 2021. https://newsletters.ebmt.org/view.php?J=RsJLNv9Vq8oq0ueIz6xbIg&C=FVo8Raazc8pQFecJ9tIPGg
  3. EHA statement on COVID-19 vaccination in patients with hematological cancer.https://ehaweb.org/covid-19/eha-statement-on-covid-19-vaccines/recommendations-for-covid-19-vaccination-in-patients-with-hematologic-cancer/.