Vienotais pieraksts: +371 67000610

Bronhoskopija ir visbiežāk pielietotā invazīvā  diagnostiskā un ārstnieciskā metode pneimonoloģijā. Gadā vidēji stacionārā “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” tiek veiktas 4500 bronhoskopijas.

Fleksiblā bronhoskopija veido 95% no visām bronhoskopijām un 90% gadījumu tā tiek veikta lokālā anestēzijā. Ja iespējams, fleksiblā bronhoskopija tiek veikta caur degunu, tādējādi apejot mēles sakni, kas daudziem pacientiem ir ļoti jutīga (augsts vemšanas reflekss).

Vairāk par fleksiblo bronhoskopiju: 

Fleksiblajai bronhoskopijai praktiski nav kontrindikāciju – tikai akūtas kardiālas problēmas, kā arī smaga elpošanas mazspēja, kuru nevar koriģēt ar skābekļa terapiju. Savukārt indikāciju ir ļoti daudz. Tās laikā iespējams veikt apskati, iegūt materiālu citoloģiskai un bakterioloģiskai izmeklēšanai, veikt bronho-alveolāro lavāžu (plaušu parenhīmas skalojumu), izdarīt biopsiju (paņemt ar standziņu audu gabaliņu) no bronhu gļotādas vai plaušu parenhīmas. Biopsiju parasti veic, ja ir neskaidras difūzas izmaiņas plaušās, vai, ja ir kāds konkrēts veidojums plaušās, izmantojot loka rentgenoskopu, kas ļauj mērķtiecīgi un kontrolēti ar biopsiju standziņu piekļūt veidojumam.

Endoskopiju nodaļā tiek veikta arī rigīdā bronhoskopija narkozē, ko pielieto svešķermeņa evakuācijai no bronhiem, gadījumos, kad nepieciešama dziļāka biopsija no bronha un kad pacietam ir masīva asiņošana, vai pastāv tās risks procedūras laikā.

Rigīdo bronhoskopiju kombinācijā ar fleksiblo bronhoskopiju izmanto dažādās ārstnieciskās manipulācijās – bužēšanā trahejas sašaurinājumu (stenozes) gadījumā, veicot elpceļu caurejamības atjaunošanu (visbiežāk tādu audzēju gadījumā, ko nevar operēt) ar elektrokauterizācijas vai argona plazmas koagulācijas palīdzību, ja elpceļos tiek implantēts stents (endoprotēze), ja nepieciešams veikt ārstniecisku bronha obturāciju un citos gadījumos.

Ja jāizdara bronhoskopija maziem bērniem, tiek lietoti speciāli, ļoti tievi fleksiblie bronhoskopi. Procedūru parasti izdara vispārējā anestēzijā.

Bronhoskopiju kabinetā kā plaušu vēža agrīnās diagnostikas un audzēja izplatības noteikšanas metodi pielieto autofluorescences videobronhoskopiju. Stacionārs “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” ir vienīgā ārstniecības iestāde Latvijā, kur izmeklējumiemt iek izmantota endobronhiālās ultraskaņas iekārta. Tā dod iespēju tiešā ultrasonoskopijas kontrolē veikt blakus elpceļiem esošo limfmezglu vai veidojumu punkciju.

Bronhoskopiju kabinetā tiek veikta arī plaušu un videnes veidojumu transtorakālas biopsijas rentgena kontrolē. Nepieciešamības gadījumā tiek veiktas balsenes biopsijas, trepānbiopsijas un ādas – muskuļu biopsijas. Kā diagnostikas metodi pielieto arī fibrogastroskopijas.

Speciālisti:

Nodaļas vadītājs: dr. Pēteris Juris Lejnieks

Bronhologi dr. Aivars Enkūzens un dr. Ilze Ruice

Virsmāsa Anita Vrubļevska