Vienotais pieraksts: +371 67000610

Toksikoloģijas un sepses klīnika ir vienīgā Latvijā, kura specializējusies akūtu toksikoloģisku un sepses pacientu ārstēšanā, kalpo par mācību bāzi toksikoloģijā un intensīvajā terapijā jaunajiem medicīnas speciālistiem un sniedz diennakts konsultatīvo palīdzību mediķiem un iedzīvotājiem. Gadā klīnikā tiek ārstēti vairāk nekā 1000 pacientu.

Kas ir sepse?

Akūts toksikoloģisks vai saindējies pacients – ja organismam svešas ķīmiskas vielas nonākušas organismā, izraisot dažādas pakāpes organisma audu vai orgānu sistēmu ķīmisku bojājumu. Sepse, kuru iepriekšējos gadsimtos tautā pazina ar apzīmējumu „asins saindēšanās”, bet mūsdienās tiek diagnosticēta un atpazīta, ja organisma atbildes reakcija uz iekaisumu kombinējas ar pierādītu infekciju (strutainu komplikāciju, mikroorganismu cirkulāciju asinīs).

Toksikoloģijas un sepses klīnikā ārstē pacientus, kuriem ir smaga sepse – dzīvību apdraudošs sarežģījums daudzām slimībām un traumām, kuru pamatā visbiežāk ir mikroorganismu un to toksīnu ģenerelizēta izplatīšanās organismā ar dzīvībai svarīgu orgānu sistēmu bojājumu. Mūsdienās sepse kļuvusi par vienu no visbiežākajiem nāves iemesliem visā pasaulē. Tāpēc, lai aktualizētu sepses problēmu, tās izpēti, izplatību, ārstēšanu un profilaksi, katru gadu 13.septembrī tiek atzīmēta Vispasaules sepses diena, rīkojot konferences, simpozijus u.c. aktivitātes lielās klīnikās. Toksikoloģijas un sepses klīnika Globālās sepses alianses ierosinājumam pievienojās 2012.gadā.

Toksikoloģijas un sepses klīnikā ir:

  • 16 intensīvās terapijas gultas;
  • 12 klīniskās toksikoloģijas gultas;
  • Saindēšanās un zāļu informācijas centrs;
  • Hiperbarās oksigrnācijas kabinets.

Pacienti Toksikoloģijas un sepses klīnikā tiek izvietoti 3 atsevišķos telpu blokos, lai maksimāli izvairītos no intrahospitālās infekcijas pārnēsāšanas un izplatīšanas. Klīnikā tiek nodrošināta iespēja toksikoloģiskos pacientus koncentrēt vienotā blokā, kur tos savukārt var izvietot pēc klīniskā stāvokļa smaguma un nepieciešamā ārstniecisko pasākumu un monitorēšanas apjoma.

Klīniskās toksikoloģijas blokā ir 4 intensīvās terapijas gultas pacientiem, kuri ir bezsamaņā un nepieciešama orgānu sistēmu aizvietošana, pielietojot sarežģītu aparatūru, un 12 klīniskās toksikoloģijas gultas pacientiem ar saindēšanos, bet kuriem saglabāta patstāvīga motorā aktivitāte un spējīgi līdzdarboties ārstēšanas procesā.

Ik gadu Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikā ārstējas līdz 1500 pacientiem, kuri stacionēti saindēšanās dēļ no Rīgas, Rīgas rajona, kā arī smagākie pacienti no visas Latvijas. Visbiežākais saindēšanās iemesls ir etilspirts (vairāk nekā 50% pacientu). Otrajā vietā biežuma ziņā ir hipnotiski-sedatīvas vielas (miega līdzekļi). Tālāk seko citi medikamenti, narkotiskās vielas, korozīvas vielas, degšanas produkti u.c.

Toksikoloģisko pacientu ārstēšanā tiek izmantotas pasaules standartiem atbilstošas diagnostikas un ārstēšanas metodes. To nodrošināšanai ir cieša sadarbība ar dažādām slimnīcas struktūrvienībām: laboratoriju, radioloģijas nodaļu, endoskopiju nodaļu, ekstrakorporālās detoksikācijas nodaļām utt. Visu diennakti ir pieejami dažādu specialitāšu konsultanti (neirologi, neiroķirurgi, ķirurgi, mikroķirurgi, nefrologi, kardiologi, ginekologi, traumatologi u.c.).

Ārstniecisko procesu klīniskās toksikoloģijas blokā ievietotajiem pacientiem nodrošina anesteziologi-reanimatologi, kuri padziļināti izglītojušies klīniskajā toksikoloģijā, kā arī atbildīgs, precīzs, izglītots vidējais un jaunākais medicīnas personāls.

Lai nodrošinātu kvalitatīvu diagnostiku, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir noslēgusi līgumu ar Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centru par toksikoloģisko analīžu veikšanu tiesu ķīmijas un toksikoloģijas laboratorijā darba dienas laikā un atsevišķos gadījumos arī izejamās dienās un nakts laikā.

Atsevišķā blokā tiek ievietoti un ārstēti pacienti, kuru ārstēšanā iesaistīti slimnīcas internisti, kardiologi vai neirologi un pēc stāvokļa stabilizēšanas un terapijas atregulēšanas, pacienti tiek pārvesti uz atbilstošām specializētām internās medicīnas klīnikām. Tie ir pacienti ar smagām pneimonijām, strutainiem meningītiem, nieru un urīnceļu saslimšanām un citām patoloģijām, kuras komplicējušās ar sepsi. Internās medicīnas blokā ir 6 intensīvās terapijas gultas, kuras atrodas atsevišķos boksos pa trim slimniekiem un katram no tiem ir atsevišķs personāls.

Ķirurģiskā profila pacienti ar sepsi tiek koncentrēti atsevišķā blokā, kurā ir 6 intensīvās terapijas gultas, ar iespēju pacientus grupēt atbilstoši infekcijas izraisītājam. Pacientus var izvietot vienvietīgās un divvietīgās palātās ar labu diennakts elpošanas un kardiovaskulārās sistēmas monitoringu un personāla pārraudzību.

Kopā ar klīnikas vadītāju un dežūrējošiem Toksikoloģijas un sepses klīnikas intensīvās terapijas ārstiem ik rītu, uzsākot darbu, notiek augsti profesionālu speciālistu un atbilstoša profila klīniku vadītāju un ārstējošo ārstu vizīte profesoru vadībā. Šajā vizītē tiek izvērtēts pacienta veselības stāvoklis, apspriesti klīniskie, laboratorie, radioloģiskie u.c. izmeklējumi, precizēta diagnoze un pieņemts lēmums par turpmāko ārstēšanas taktiku. Vizītē piedalās arī jaunie medicīnas speciālisti, jo klīnika kalpo arī par pēcdiploma apmācības bāzi, kurā strādā 10 augsti kvalificēti apmācīttiesīgi ārsti.

Saindēšanās un zāļu informācijas centrs

Latvijā vienīgais specializētais toksikoloģiskās informācijas sniegšanas centrs, kurš darbojas 24 stundas diennaktī, arī brīvdienās un svētku dienās. Ikviens iedzīvotājs vai ārstniecības persona var saņemt telefonisku konsultāciju, kā rīkoties situācijās, kad notikusi saindēšanās, pa tālruni 67042473.

Centra speciālisti savā darbā izmanto starptautisku datu bāzi Micromedex, kurā informācija tiek atjaunota ik pēc 3 mēnešiem.

Hiperbārās oksigenācijas kabinets

Hiperbārā oksigenācija ir pasaulē plaši izmantojama sertificēta ārstniecības, profilakses un rehabilitācijas metode. Seansa laikā pacients tiek ievietots hermētiski slēgtā telpā ar paaugstinātu skābekļa spiedienu. Galvenās lietošanas indikācijas ir saindēšanās ar tvana gāzi, izplūdes gāzēm, hroniski nedzīstošas čūlas, īpaši cukura diabēta gadījumā, gāzes gangrēna, audu saspieduma sindroms, nekrotiskas mīksto audu infekcijas, ekstremitāšu asinsrites traucējumi u.c.

Toksikoloģijas un sepses klīnikā divas barokameras apkalpo sertificēts anesteziologs reanimatologs, baroterapijas speciālists dr. Viktors Saksons un sertificēta anestēzijas, intensīvās terapijas un neatliekamās aprūpes māsa Maija Kancāne. Ik gadu notiek vairāk par 1000 procedūrām. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas pacientiem tā ir bezmaksas procedūra.

Procedūru iesaka ārstējošais ārsts, konsultējoties ar hiperbārās oksigenācijas speciālistu. Procedūras pieejamas arī ambulatori ar un bez ārsta nozīmējuma, arī kā maksas pakalpojums. Vidējais seansa ilgums 60 minūtes, kursā ietilpst 5-12 procedūras. Katru pacientu pirms pirmā seansa konsultē ārsts.

Hiperbārās oksigenācijas kabineta pakalpojumi pieejami arī ambulatori kā maksas pakalpojums. Plašāka informācija ŠEIT

Speciālisti:

Toksikoloģijas un sepses klīnikā strādā 120 darbinieki. No tiem 21 ārsts anesteziologs un reanimatologs, ārsts psihiatrs, fizioterapeits, 21 ārsta palīgs, 39 medicīnas māsas, 11 māsu palīgi un 24 sanitāri/slimnieku kopēji, saimniecības māsa, atbalsta personāls. Klīnikas kvalificētais medicīniskais personāls pacientiem nodrošina progresīvu un mūsdienīgu ārstēšanas metožu pielietojumu. Personāls apguvis jaunākās tehnoloģijas. Regulāra personāla tālākizglītība nodrošina veiksmīgus ārstnieciskos pasākumus.

Toksikoloģijas un sepses klīnikas vadītājs: dr. Oļegs Šuba – apmācīttiesīgs anesteziologs-reanimatologs un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Operatīvās medicīniskās daļas reanimatologs – konsultants.

Ārsti

Dr. Roberts Stašinskis, anesteziologs-reanimatologs, apmācīttiesīgs ārsts, P.Stradiņa Universitātes Anestezioloģijas katedras pasniedzējs;

Dr. Jurijs Avdjukevičs, apmācīttiesīgs anesteziologs-reanimatologs, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Operatīvās medicīniskās daļas reanimatologs konsultants, Enteralās un parenteralās barošanas asociācijas prezidents;

Dr.Ilze Jagmane, apmācīttiesīgs ārsts anesteziologs-reanimatologs, ieguvusi Eiropas diplomu Klīniskajā barošanā, praktizē arī Brūču klīnikā;

Dr.Daiga Grundāne, apmācīttiesīgs anesteziologs-reanimatologs, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Operatīvās medicīniskās daļas reanimatologs konsultants;

Dr.Anita Bernharde, apmācīttiesisks anesteziologs-reanimatologs ar padziļinātām zināšanām atsāpināšanā (algologs);

Dr.Anda Piebalga, apmācīttiesīgs anesteziologs-reanimatologs;

Dr.Viktors Saksons, apmācīttiesīgs anesteziologs-reanimatologs, Anesteziologu un reanimatologu asociācijas atbildīgais sekretārs, hiperbarās terapijas speciālists.

Dr. Roberts Spručs, apmācīttiesīgs anesteziologs-reanimatologspadziļināta izglītība un starptautisks diploms slimnīcu plānošanā un projektēšanā;

Dr. Aldis Zosēns, sertificēts ārsts anesteziologs-reanimatologs;

Dr. Vladislavs Haduņkins, sertificēts ārsts anesteziologs-reanimatologs;

Dr. Oksana Žukova, sertificēts ārsts anesteziologs-reanimatologs;

Dr. Oksana Bace, seratificēts ārsts anesteziologs-reanimatologs;

Dr. Vjačeslavs Gorovenko, sertificēts ārsts anesteziologs-reanimatologs;

Dr. Alīna Sokolova, sertificēts ārsts anesteziologs-reanimatologs;

Dr. Vladimirs Krasņiks, sertificēts ārsts anesteziologs-reanimatologs;

Dr. Zanda Kripāne;

Dr.Anna Sondore-Pīlipa;

Dr.Valdis Skotelis;

Virsmāsa Lidija Ozoliņa.

 

 

Klīnikas kolektīvs


Kontakti

Saindēšanās un zāļu informācijas centrs (+371) 67042473

Hiperbārās oksigenācijas kabinets (+371) 67042908