Vienotais pieraksts: +371 67000610

Rehabilitācijas speciālistiem ir holistiska pieeja pacientiem ar akūtiem un hroniskiem stāvokļiem – muskuloskeletāliem un neiroloģiskiem traucējumiem, amputācijām, iegurņa orgānu disfunkciju un citiem funkcionēšanas traucējumiem līdz pat hroniskām sāpēm un audzējiem. Pašlaik Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas klīnika ir arī akadēmiskā bāze studentiem un rezidentiem, sadarbojoties ar Latvijas augstskolām pirms diploma un pēcdiploma studiju programmu realizācijā.

Fizikālās medicīnas ārstnieciskās metodes tiek pielietotas slimību akūtajā un hroniskajā fāze. Fizikālās terapijas faktori iedarbojas uz organismu caur ādu, elpošanas ceļiem, audiem un orgāniem, kā rezultātā:

 • samazinās sāpes,
 • mazinās iekaisums,
 • normalizējas orgānu traucētās funkcijas,
 • paaugstinās organisma pretestības spējas.

Fizikālās medicīnas procedūras:

Ultraskaņa – plaši izmantota metode, pie elpošanas ceļu slimībām, artrītiem, saišu sastrēgumiem, karpāliem kanāliem, spondilozes, pēc disku trūces operācijām, LOR orgānu saslimšanām, kaulu osteofīti (pieši).

Amplipulsterapija – pretsāpju iedarbība, balstu un kustību aparātu slimības un traumas.

Mikroviļņu terapija – pretiekaisuma, pretsāpju iedarbība, pēcoperācijas infiltrāti, hroniski iekaisumi (sasitumi, sastiepumi), lēni dzīstošas brūces, hroniskas elpošanas ceļu saslimšanas, kaulu osteofīti (pieši).

Magnetoterapija – plašs pielietojums, tā veicina audos trofiku, iedarbojas nomierinoši, paplašinot asinsvadus, artrozes.

Darsonvalizācija – uzlabo ādas elastību, asinsriti pie kāju vēnu paplašinājumiem, pie nedzīstošām brūcēm. Lieto kosmētikā – izlīdzina sīkas rieviņas, grumbas, kā arī pie matu izkrišanas.

Lāzerterapija – piemīt pretsāpju, pretiekaisuma iedarbība, artrīti, artrozes, pie trofiskām čūlām, nedzīstošām brūcēm, trīszaru neiralģijas u.c.

Botulīna toksīna injekcijas – veic pacientiem ar  muskuļu distoniju un spasticitāti. Manipulācija tiek veikta pēc  ārsta konsultācijas.


Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas  uzdevumi:

 • Slīmības/traumas ārstēšana un profilakse;
 • Bojājuma un /vai nespējas mazināšana;
 • Komplikāciju profilakse un ārstēšana;
 • Aktivitāšu un funkcionēšanas uzlabošna;
 • Līdzdalības veicināšana.

Rehabilitācijas klīnikas  speciālisti sniedz pakalpojumus  slimnīcas stacionārajiem un ambulatorajiem pacientiem. Multiprofesionālas komandas veikta terapija pacientiem ar funkcionēšanas traucējumiem pēc akūtām saslimšanām vai traumām, ir mūsdienīga, uz pacientu un rezultātu orientēta pieeja, kas uzlabo  ārstēšanas un rehabilitācijas rezultātus. Stacionāra „Gaiļezers” Rehabilitācijas nodaļas speciālisti sniedz pakalpojumus stacionāros „Gaiļezers”, „Tuberkulozes un plaušu slimību centrs”, „Latvijas Onkoloģijas centrs”.

Mūsu speciālisti  var palīdzēt:

 • pie dažādām kaulu, locītavu un muskuļu saslimšanām: piemēram, locītavu artrozes, reimatoidais poliartrīts, dažāds mugurkaulāja saslimšanas, pēc locītavu endoprotezēšanām u.c.;
 • atveseļošanās posmā pēc dažādām traumām;
 • pie nervu sistēmas saslimšanām un traumām: piemēram, smadzeņu asinsrites traucējumu (insulta) sekas, bērnu cerebrālā trieka, muguras un galvas smadzeņu traumatisku bojājumu sekas, polineiropātijas, spasticitāte  u.c.
 • pie sirds un asinsvadu sistēmas saslimšanām: piemēram, atveseļošanās periodā pēc miokarda infarkta un pēc dažādām sirds operācijām;
 • pie elpošanas sistēmas saslimšanām: piemēram, bronhiālā astma, hroniska obstruktīva plaušu slimība, pēc plaušu un  balsenes operācijām u.c.
 • veselības veicināšanā (slimību un traumu profilaksē);
 • vides pieejamības novērtēšanā un pielāgošnā;
 • piemērota tehniskā palīglīdzekļa izvēlē un tā lietošanas apmācībā un daudzos citos  gadījumos.

Rehabilitācijas klīnikas nodaļās Jūs varat saņemt  šādus pakalpojumus:

 • Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta konsultācijas;
 • Funkcionālo speciālistu konsultācijas un nodarbības (individuālās un grupās)
 • Fizioterapeits(fizioterapeita asistents);
 • Ergoterapeits;
 • Audiologopēds;
 • Klīniskais psihologs:
 • Mākslas terapeits.
 • Fizikālās medicīnas procedūras;
 • Masāžas.

Speciālisti:


Rehabilitācijas nodaļas vadītāja ir dr. Illa Mihejeva, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste.

Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Zaiga Kalnbērza-Ribule

Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste, osteorefleksoterapeits Antonija Poželene

Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Jeļena Dzene

Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste, sertificēts algologs Dzintra Vāvere

Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Guna Bērziņa

Fizioterapeite Valērija Galkina

Fizioterapeite Laura Legzdiņa

Citi fizioterapeiti: Elīna Korago, Kristīne Asonova, Jana Parfjonova, Irina Pelagejevska, Sarmīte Lovniece, Olga Novostavska, Oskars Līcis, Saiva Lisovska, Jevgenijs Koņabo, Anete Pētersone, Zaiga Vecmane, Marija Zālīte.

Fizioterapeita asistenti: Žanna Vītoliņa, Vera Solodoviča, Ņina Burčaka.

Ergoterapeite Vita Kurganova

Ergoterapeite Agnese Kārkliņa

Audiologopēde Līga Savicka

Audiologopēde Santa Salaka

Ergoterapeite Anita Pentjuša

Audiologopēde Eleonora Smeltere.

 


Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas speciālisti pielieto savā darbā ārstnieciskās un rehabilitācijas metodes:

Fizioterapija


Fizioterapeits ir ārstniecības persona – funkcionālais speciālists, kurš izvērtē cilvēka fizisko funkcionālo stāvokli, analizē tā ietekmi uz cilvēka ikdienas aktivitātēm (t.sk., darbu) un saistību ar pašsajūtu (piem., sāpēm). Pēc rūpīgas pacienta izmeklēšanas un izvērtēšanas konsultācijas laikā, kopīgi ar pacientu (vajadzības gadījumā arī iesaistot piederīgos, piem., bērniem) tiek izvirzīti terapeitiskie mērķi un izvēlētas atbilstošas un pacientam pieņemamas terapijas metodes.

Lai izvērtētu pacienta fizisko funkcionālo stāvokli fizioterapeits savā darbā izmanto dažādas izvērtēšanas metodes, kā galvenās var minēt: stājas un gaitas analīze, kustību apjoma un kvalitātes mērījumi un analīze, muskuļu funkciju (spēka, garuma, izturības) izvērtējums, līdzsvara un koordinācijas testi, motorās kontroles analīze, ķermeņa izjūtas un apzināšanās novērtējums, muskuļu un saišu saspringuma izvērtējums, sirds-asinsvadu sistēmas reakcijas uz slodzi, elpošanas funkciju novērtējums un analīze, kā arī dažādi speciālie testi.

Ārstēšanas procesā fizioterapeits izmanto gan aktīvas, gan pasīvas terapijas metodes. Svarīgs veiksmīgas fizioterapijas priekšnosacījums ir aktīva pacienta iesaistīšanās ārstēšanās procesā.  Fizioterapeita dotie  konkrēti aktīvi vingrojumi būs jāveic pašam. Kā galvenās fizioterapeitiskās ārstēšanas metodes var minēt: terapeitiskie vingrinājumi (gan aktīvi, gan pasīvi; ar dažādu mērķi (piem., muskuļu funkciju uzlabošanai, elpošanas funkciju uzlabošanai, ķermeņa izjūtas veicināšanai), ar un bez dažādiem rīkiem), līdzsvara un koordinācijas treniņš, relaksācijas tehnikas, pozicionāšana, mīksto audu tehnikas un locītavu mobilizācija, speciālas terapijas: Bobata terapijas, PNF, fizikālie faktori (aukstuma un siltuma aplikācijas, ultraskaņa, TENS u.c.), palīgierīču lietošanas apmācība un treniņš u.c.

Fizioterapeita darbības lauks skar arī veselības veicināšanu, stiprināšanu un saslimšanu profilaksi. Pareizi piemeklētas un dozētas fiziskās aktivitātes ir būtiskas fizioterapijas metodes gan sirds un asinsvadu saslimšanu, gan cukura diabēta, gan aptaukošanās riska mazināšanā (profilaksē). Pareizi veikti aktīvi vingrojumi spēj mazināt ikdienas steigā radušos muskuļu un saišu saspringumu un uzturēt pietiekošu muskuļu spēku un garumu, kas vēlāk ļaus izvairīties no diskomforta, sāpēm un locītavu problēmām. Savlaicīgi skolas vecuma bērnam konstatēti un koriģēti stājas traucējumi, ļaus izvairīties no nopietnu problēmu attīstības vēlākā vecumā.

Fizioterapeiti veiksmīgi darbojas grūtnieču un jauno māmiņu veselības veicināšanā, kā arī veicina harmonisku mazuļu attīstību.

Masāža


Masāža  ir dozēta, mehāniska iedarbība uz ķermeni, izmantojot dažādus paņēmienus – glaudīšanu, berzēšanu, mīcīšanu un vibrāciju, audi tiek viegli, vidēji stipri vai spēcīgi mehāniski kairināti. Masāžai tiek izšķirti vairāki veidi, kas savā starpā atšķiras pēc izpildes tehnikas un panāktā efekta.

Masāža iedarbojas uz nervu un sirds asinsvadu sistēmu, locītavām un muskuļiem, veicina  limfas cirkulāciju un asinsriti, kā rezultātā uzlabojas vielmaiņas process, mazinās muskuļu sāpes, tiek veicināta organisma atjaunošanās pēc fiziskas un garīgas slodzes.

Masāža iesakāma sekojošos gadījumos

 • muskuļu saspridzinājums un sāpīgums;
 • kocītavu kustīguma ierobežojums;
 • galvas sāpes, sasprindzinājums;
 • miega traucējumi;
 • garīgs un fizisks nogurums u.c.

Ergoterapija


Ergoterapija ir veselības aprūpes profesija, kas pamatojas uz zināšanām par mērķtiecīgām nodarbēm un kuras galvenais uzdevums ir veicināt indivīda dalību ikdienas dzīves nodarbēs, veselību un labklājību visos dzīves aspektos.

Ergoterapija ietver sevī novērtēšanu, ārstēšanu un sadarbību ar pacientu, viņa ģimeni, draugiem un aprūpētājiem. Vairākumā gadījumu ergoterapeits sadarbojas ar citiem rehabilitācijas speciālistiem – strādā multiprofesionālā komandā.

Uzsākot darbu ar pacientu, ergoterapeits novērtē personas spēju veikt ikdienas nodarbes, fiziskās, izziņas un sazināšanās prasmes, kā arī iegūst informāciju par fizisko vidi – dzīvesvietas, mājokļa, darbavietas vai skolas apstākļiem – un sociālo vidi – ģimeni, draugiem, skolasbiedriem, darba biedriem u.c.

Ergoterapeita galvenais uzdevums ir palīdzēt apgūt/atgūt prasmes, kas ļauj pacientam būt neatkarīgam ikdienas nodarbēs.

Ergoterapeits savā darbā izmanto nodarbes, kuras ir nozīmīgas un svarīgas pacientam – to mērķis ir kavēt slimības progresēšanu, invaliditātes attīstīšanos un veicināt indivīda neatkarību ikdienas darbībās. Ergoterapeits palīdz cilvēkam adaptēties jauniem apstākļiem, mazinot vai novēršot vides šķēršļus. Ergoterapeiti apmāca pacientus lietot tehniskos palīglīdzekļus ikdienas aktivitātēs, pielāgo tos, izgatavo rokas ortozes no speciāliem materiāliem.

Audiologopēdija(logopēdija)


Audiologopēds ir sertificēta ārstniecības persona, kas veic komunikācijas spēju, runas/valodas, fonācijas un rīšanas traucējumu novērtēšanu, diagnostiku, korekciju un rehabilitāciju jebkura vecuma personām, kam ir dažādas izcelsmes runas, valodas, balss un rīšanas traucējumi, kā arī veic pacienta  un viņa piederīgo apmācību.

Mākslu terapija


Mākslu terapeits ir ārstniecības persona. Mākslas terapeits strādā veselības, sociālās aprūpes vai izglītības jomā, ar klientiem vai pacientiem, kuriem ir somatiski, psihiski traucējumi vai psiholoģiskas grūtības.  Mākslas terapeits strādā ārstniecības iestādē un ir tieši ir iesaistīts veselības aprūpes procesa nodrošināšanā, savu profesionālo darbību viņš veic multiprofesionālā vai multidisciplinārā komandā. Mākslas terapeits var strādāt arī ar cilvēkiem, kuri vēlas radoši sekmēt savu personības izaugsmi, veicināt grupu saliedētību organizācijās utt.

Plašaka informācija ŠEIT


Esat laipni gaidīti Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas klīnikas nodaļās!

Klīnikas personālam ir daudzu gadu laikā uzkrāta pieredze fizikālās un rehabilitācijas medicīnas pakalpojumu sniegšanā  slimību  vai traumu akutajā un hroniskajā fāzē. Klīnikas ārstnieciskās un pētnieciskās darbības pārraudzību veic Galvenais speciālists fizikālajā un rehabilitācijas medicīnā Profesors Aivars Vētra.

Ierodoties pie ārsta vai funkcionālā speciālista konsultāciju būs nepieciešams ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījums, izraksti, izmeklējumu rezultāti.

Ierodoties pie  funkcionālā speciālista uz nodarbību  būs nepieciešamas ērts apģērbs, stabili apavi.

Pakalpojuma apmaksa (pēc apstiprinātā cenrāža) notiek  kasē skaidrā naudā vai ar bankas karti, pirms konsultācijas vai nodarbības.

Buklets – Tehniskie palīglīdzekļi ikdienas aktivitāšu atvieglošanai

Buklets – Fizioterapija pēc mastektomijas

Buklets – Vingrojumi kakla un plecu daļai


Ārstnieciskās vingrošanas grupu nodarbības

Fizioterapeite Elīna  grupas ar vidēji zemas intensitātes slodzi, kas vērsta uz mugurkaula kakla, krūšu un jostas daļas muskuļu sabalansētu darbu.

Fizioterapeite Laura – grupas ar vidējas intensitātes slodzi visam ķermenim, kurā tiek nodarbināti dziļie vēdera, muguras un sēžas muskuļi.

Fizioterapeite Līga –  grupas ar vidējas intensitātes slodzi, vingrojumi roku, kāju, sēžas, vēdera un muguras muskulatūras nostiprināšanai. Nodarbībās darbs ar savu ķermeņa svaru, kā arī ar papildu inventāru.

Grupā ir līdz 10 pacientiem.

Pieteikšanās pie nodaļas administratora pa tālruni 67042950.


Plašāka informācija par cenām ŠEIT

Pieejamas atlaižu kartes info ŠEIT


Kontakti:

Stacionārā “Gaiļezers” tālr.  67042950 (administrators)